{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 373202

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد؛

یکی از نمایندگان مجلس گفت: باید امکانی فراهم شود تا کشاورزان به طور مستقیم محصولات خود را روی تابلوی بورس ببرند، چراکه این اقدام باعث شفافیت و کاهش مقوله واسطه‌گری خواهد شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از بورس کالا؛ سید ناصر موسوی لارگانی یکی از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، اظهار داشت: در ماه‌های اخیر از عرضه زعفران و زیره در بورس کالا و راه اندازی انواع قراردادهای روی این دو محصول می شنویم، این در شرایطی است که به مرور با آشنایی کامل کشاورزان و تولیدکنندگان با معاملات بورس شاهد بهبود روندها، واقعی شدن قیمت ها و رسیدن سود واقعی به کشاورزان خواهیم بود.

به گفته موسوی لارگانی، کشاورزان که با هزینه های زیاد و صرف زحمت فراوان اقدام به تولید محصول می کنند همواره از اقشار ضعیف جامعه هستند و در این بین واسطه ها و دلالان با کمترین زحمت در رفاه مادی هستند. اما در صورتیکه بورس کالا به عنوان بازاری شفاف برای انجام معامله مطرح باشد و امکانی فراهم شود تا کشاورز به طور مستقیم محصولش را روی تابلوی بورس ببرد، بدون شک تحولی مثبت در بخش کشاورزی به وجود می‌آید.

وی ادامه داد: وقتی کالایی در بورس عرضه می شود، در وهله نخست شفافیت حاصل می‌شود به این معنا که محصول با اعلام جزییات و کیفیت روی تابلو می‌رود مصرف کنندگان نیز می توانند براساس شرایط بازار، نسبت به اعلام قیمت درخواستی اقدام کنند. همچنین در وهله دوم محصول در تقابل عرضه و تقاضا کشف قیمت می شود و کشاورز می داند که برمبنای عدالت و در کوتاه ترین زمان به پولش می رسد.

وی گفت: اینجاست که اگر شاهد رونق عرضه محصولات کشاورزی در بورس باشیم به دلیل روشن شدن قیمت فلان محصول، دیگر امکان سوء استفاده در بازارهای آزاد نخواهیم بود و مردم نیز با نرخی عادلانه نیاز خود را تامین می کنند.

وی معتقد است که کمرنگ شدن اینگونه فعالیت‌های واسطه‌ای باعث رونق تولید و افزایش انگیزه کشاورزان می‌شود که به بیان دیگر، سازوکار بورس باعث کوتاه شدن فاصله کشاورزان و خریداران شده و این اتفاق به سود مردم است.

موسوی لارگانی در ادامه به لزوم آموزش همگانی کشاورزان در خصوص مزایای بورس اشاره کرد و گفت: باید طی آموزش های مستمر به کشاورزان اعلام کنیم که هر چقدر به بورس نزدیک تر شوید، مشکلات شما کمتر می شود و محصول باکیفیت تر شما با قیمتی بهتر و در زمانی کوتاه تر به فروش می رسد.

این نماینده مجلس افزود: در صورتیکه بتوانیم به مرور تمام کشاورزان را نسبت به عرضه محصولاتشان در بورس ترغیب کنیم، علاوه بر اینکه کار دولت در این حوزه به مراتب آسان تر و صرف جویی عظیمی در مباحث مالی می شود، می توانیم شرایط را برای صادرات محصولات کشاورزی در بستر بورس نیز فراهم کنیم که این رویدادها دور از دسترس نیست و به همتی جدی نیاز دارد.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری