{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 368968

یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد؛

نوسان نرخ ارز باعث به وجود آمدن نگرانی‌هایی در میان سهامداران شده، ازسویی افت شاخص را می‌توان، منوط به همین کاهش قیمت دلار دانست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، حسن قاسمی، یکی از کارشناسان بازار سرمایه: شرکت‌هایی که در این مدت رشد بالایی داشته‌اند، به طور عمده کوچک یا در عین حال، شرکت هایی بوده اند که در بازار پایه حضور داشته اند. اگرچه گران شدن سهام برخی از این شرکت ها زیاد منطقی نبوده ولی شرکت های پتروشیمی، معدنی و کامودیتی اصولا نسبت به سال قبل افت سود ندارند؛ یعنی حتی در بدترین شرایط، اکثرا سودی به اندازه سال قبل به دست آورده اند.

وی افزود: با توجه به اینکه الان هم فصل مجامع است و  ‪P/E‬ تحلیلی این شرکت ها ۴ یا ۵  است، بنابراین سهامداران در این بخش نباید نگران باشند. البته شرکت‌های کوچکی که طی فرآیندهایی سهام آنها احتمالا به شکل هیجانی رشد کرده، ممکن است افت جدی داشته باشند؛ ولی به نظر می‌رسد شرکت‌هایی که برای  سال ۹۸ در زمینه پتروشیمی و معدنی و فلزی فعالیت می کنند، به اندازه سال ۹۷ سود محقق شده داشته باشند و بعید است که دلار هم نرخ کمتر از ۱۰ هزار تومان را تجربه کند.

 وی در ادامه گفت: از آنجا که بازار سرمایه از این عامل تاثیرپذیری بالایی دارد، این تردید و نگرانی برای عده ای از سرمایه گذاران ایجاد شد که در صورت نگهداری سهام خود متضرر خواهند شد.

قاسمی اظهار داشت: تعداد زیادی از شرکت ها فروش صادراتی دارند و قیمت فروش محصولات آنها بر اساس قیمت ارز تعیین می شود، ولی به نظر نمی رسد افت نرخ ارز از آنچه هست، جدی تر شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: اکثر شرکت ها در گزارش های مالی خود نرخ ارزی را که با آن اقدام به فروش محصول یا صادرات آن کرده اند، کمتر از ۱۰ هزار تومان عنوان کرده اند؛ الان هم در سامانه ها نرخ های حدود ۱۱ هزار تومانی مطرح است، بنابراین به نظر نمی رسد که تهدیدی جدی از این محل، شرکت ها و صنایع بزرگ مثل پتروشیمی ها  و فولادی ها و معدنی ها را تهدید کند.

او در عین حال با بیان اینکه برخی هیجانات و نوسانات دلار به طور مستمر  وجود دارد، گفت: البته با نوسان روزانه قیمت دلار نمی توان سهام خرید؛ چون فروش شرکت در طی زمان است که حاشیه سود آن را می سازد. لذا نوسانات روزانه نمی تواند نشان دهنده کاهش یا افزایش جدی در سودآوری یک شرکت باشد و سهامداران می توانند با آسایش خاطر، سهام ارزنده خود را نگه  دارند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری