دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری مطرح کرد؛

دولت در سود و زیان پروژه‌های استارتاپی شریک می‌شود/ به رسمیت شناختن نهادهای مالی فعال بازار سرمایه در حوزه فناوری

بر اساس تفاهم نامه جدیدی که امروز به امضا رسید، بررسی امکان سرمایه گذاری در فضای استارتاپی به بخش خصوصی واگذار شد و در هر جایی که امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی وجود داشته باشد صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به میزان دو تا چهار میلیارد تومان مشارکت می کند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، امروز در حاشیه چهارمین روز برگزاری نمایشگاه الکامپ، کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و نظام صنفی رایانه‌ای کشور با هدف مشارکت در تامین مالی حوزه فناوری و آی تی تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

در این مراسم علی ناظمی، معاون سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی عنوان کرد: دولت در سود و زیان پروژه‌های استارتاپی شریک‌ می‌شود و ریسک سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه فناوری کنترل خواهدشد.  

وی افزود: بر اساس این تفاهم نامه، ارزیابی، انتخاب، نظارت و مدیریت سرمایه گذاری در فضای استارتاپی همگی در اختیار بخش خصوصی است و صندوق نوآوری شکوفایی در کنار سایر ارکان‌های این تفاهم‌نامه تلاش می‌کند بدون دخالت، در قالب سرمایه‌گذاری اکوسیستم نوآوری را در بحث ارتباطات حمایت کند.

سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری نیز در خصوص جزییات این تفاهم نامه اظهار داشت: این مهم با هدف سرمایه گذاری مشارکتی صندوق های جسورانه و صندوق نوآوری و شکوفایی به امضا رسید و نشان دهنده تغییر رویکرد دولت در نحوه تامین مالی استارتاپ ها و همچنین به رسمیت شناختن نهادهای مالی فعال بازار سرمایه در حوزه فناوری است.  

عضوشورای‌‌عالی بورس ضمن بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نظام صنفی یارانه ای و به ویژه صندوق نواوری و شکوفایی برای تامین مالی حوزه استارتاپی کشور رویکرد جدیدی را آغاز کرده اند، افزود: امضای این تفاهم نامه گامی برای اثبات تغییر نگاه دولت در نحوه تامین مالی حوزه فناوری بود و عملا سرمایه گذاری از طریق صندوق ها جانشین وام در تامین مالی فعالیت استارتاپ ها شد.

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری افزود: همچنین بر اساس این تفاهم نامه بررسی امکان سرمایه گذاری در فضای استارتاپی به بخش خصوصی واگذار شد و در هر جایی که امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی وجود داشته باشد صندوق نوآوری و شکوفایی نیز به میزان دو تا چهار میلیارد تومان مشارکت می کند.

اسلامی همچنین بااشاره به اینکه این تفاهم نامه فرصتی را فراهم می‌آورد تا VC های بورسی در سرمایه گذاری های استارتاپی مشارکت بیشتری داشته باشند گفت: عملا منابع مالی بیشتری به حوزه فناوری تزریق شود.

عضوشورای‌عالی بورس ادامه داد: امیدواریم با این تفاهم نامه تا پایان سال ۵۰ میلیارد تومان جذب فعالیت های استارتاپی شود و البته باید خود صندوق های VC نیز فعالیت بیشتری داشته باشند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر