{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 329097

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

بازار سرمایه کشور معاملات امروز را در حالی آغاز کرد که قیمت‌ها در بازار جهانی تحت تاثیر عواملی همچون آمار منفی صادرات ماه دسامبر چین و افزایش ریسک‌‌های سیاسی و اقتصادی در اروپا، با نوسان همراه شد. در این روز شاخص بورس توانست ۲۰۲ واحد رشد کند؛ رشدی که اگرچه برای بورس تهران رقمی قابل توجه نیست اما نکات و جزئیات زیادی درون خود دارد که بررسی آن خالی از لطف نیست.

اقتصاد آنلاین – محمد امین خدابخش؛ بازار سهام کشور روز جاری را رو به رشد آغاز کرد. طی این رشد که امروز بیش از پیش از نوسانات نمادهای خودرویی و بانکی تاثیر پذیرفت، شاخص بورس تهران توانست با رشدی آرام، تنها 202 واحد بر ارتفاع خود بیافزاید. در این روز اخباری که از منابع اقتصادهای بزرگ دنیا به جهان مخابره شد، آنچنان خوشایند نبود که بتواند تاثیری قابل توجه بر روند معاملات سهم‌های دلاری در بازار سهام کشور بگذارد. داد و ستدهای امروز در حالی آغاز شدند که قیمت نفت برنت در اولین روز کاری هفته با اندکی افت دوباره به زیر سطح 60 دلار کاهش یافته بود. این کاهش که در پی انتشار اخبار منفی از صادرات چین در ماه دسامبر و اختلاف شش درصدی آن با پیش بینی‌های قبلی و همچنین ریسک‌های پیش روی اتحادیه اروپا رخ داده بود، بیش از هر چیز توانست به نفع قیمت اونس جهانی تمام شود. به هر روی در میانه معاملات تالار شیشه‌ای معاملات گروه پالایشی که به طور غیر مستقیم از عوامل یاد شده بر قیمت نفت اثر پذیرفته بودند، همزمان با بازگشت قیمت نفت برنت به بالای 60 دلار با رشد مواجه شدند و توانستند سهامداران خود را به معاملات فردا اندکی امیدوارتر کنند. البته این تنها اتفاق مهم رخ داده در معاملات امروز بورس تهران نبود. در این روز آنچه که توجه بسیاری از معامله گران را به خود جلب کرد، صف فروشی بود که دامنگیر بسیاری از نمادهای گروه خودرویی شد. فشار فروش بر خودرویی‌ها به حدی بود که توانست دو نماد «خودرو» و «خساپا» را پس از «کگل» به منفی ترین نمادهای شاخص تبدیل کند.

 

وضعیت قرمز نمادهای خودرویی

بدون شک پر حاشیه ترین گروه حاضر در بازار سهام کشور امروز، گروه خودرو و ساخت قطعات بود. نمادهای مستقر در صنعت خودرو که در دو روز اخیر به واسطه اخبار افزایش نرخ در نمادهایی همچون «خساپا» و «خزامیا» با صف خریدهای قابل توجهی رو به رو شده بودند، از ابتدای روز اغلب در محدوده منفی قیمت معامله شدند و هرچه معاملات بیشتر ادامه یافت کاهش قیمت در این نمادها نیز بیشتر شد. در نهایت هم زمان با بازگشایی نماد «خودرو» پس از رفع تعلیق این نماد بسیاری از این نمادها به حداقل قیمت مجاز روزانه رسیدند. این نمادها که تا همین روزهای گذشته و به واسطه اخبار و شایعات پیرامون افزایش نرخ محصولات و افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها محبوب معامله‌گران کوتاه مدتی بازار بودند؛ حالا و پس از افزایش نرخ اندک محصولات، چنان ناخواستنی شدند که نمادهایی نظیر «خساپا» و «خپارس» معاملات امروز خود را با صف فروش‌های سنگین به پایان بردند. البته در میان نمادهای این گروه امروز یک استثا نیز به چشم می‌خورد؛ نمادمعاملاتی «خزر» که به شرکت فنر سازی زر تعلق دارد روز جاری را در حالی به پایان برد که صف خرید سنگینی را در روز جاری تجربه کرد. گفتنی است، طی معاملات این گروه در روز جاری 468 میلیون سهم معامله شد که ارزشی بالغ بر 85 میلیارد تومان داشت.

 

حرکت الاکلنگی میان دو گروه خودرویی و بانکی، امروز به نفع بانکی‌ها

همزمان با افت قیمت شدید در نمادهای گروه خودرو در روز جاری شاهد رشد قیمت در نمادهای بانکی بودیم. استقبال از این نمادها اگرچه امروز آنقدر زیاد نبود که بتواند نمادهایی همچون «وبملت» و «وتجارت» را با صف خرید مواجه کند اما توانست معاملات نمادهای بزرگ این گروه را در محدوده مثبت تابلو نگاه دارد و نمادهای کوچکی همچون «وسینا» و «وکار» را با صف خرید همراه کند. مهمترین خبر تاثیر گذار در این گروه امروز از این قرار بود که در روز گذشته اعلام شد که «وتجارت» در نظر دارد تا 2.48 درصد از سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان را به قیمت 550 تومان به ازای هر سهم به فروش برساند. همین خبر موجب شد تا امروز جو حاکم بر نمادهای این گروه مثبت شود و تقاضایی که در ابتدای معاملات بر نماد بانک تجارت اثر گذاشت کم کم تمامی نمادهای این گروه را با رشد مواجه کند. گفتنی است، این تقاضا در ادامه معاملات با عرضه‌های سنگینی مواجه شد و نتوانست راه خود را برای صعودی جدیتر هموار کند. در روز جاری نیز همچون روزهای گذشته جریان داد و ستدها در نمادهای بانکی موجب شد تا این گروه بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دهد و با تبادل مقداری نزدیک به 70 میلیون سهم، ارزشی 118 میلیارد تومانی را برای معاملات این گروه رقم بزند.

 

فلزات اساسی چشم به راه گزارش‌های 9 ماهه

نمادهای گروه فلزات اساسی که همچون پترو پالایشی‌ها از روند قیمت‌‌ها در بازارهای جهانی تاثیر می‌پذیرند، این روزها منتظر اخباری غیر دلاری نیز هستند. این شرکت‌ها که پس از اعمال تحریم‌ها به واسطه کاهش قیمت در بازارهای جهانی و سخت شدن شرایط صادرات با افت مقداری در فروش مواجه شده‌اند این روزها به لطف افزایش نرخ ارز در سال جاری، خوشبین به افزایش ریالی درآمدها نسبت به دوره مشابه در سال گذشته هستند؛ عاملی که می‌تواند نقشی موثر در معاملات نمادهای این گروه در هفته جاری و هفته پس از آن ایفا کند. گفتنی است معاملات امروز محصولات فولادی در بورس کالا نیز اثری مثبت بر معاملات نماد فولاد در بورس داست. این نماد که محصولات خود را امروز در تالار صنعتی بورس کالا عرضه کرده است، توانست محصولات خود را به قیمت رقابتی بفروشد. این درحالی بود که کاتد مس «فملی» بر مبنای قیمت پایه معامله شد.

 

آمار و ارقام بازار

درروز جاری شاخص بورس تهران پس از یک روز کاهش دوباره به مسیر صعودی خود بازگشت. سیر مثبت حرکت امروز شاخص که در نهایت به افزایشی 202 واحدی منجر شد، شاخص را به سطح 164 هزار و 696 واحد برساند. می‌توان نکته امروز معاملات بورس را رشد پر رنگ شاخص هموزن نسبت به افزایش شاخص بورس دانست. بر این اساس روند معاملات امروز در سهم‌های کوچکتر بازار انقدری قدرت داشت که بتواند شاخص هموزن را با رشدی 180 واحدی رو به رو کند.. گفتنی است، حجم معاملات امروز بورس تهران دو میلیارد و 65 میلیون سهم و ارزش معاملات آن 643 میلیارد تومان بوده است.

 

ترین‌های بورسی

 معاملات بورس تهران امروز در حالی پایان یافت که نمادهای گروه بانک‌ها و موسسات اعتباری با مجموع ارزش معاملات 118 میلیارد تومانی بیشترین ارزش معاملات را داشتند، گروه خودرو و ساخت قطعات، شیمیایی، فرآوده های نفتی و فلزات اساسی نیز به ترتیب در جایگاه‌های دوم تا پنجم در این زمینه را به خود اختصاص دادند. در میان نمادها نیز بیشترین تاثیر مثبت بر عملکرد شاخص را نمادهای «فولاد»، «وتجارت» و «دعبید» و بیشترین تاثیر منفی را نمادهای «کگل»، «خودرو» و «خساپا» داشتند.

 

کوتاه از فرابورس

شاخص آیفکس معاملات روز جاری را در حالی به پایان برد که با افزایشی 15.83 واحدی مواجه شد. این شاخص بیشترین تاثیر مثبت را از نمادهای «میدکو»، «هرمز» و «دماوند» پذیرفته است. ارزش معاملات فرابورس نیز طی امروز 434 میلیارد تومان رسید، حجم معاملات نیز بالغ بر 936 میلیون سهم بود.

ارسال نظر