{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 334652

در گفتگو با اقتصاد آنلاین بررسی شد؛

فعالان صنعت سیمان انتظار دارند تا پایان بهمن‌ماه با موافقت سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان، مجوز افزایش نرخ محصولات صنعت سیمان صادر شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین، در هفته‌های اخیر بحث بر سر افزایش نرخ سیمان بالا گرفته و داغ شده است. پیشتر عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان، به اقتصاد آنلاین گفته بود موضوع افزایش نرخ سیمان تا پایان بهمن‌ماه تعیین تکلیف خواهد شد (برای مشاهده جزئیات بیشتر اینجا کلیک کنید).

در ابتدای پاییز، فعالان صنعت سیمان مجوز افزایش نرخ 12 درصدی را برای محصولات خود دریافت کرده بودند. حالا گفته می‌شود صنعت سیمان برای دومین بار در سال جاری، در آستانه اخذ مجوز افزایش نرخ قرار گرفته است.

امیر سجده‌ای، معاون بازرگانی سیمان هرمزگان در این رابطه به اقتصاد آنلاین گفت: از پایان سال گذشته بعد از جهش نرخ ارز، هزینه‌های شرکت‌های سیمانی به شدت افزایش یافت و سیمانی‌ها مجبور به افزایش نرخ شدند. با این وجود هنوز شرایط برای سیمانی‌ها مطلوب نیست و لازم است محصولات سیمانی مجددا مجوز افزایش نرخ بگیرند. اما در این باره باید توجه داشت که سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان به دلیل جو منفی روانی احتمالی ناشی از افزایش نرخ، در برابر این ضرورت مقاومت می‌کند.

این فعال صنعت سیمان افزود: در برخی برهه‌های سال جاری، قیمت فروش سیمان حتی به بهای تمام شده آن هم نمی‌رسید. برای مثال پاکت سیمان در سال گذشته سه برابر شد و از 600 تومان برای هر عدد به بیش از 2هزار تومان رسید. همین موضوع سبب افزایش 28هزار تومانی بهای تمام شده سیمان پاکتی شد. علاوه بر آن هزینه‌های جانبی و غیرمستقیم نیز به شدت افزایش پیدا کرد. این در حالی است که سیمان فله متقاضی چندانی نداشت.

سجده‌ای در ادامه گفت: در ابتدای فصل پاییز یک افزایش نرخ 12درصدی داشتیم که تا حدودی افزایش بهای تمام شده را جبران کرد اما کافی نبود. حالا حداکثر قیمت سیمان فله 146هزار تومان برای هر تن و حداکثر قیمت سیمان پاکتی 165هزار تومان (با لحاظ مالیات بر ارزش افزوده) در نظر گرفته شده است. به نظر می‌رسد برای ادامه حیات صنعت سیمان لازم است که این نرخ دوباره افزایش پیدا کند. به ویژه برای مناطق مرکزی کشور که رقابت منفی سیمان در آن بالاست.

وی در پاسخ به این سوال که انتظار می‌رود این افزایش نرخ احتمالی چقدر باشد، گفت: در مرحله قبلی افزایش نرخ (ابتدای پاییز امسال) فعالان صنعت سیمان پیشنهاد افزایش 20درصدی نرخ را دنبال می‌کردند، اما با مقاومت سازمان حمایت این افزایش نرخ به 12درصد رسید. حالا انتظار می‌رود 8درصدی که در مرحله قبل جامانده بود، اعمال شود.

ارسال نظر

  • مصطفی
    ۲ ۰

    امیدواریم با گران شدن سیمان بر قیمت مسکن اثر معکوس داشته باشد...چون عدم افزایش قیمت بنزین بر قیمت خودرو اثر معکوس دارد و خودرو گرانتر شده است ....بهتر است دولت واکنش بازار را در نظر بگیرد چون یکی ازوظایف دولت در شرایط ایجاد عرضه و تقاضای بد مقابله با بازار است .....در ایران متاسفانه دولت خودش بازار است .و بازار هم هرگز با خودش مقابله نمی کند!!!!!

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری