کد خبر 364149

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس مطرح کرد؛

بررسی مقررات جدید بازار پایه/ کاهش شدید دست‌کاری قیمت‌ با قوانین جدید

محسنی: «تاکنون شرکت‌ها در تابلوی جیم بازار پایه فقط سه روز در هفته امکان معامله داشتند، اما در مقررات جدید امکان معامله در تمامی روزهای معاملاتی وجود خواهد داشت منتها نوسان معاملات در این بازارها محدود می‌شود.»

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، بهنام محسنی ضمن گفت و گو در خصوص قوانین جدید بازار پایه فرابورس  تصریح کرد: بازار پایه فرابورس ایران از سال ۱۳۹۰ بر اساس قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه کشور ایجاد شده است. مطابق این بازار معاملات سهام شرکت‌هایی که اقدام به ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار را داشتند، تنها از طریق بازار پایه فرابورس ایران یا از طریق پذیرش در یکی از بازارهای اصلی امکان پذیر بود و سپس بر اساس قانون احکام دائمی کشور قانون مزبور به یک قانون دائمی تبدیل و بازار پایه روند خود را ادامه داد.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس با اشاره به اینکه در حال حاضر دو گروه از شرکت‌ها به صورت عمده در بازار پایه حضور دارند؛ ادامه داد: برخی از شرکت‌ها از بورس تهران یا از بازارهای اصلی فرابورس ایران لغوپذیرش شدند و معاملات سهام این بنگاه‌ها به بازار پایه فرابورس منتقل و بخشی هم بر اساس قانون احکام دائمی کشور مشمول شرایط ثبت نزد سازمان بورس بودند و معاملات سهام این واحدهای در بازار مزبور انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بخش عمده‌ای از مسائل سهامداران در بازار پایه مربوط به عدم تقارن اطلاعاتی ناشران است، افزود: به طور کلی در بازار پایه ناشرانی وجود دارند که ممکن است برای زمان‌های قابل توجهی اطلاعات مورد نظر شرکت را ارائه نکرده یا مجامع صاحبان سهام شرکت‌ها بصورت منظم و دقیق برگزار نشده باشد و در حقیقت فضای خاصی در بازار پایه در این شرایط حاکم است.

معاون بازارهای خارج از بورس فرا بورس بیان کرد: علاوه بر موضوع عدم تقارن اطلاعاتی شرایط معاملات در بازار پایه در همین زمینه و بر اساس حفظ حقوق سهامداران تغییراتی را در مقررات هم در بحث ناشران و هم در مقررات معاملاتی با خود به همراه داشته است.

وی تاکید کرد: مهمترین تغییراتی که در مقررات جدید انجام خواهد شد بحث تقسیم و طبقه‌بندی ناشران بازار پایه در سه تابلوی معاملاتی به نام های زرد، نارنجی و قرمز خواهد بود.

محسنی گفت: این تابلوها الهام گرفته از علائم و رنگ بندی های که در تمامی کشورها بصورت علائم مشترک که می تواند مفهوم مشترکی را متبادر و میزان ریسک شرکت را در هر طبقه نمایش دهد.

وی در ادامه افزایش امکان روزهای معاملاتی را از دیگر تغییرات در مقررات جدید بازار پایه برشمرد و افزود: تا به حال شرکت ها در تابلوی جیم بازار پایه فقط سه روز در هفته امکان معامله داشتند اما در مقررات جدید امکان معامله در تمامی روزهای معاملاتی وجود خواهد داشت اما نوسان معاملات در این بازارها محدود می شود.

معاون بازارهای خارج از بورس فرابورس اضافه کرد: موضوع دیگری که در مقررات جدید پیش بینی شده بحث کشف قیمتی که در بازار پایه با توجه به طبقه بندی ناشر در هر تابلوی معاملاتی به روزهای خاصی در هفته یا ماه منحصر شده است.

وی توضیح داد: نکات دیگری که در مقررات جدید بازار پایه پیش‌بینی و عنوان شده بحث پنهان بودن پس زمینه‌های خرید و فروش سهام است چون سوء استفاده‌های زیادی در خصوص نمایش سفارش ها ومظنه ها قبل از انجام معاملات وجود داشت.

محسنی یادآور شد: شایان ذکر اینکه با عدم نمایش سفارش ها هم امکان دست کاری قیمت ها به شدت کاهش پیدا می کند و هم در این حین قیمتی به عنوان قیمت نظری گشایش که عنوان (تی. او. پی) را دارد در طول دوره سفارش‌گیری نمایش داده می‌شود که به نوعی قیمت مزبور اجماع نظر بازار در مقطع کشف قیمت برای انجام معامله خواهد بود.

وی در پایان از برگزاری یک نشست تخصصی تبیینی و توجیهی در مورد بازار پایه خبر داد و گفت: روز گذشته شورای عالی بورس در خصوص جوانب مختلف این دستورالعمل به بحث و بررسی پرداخت، اما جمع‌بندی نهایی نظرات اعضا به جلسه آتی این شورا موکول شد  .

بیشتر بخوانید
ارسال نظر