{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 348066

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

شاخص بورس تهران پس از آنکه در روز چهارشنبه هفته گذشته افتی هزار و ۹۷۲ واحدی را پشت سر گذاشت، امروز چهار هزار و ۴۶۴ واحد صعود کرد و ضمن کسب کسب بازده ۲.۲۳ درصدی، خود را به سطح ۲۰۴ هزار و ۳۷۵ واحد رساند. نمادهای «فارس»، «پارسان» و «شپدیس» بیشترین اثر را بر رشد امروز شاخص داشتند.

اقتصاد آنلاین - محمدامین خدابخش؛ معاملات نخستین روز هفته با رشد شتابان قیمت‌ها در بورس و فرابورس آغاز شد. این رشد که در ادامه رون صعودی شکل گرفته در هفته‌های اخیر اتفاق می‌افتد پس از ان بر تابلوی معاملات بازار سهام کشور نقش بست که افت 1972 واحدی شاخص بورس تهران در روز چهارشنبه افت بیشتر شاخص را به امری محتمل تبدیل کرده بود. با این حال روند داد و ستدها امروز به نفع بورس تمام شد و موجب شد تا در روز جاری شاهد پیشروی چهار هزار و 464 واحدی نماگر اصلی بازار در روز جاری باشیم. این رشد که به منزله افزایش 2.23 درصدی بازدهی بورس تهران بود به دلیل ثبات شرایط بنیادی و افزایش خوشبینی‌ها به آینده بازدهی سرمایه گذاری در بازار سرمایه روی داد.

بر این اساس داد و ستدهای امروز در حالی پی گرفته شد که شرایط مناسب داد و ستد در بازارهای جهانی و خوشبینی‌ها در مورد رشد درآمد ریالی شرکت‌ها در سال جاری سبب شد تا بسیاری از نمادهای بنیاد با رشد قیمت مواجه شوند. به موجب همین جو مثبت بود که امروز حتی «فارس» سنگین وزن هم که برای رشد قیمت سقف مجاز روزانه همواره نیازمند تقاضایی زیاد سات توانست تا پنج درصد افزایش قیمت داشته باشد. در بسیاری دیگر از نمادها نیز وضع به همین روال پیش رفت. به طوریکه طی روز جاری کمتر نمادی را می‌توان یافت که در محدوده قرمز تابلو معامله شده باشند.  با این حال در میان مین تعداد کم نام های آشنایی نیز به چشم می‌خورد. برای مثال نماد معاملاتی بانک تجارت (وتجارت) معاملات امروز خود را در حالی پی گرفت که پس از باگشایی برای دومین روز پی در پی منفی معامله شد. این نماد که با قیمت تئوریک 35 تومانی پس از اعمال افزایش سرمایه به تابلوی معاملات بازگشته بود و در قیمتی بیش از 45 تومان کشف قیمت شده بود امروز را در حالی گذارند که با کاهش قیمت 1.5 معامله می‌شد.

 

شفاف سازی اوره‌ای‌ها و صف نشینی متقاضیان

«شپدیس» پس از بازگشایی با افزایش قیمت 10 درصدی رو به رو شد و در حالی معاملات خود را پی گرفت که  صف خرید 16 میلیون سهمی داشت. رشد قیمت این نماد در شرایطی صورت می‌گیرد که شرکت پتروشیمی پردیس صبح امروز طی ارائه شفاف سازی در سایت کدال اعلام کرد که نرخ اوره داخلی در شش ماه دوم سال 97 بر اساس میانگین وزنی قیمت‌های بورس کالا در صورت‌های مالی لحاظ شده است. این اقدام مطابق با اخطاریه دیوان عدالت اداری و ابلاغ مصوبه ستاد تنظیم بازار به شرکت خدمات حمایتی کشاورزی و با هماهنگی با انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی انجام شده است و نهایی شدن قیمت آن با شرایط ذکر شده نیازمند وصول ابلاغیه هیات دولت است. گفتنی است، از آنجا که قیمت فروش اوره توسط این شرکت‌ها به بخش کشاورزی تقریبا یک چهارم قیمت‌های جهانی و بسیار متفاوت با بورس کالاست همین امر سبب شد تا در روز جاری امیدواری نسبت به چشم انداز سود سازی نمادهای تولیدکننده اوره افزایش یابد و به یکبار نمادهای فعال در تولید این محصول با هجوم تقاضا مواجه شوند. در همین راستا امروز نمادهای «کرماشا» و «شیراز» نیز همانند دیگر هم‌گروهی خود در همین خصوص شفاف سازی کردند و هر دوی آنها پس از بازگشایی با افزایش قیمت 10 درصد مواجه شدند.

 

آمار و ارقام بازار

رشد امروز شاخص که در نهایت بازدهی 2.23 درصدی را برای آن به همراه داشت، به واسطه کاهش قیمت در نمادهایی نظیر «فارس»، «پارسان» و «شپدیس» روی داد. حرکت امروز نماگر اصلی بازار که آن را به سطح 204 هزار  و 375 واحد رساند، بیش از هر چیز به واسطه رشد قیمت در نمادهای حاضر در صنعت پتروشیمی روی داد. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران چهار میلیارد و 186 میلیون سهم و ارزش معاملات آن هزار و 213 میلیارد تومان بوده است که از این میان 916 میلیارد تومان آن ارزش معاملات خرد بوده است.

 

ترین‌های بورسی

معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای بانک‌ها با مجموع ارزش معاملات 142 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. گروه‌های شیمیایی، فلزات اساسی، خودرو و سیمان نیز به ترتیب جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند.

 

 کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که با صعود 57 واحدی مواجه شد. گفتنی است، این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «مارون»، «ذوب» و «زاگرس» پذیرفته است. حجم معاملات این بازار بالغ بر یک میلیارد و 615 میلیون سهم بود و ارزش معاملات سهام به 330 میلیارد تومان می‌رسید این در حالی است که ارزش کل معاملات این بازار با در نظر گرفتن معاملات اوراق اخزا و تسه در روز جاری به 712 میلیارد تومان رسیده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری