{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 390338

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

معاملات بازار سهام در نخستین روزهفته در حالی پایان یافت که بازار سهام همچنان متاثر از عدم اطمینان معامله‌گران و کمبود تقاضا مسیر نزولی دارد؛ از طرفی شاخص کل امروز با افت بیش از دو هزار واحد تا کانال ۳۰۳ هزار واحدی عقبگرد کرد.

اقتصادآنلاین - میلاد عبداللهی؛ معاملات بازار سهام، نخستین روز هفته را با تلاطم بسیاری در ساعات اولیه آغاز کرد و پس از صعود 700 واحدی، ناگهان روند متاثر از هیجان کاذب و فشار عرضه سراشیبی سقوط سه هفته اخیر را پی گرفت و این بار افت بیش دو هزارو 300 واحد تا کانال 303 هزار واحد عقبگرد کرد.

از طرفی دیگر با توجه به تعطیلات پیش‌رو به نظر می‌رسد شاهد معاملات کم حجمی در دو روز باقی مانده باشیم. به علاوه که شاخص کل هم‌وزن به رغم آنکه ساعات ابتدایی را با افت هزار واحدی پشت سر گذاشت، در دقایق پایانی تمایل به رشد پیدا کرد و توانست نزدیک 400 واحد رشد کرد و در نهایت با افت 600 واحدی نسبت به آخرین روز هفته گذشته همراه شد.

به اعتقاد کارشناسان بازار سهام افت و خیز شاخص کل هم‌وزن را می‌توان بیش از هرموردی، برای اصلاح سهام‌های کوچک بازار در نظر گرفت که از لحاظ بنیادی رشد غیر منطقی داشتند و به نوعی حباب قیمتی در آن‌ها مشهود است، از طرفی این مهم زمینه برای رشد سهام‌ها بنیادی‌تر بازار فراهم ساخت. 

در این میان بسیاری از معامله‌گران هنوز به اطمینان کافی از رشد بازار دست نیافته‌اند و بازار سرمایه کماکان از کمبود تقاضا رنج می‌برد.

از سویی عامل امیدوار کننده‌ای که می‌تواند تاثیر مثبتی را برای روزهای آتی بازار سهام به نمایش بگذارد عملکرد مثبت شرکت‌ها پس از انتشار گزارش‌های شش ماهه و ماهانه خواهد بود. 

نکته قابل تامل در جریان دادوستدهای امروز، تمایل بزرگان بازار به مثبت شدن بود که در این میان فشار فروش از نمادهای خودرویی‌ کاسته شد و مهم‌تر آنکه تعدادی نمادهای  گروه غذایی مشمول صف خرید شدند.

شایان ذکر است از میان نمادهای تاثیرگذار بر شاخص کل، نفتی‌ها همچون «فارس»، «شبندر»، «شبریز» و «شتران» بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند و شیمیایی‌ها همچون «شیران» 68 واحد شاخص کل ارتقا دادند.

ارزش کل معاملات بورس تهران هزار و 11 میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد هم به 818 میلیارد تومان رسید، این درحالی است خالص خرید اشخاص حقیقی منفی 26 بود و همین رقم در فرابورس به منفی دو رسید که رد مقایسه با روز چهارشنبه، رشد 53 درصدی را پشت سر گذاشت.

بیشترین بازدهی هم با 4.45 درصد به گروه انتشارو چاپ تعلق گرفت و کم‌ترین به نام به گروه‌های ذغال سنگ و محصولات چرمی ثبت شد.

در میان صنعتی‌ها شیمیایی‌ها، خودرو سازی و فلزات اساسی به ترتیب حائز رتبه‌ها اول تا شدند.

در سمت دیگر آیفکس اما شرایط متعادل‌تری را پشت سر گذاشت و با افت ناچیز 0.06 واحد همراه شد، نمادهای تاثیر گذار بر شاخص همچون «مارون»، «دماوند» و «میدکو» بیشترین تاثیر مثبت را آیفکس داشتند. لازم به ذکر ارزش معاملات فرابورس ایران 533 میلیارد تومان و ارزش معاملات خرد هم 325 میلیارد تومان به ثبت رسید.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری