{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 374452

یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد؛

یک کارشناس بازار سرمایه، آخرین وضعیت بازار را منوط به نگرانی‌ها از جنگ تجاری میان آمریکا و چین و احتمال ایجاد رکود در بازارهای جهانی دانست.

به گزارش اقتصادآنلاین ، حمید پهلوان یکی از کارشناسان بازار سرمایه، با بیان اینکه در این مدت برخی گروه‌ها رشدکرده و برخی دیگر کماکان رشد چندانی نداشته‌اند، گفت: در مجموع سهم‌هایی که دلایل بنیادی برای رشد داشته باشند، کماکان پتانسیل رشد دارند. ضمن اینکه سهم هایی با نسبت P بر E پایین هم برای سرمایه گذاری جذاب هستند. برای مثال، بعضی سهم‌‎های گروه پتروشیمی، نسبت P بر E ۳ دارند و برای سرمایه گذاری مناسب خواهند بود.

وی اضافه کرد: بعضی شرکت های گروه فلزی و معدنی با وجود انتشار گزارش‌های عملکرد مطلوب و نسبت‌های P بر E پایین، اقبالی نداشته اند و این عدم اقبال به طور عمده ناشی از نگرانی‌ها بابت جنگ تجاری امریکا و چین و احتمال رکود در بازارهای جهانی است. ولی این شرکت‌ها همچنان وضعیت تولید و فروش مناسبی دارند و می‌توانند سودهای مطلوبی هم محقق کنند؛ اما ظرف چند هفته آینده، وضعیت بازارهای جهانی هم شفاف تر شده و روند سهم های وابسته به قیمت های جهانی نیز مشخص خواهد شد.

این فعال بازار سرمایه افزود: تغییر مقررات بازار پایه هم می‌تواند در حرکت نقدینگی از این بازار به سمت سهم‌های بزرگ‌تر موثر باشد؛ ولی حجم این نقدینگی در حدی نیست که اثر با اهمیتی بر روند کلی بازار بگذارد.

پهلوان ضمن تاکید بر ارزندگی سهم‌های بنیادی بازار گفت: بازار سرمایه با دو چالش احتمالی افت قیمت جهانی کامودیتی‌ها و کاهش نرخ ارز مواجه است. وقوع هر یک از این دو اتفاق، اثر منفی بر بازار سرمایه خواهد داشت. ولی توصیه می شود سرمایه‌گذاران با در نظر گرفتن شرایط بنیادی هر شرکت، به سراغ سهم‌هایی بروند که در حال حاضر با قیمتی کمتر از ارزش ذاتی معامله می‌شوند. همان طور که گفته شد، سهم های بنیادی و بزرگ بازار که P بر E بسیار پایین دارند، گزینه های مناسب و کم ریسکی برای سرمایه‌گذاری خواهند بود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری