{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 372602

عضو کمیسیون صنایع و معادن؛

یکی از نمایندگان مجلس از اهمیت توسعه بخش خصوص صحبت و اعلام کرد: دولت باید با اعتماد به سازوکار بورس، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های آن را بشناسد و به سایر فعالان اقتصادی نیز معرفی کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از بورس کالا، حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس گفت: یکی از راه کارهای اصلاح اقتصادی کشور در این سال‌ها و فاصله گرفتن از رفتارهای دستوری، اعتماد به نظام عرضه و تقاضا است که با این رویکرد شاهد توسعه بخش خصوصی و پررنگ شدن نقش تولیدکنندگان و کشاورزان در بازارها خواهیم شد. در این بین گذرگاه و معبر پیاده سازی نظام عرضه و تقاضا، بورس کالاست، که دولت می تواند از این بستر معاملاتی در راستای رشد رقابت بهره گیرد.

فولادگر افزود: البته قدم گذاشتن در این حوزه با دیدی واقع بینانه، بدون نیم نگاه دولت حداقل در ابتدای راه میسر نیست اما دولت باید با اعتماد به سازوکار بورس، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های آن را بشناسد و به سایر فعالان اقتصادی نیز معرفی کند.  

به گفته عضوکمیسیون صنایع و معادن مجلس، دولت می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌های این بازار از نقش مداخله گرانه خود و اداره امور به صورت دستوری فاصله بگیرد و با شفاف سازی سیاست‌ها در قبال بازارهای مختلف، علاوه بر نظارت بر تحولات و روند قیمت‌گذاری‌ها، مقدمات بازگشت رونق و رقابت اقتصادی را فراهم کند.

فولادگر تصریح کرد: بورس کالا یکی از ارکان بازار سرمایه است که رشد شفافیت و رقابت پذیری در ذات آن است، به این ترتیب زمانی که شاهد رشد تولید و تامین نیاز داخلی در بسیاری از محصولات هستیم، به نظر می‌رسد به موجب رونق تولید می‌توان به مکانیسم عرضه و تقاضا و امکان نظارت شفاف در بستر بورس کالا نگاه ویژه ای داشت. 

فولادگر با بیان به طور طبیعی تنظیم بازارها در شرایط خاص اقتصادی دشوار می شود، گفت: در زمان‌های التهاب ارزی و کمبود کالاها، تنظیم بازار با مشکل مواجه می‌شود و دولت نیز به ناچار وارد گود شده و سعی می‌کند با دخالت در سمت عرضه و تقاضا یا قیمت گذاری به نفع بازار و تولید اقدام کند اما همواره دخالت دولت راه‌گشا نبوده و به نظر می رسد که باید به سمت اقتصاد بازار حرکت کنیم.

به گفته وی، حتی می‌توان در ابتدای راه با احتیاط حرکت کرد اما به هر حال رسیدن به اقتصاد بازار و مداخله نکردن در بازار امری ضروری بوده که به مرور باید رفع شود.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    اگه راست میگن اول مقصر افزایش 300 درصدی دلار را شفاف کنند، بقیه اش پیشکش!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری