{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 378482

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

آخرین روز از معاملات هفتگی با ثبت رکورد چمشگیر شاخص کل پایان یافت، نکته جالب توجه استقبال معامله‌گران از نمادهای بزرگ بازار مانند «فارس» بود که حاکی از امیدواری به روزهای آتی معاملات است.

اقتصادآنلاین - محمدمیلادعبداللهی؛ آخرین روز معاملات هفتگی بازار سهام، با گسترش تقاضا در عموم صنایع بورسی همراه شد و زمینه را برای ثبت رکوردهای جدید فراهم کرد.

 همچنین قدرت پول‌های ورودی به بازار سهام حرف اول را در رشد همه‌جانبه قیمت‌ها می‌زند. معمولا روند شاخص در میانه‌های هر ماه به دلیل ضعف جریان اطلاعات، کم‌نوسان دنبال می‌شود و قیمت‌ها بیشتر به عواملی مانند نرخ‌های جهانی نفت و فلزات، قیمت ارز یا تغییر در روند سیاست‌گذاری پیوند می‌خورد. 

تداوم افزایش قیمت در عموم سهم‌ها را می‌توان از همین زاویه نگریست. در واقع، گرچه جریان ارسال گزارش‌ها پس از انتشار کارنامه‌های مرداد و همچنین رونمایی از مجوز‌های افزایش نرخ فروش در سهامی مانند گروه قندی افت کرد، اما تحولات موجود در سایر بازارها به تحریک تقاضای سهام منجر شد. از سویی دیگر خبرهای مثبت جریان‌های سیاسی و تمایل ایران و قدرت‌های غربی برای حفظ برجام و کاهش تنش‌ها این امیدواری را در دل سهام‌داران انداخت که می‌توان بدون دغدغه به دادوستد پرداخت.

لازم به ذکر است، شاخص کل بورس تهران رکورد جدیدی ثبت کرد و با رشد 4هزارو 604 واحدی به کانال 290 هزار واحد راه یافت.

حجم معاملات امروز ، بالاتر از سه میلیارد و ارزش آن هم هزارو 426 میلیارد تومان بود. از طرفی ارزش معاملات خرد هزارو235 میلیارد و خالص تغییر مالکیت 114 میلیارد تومان از حقوقی به حقیقی‌ها بود.

به علاوه شاخص کل هم‌وزن هم با هزارو752 واحد معادل (2.26) درصد رشد همراه بود.

گفتنی است، در معاملات امروز غول پتروشیمی بازار یعنی نماد «فارس» با تاثیر مثبت بیش از 800 واحدی بر شاخص کل، بیشترین حمایت را در ثبت رکورد جدید نماگر بورسی برجای گذاشت و از نظر ارزش بازار، رکورد تاریخ بورس را شکست، ارزش این نماد با رشد ۵ درصدی قیمت و تشکیل صف خرید، به بیش از ۶۲ هزار میلیارد تومان رسید. در این میان، پس از گروه پتروشیمی در فلزات نیز شاهد بیشترین ارزش معاملات روزانه بودیم. بسیاری از کارشناسان معتقدند این رشد نمادهای بزرگ، نوید روزهای خوبی را برای آینده بازار سرمایه می‌دهد. 

ترین‌های امروز معاملات

همانگونه که اشاره شد نمادبزرگ بازار یعنی «فارس»، در کنار «فولاد»، «رمپنا»، «اخابر»، «پارسان»و «شتران» در مجموع با 2هزارو247 واحد رشد بیشترین تاثیر مثبت را در ثبت رکورد شاخص کل بورس بر جای گذاشتند و در مقابل نماد  معاملاتی «فخاس» با افت 188 واحدی تاثیر منفی را بر نماگر بورسی تحمیل کرد.

همچنین در ادامه معاملات، بانک تجارت، سایپا و فولاد مبارکه به عنوان پرببینده‌ترین نمادهای امروز معری شدند. از طرفی شیمیایی‌ها، فلزات اساسی و گروه خودروسازی هم برترین گروه‌های صنعت بودند.

گفتنی است، نمادهای «سرود»، «پلاسک»و «وبیمه» با بیشترین افزایش قیمت سود بالاتری را برای مشتریان ارمغان آوردند و در مقابل «فپنتا» ، «فخاس» و «لخزر» با کاهش قیمت محسوس ضرر بیشتری را برای سهام‌داران به همراه داشتند.

کوتاه از فرابورس

آیفکس هم از سیگنال‌های مثبت بازار بی تاثیر نبود و با رشد 55 واحد، به ارتفاع 3 هزارو  770 واحدی رسید.

در پایان معاملات امروز فرابورس بیش از 678 هزار معامله با ارزش هزارو 277 میلیارد تومان به ثبت رسید. از سویی دیگر حجم معاملات هم نزدیک به سه میلیارد بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری