{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 328925

مروری بر پیام‌های ناظر امروز؛

در روزی که گذشت، همزمان با افت ۴۳۶ واحدی شاخص بورس تهران، ۱۲ نماد متوقف و هفت نماد بازگشایی شدند.

اقتصاد آنلاین - محمد امین خدابخش؛ در پایان معاملات امروز شاخص بورس تهران با  افتی 436 واحدی مواجه شد و به سطح 164 هزار و 494 واحد رسید. نمادهای «پارس»، «تاپیکو» و «شپنا» بیشترین تاثیر را بر افت امروز شاخص داشتند. همزمان با این کاهش بازار شاهد توقف‌ها و بازگشایی‌های با اهمیتی بود. در این روز «خساپا» که به دلیل اعلام نرخ جدید محصولات متوقف شده بود، بازگشایی شد و بر خلاف انچه که بسیاری از فعلالان بازار انتظار داشتند نتوانست رشد بیش از هفت درصد را در معاملات خود تجربه کند. این نماد با قیمت 143 تومان و شش ریال و با افزایشی 5.9 درصدی در قیمت پایانی به انتظار معاملات در روز آتی نشست. در این روز شاهد توقف‌های مهمی نیز بودیم به طوریکه «خزامیا» از افزایش نرخ محصولات خود خبر داد، «وتوصا»، «فروس»، «شوینده» و «لپارس» هر کدام از جزئیات فروش املاک خود به ارائه توضیحات پرداختند و «آپ» نیز از همکاری خود با گروه اینترنتی رز (گروه اسنپ) به منظور تاسیبس یک شرکت جدید که در زمینه ارائه خدمات مالی به اپلیکیشن‌های گروه رز پرده برداشت.

افزایش نرخ در «خزامیا»: یکی از توقف‌هایی که از ابتدای روز جاری شاهد آن بودیم، توقف نمادمعاملاتی شرکت زامیاد (خزامیا) بود. دلیل این توقف که به دلیل افزایش نرخ محصولات شرکت انجام شده بود، افزایش قیمت دو محصول نیسان و کامیونت پادرا بوده است. گفتنی است محصولات یاد شده در سال مالی گذشته 90 درصد از مبلغ فروش شرکت را تشکیل داده‌اند. در خصوص خودرو وانت نیسان شرکت اعلام کرده است که با توجه به اینکه خودرو های مشمول قیمت گذاری از سوی کمیته خودرو صرفاً مربوط به خودروهای پر تیراژی که قبلاً از سوی شورای رقابت مشمول قیمت‌گذاری بوده اند است. لذا افزایش قیمت‌های فوق برای خودروهای تعهد شده از تاریخ  یکم شهریور تا 30 آذر ماه اعمال می‌شود و برای تعهدات بعدی براساس 5 درصد کمتر از قیمت حاشیه بازار منظور خواهد شد. درخصوص باقی محصولات، افزایش قیمت براساس 5 درصد کمتر از قیمت حاشیه بازار از ابتدای شهریور ماه سال جاری خواهد شد.

«وتوصا» و فروش زمین: نماد معاملات شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران(وتوصا) متوقف شد تا در مورد چند و چون فروش یک دارایی در تاریخ دهم دی ماه سال جاری اطلاع رسانی کند. بر این اساس شرکت از فروش ملکی به ارزش چهار میلیارد و 500 میلیون تومان خبر داده است. مقرر شده تا نحوه تسویه مبلغ یاد شده  به صورت 30 درصد مبلغ معامله بصورت نقد، 55 درصد در زمان تحویل زمین و 15 درصد در تاریخ انتقال سند باشد. گفتنی است ارزش خالص دارایی یاد شده دو میلیارد و 500 میلیون تومان بوده است. 

مزایده «لپارس» فاقد برنده: شرکت کارخانجات پارس الکتریک (لپارس) با توجه به ارائه اطلاعات با اهمیت در خصوص مزایده برگزارشده جهت فروش ملک متوقف شد. بر این اساس شرکت اعلام کرده است که مزایده ملک مطهری متعلق به شرکت کارخانجات پارس الکتریک به دلیل نداشتن برنده در نوبت سوم متوقف شد.

«فروس» و فروش دارایی: دیگر نماد معاملاتی متوقف شده (فروس) متعلق به شرکت فروسیلیس ایران، بود. دلیل توقف این نماد لزوم شفاف سازی در خصوص فروش چهار دستگاه خودرو و دو واحد آپارتمان بوده است. شرکت اعلام کرده است که در پی تصویب فروش دارایی ها موضوع مزایده توسط هییت مدیره، ارزیابی توسط کارشناس رسمی و صدور آگهی مزایده در روزنامه های کثیرالانتشار، در صدد است دارایی‌های نامبرده را به فروش برساند.

معاوضه ملک «شوینده» فاقد آثار سود و زیانی: نماد معاملاتی شرکت مدیریت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر (شوینده) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص معاوضه ملک استاد معین ، متوقف شد. این شرکت در سال 1395 اقدام به خرید شش دانگ یک قطعه زمین با بنای احداثی در آن، از شرکت به‌پخش کرد که در یادداشت شماره 2-14 صورت‌های مالی حسابرسی شده سال مذکور افشاء شده است. همانگونه که در این یادداشت مشخص است بهای خرید ملک مذکور به ارزش کارشناسی ارزش‌گذاری شده مبلغ 28 میلیارد و پنج میلیون تومان بوده و در مجموع تاکنون مبلغ 11 میلیارد و 400 میلیون تومان آن به عنوان بخشی از ثمن معامله به شرکت به پخش (فروشنده) پرداخت شده است. و 17 میلیارد تومان باقیمانده از مبلغ نیز در صورت‌های مالی دوره مربوطه درج شده است. حال با توجه به توافقات انجام شده و بر اساس مذاکرات با سهامدار عمده مقرر شده تا در ازای ثمن پرداخت شده این شرکت، املاک دیگری با قیمت کارشناسی سال انجام معامله (سال 1395) به این شرکت واگذار شود. در این خصوص املاک پیشنهادی شرکت به‌پخش به عنوان معوض و مشتمل بر پنج واحد آپارتمان که تعداد 4 واحد آن کاربری اداری دارند، توسط کارشناس رسمی دادگستری به مبلغ 11 میلیارد و 800 میلیون تومان ارزیابی شده و در ماه گذشته قراردادی با موضوع معاوضه و با تصویب هیئت مدیره انجام شده است. گفتنی است، دارایی خریداری شده به ارزش دفتری دارایی واگذار شده در حسابها ثبت می‌شود و از این بابت هیچگونه سود و زیانی در دفاتر شرکت شناسایی نخواهد شد.

اما اگرها در خصوص مالکیت سهام دلیل توقف «فبیرا»: نماد معاملاتی شرکت بسته‌ بندی‌ ایران‌ (فبیرا) به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص سهام تحت مالکیت شرکت توسعه صنایع بهشهر، متوقف شد. بر این اساس «وبشهر» اعلام کرده که هم اکنون 59 درصد از سهام شرکت بسته‌ بندی‌ ایران را در تملک خود دارد. این شرکت اعلام کرده است که در حال حاضر هیچ برنامه‌ای برای فروش سهام شرکت مذکور ندارد.

«حخزر» ملک می‌فروشد: نماد معاملاتی شرکت کشتیرانی دریای خزر (حخزر) در نظر دارد ملک تجاری در رشت (ساختمان سابق فروشگاه شهر و روستا ) را با متراژ دو هزار و 129 متر مربع به فروش برساند.

همکاری «آپ» با گروه اینترنتی رز: نماد معاملاتی شرکت آسان پرداخت پرشین «آپ» با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت در خصوص همکاری مشترک با گروه اینترنتی رز (شرکت های اسنپ)، متوقف شد. این شرکت اعلام کرده است که با توجه به رشد دانلود اپلیکیشن آپ و عبور از مرز 30 میلیون، افق فعالیت های شرکت در این زمینه، مبتنی بر ایجاد یک Market Place جامع، در دسترس و آسان در اپلیکیشن آپ است. به همین دلیل و درجهت گسترش و تنوع خدمات قابل ارائه، تمرکززدایی از درآمدهای صرفا مبتنی بر کارمزدهای شاپرکی و همچنین با نگاه حداکثرسازی منافع بلند مدت برای تمامی ذینفعان از جمله کاربران و سهامداران، شرکت آسان پرداخت پرشین و گروه اینترنتی رز (گروه شرکت های اسنپ، اسنپ فود، اسنپ تریپ، اسنپ مارکت، بامیلو و ...) درجهت افزایش توان رقابتی و گسترش میزان دسترسی عموم، در قالب یک همکاری مشترک (JV) برای اقدامات اجرایی ثبت شرکتی (New Company) با مالکیت 70درصد آسان پرداخت پرشین و 30درصد گروه اینترنتی رز به جمع بندی و تفاهم نهایی رسیده اند. 

رئوس اهداف و کارکردهای این شرکت عبارت است از:

1- تمرکز و استقرار انحصاری تمامی خدمات گروه اینترنتی رز مانند کیف پول اسنپ، اسنپ فود، اسنپ مارکت، اسنپ تریپ، بامیلو و ... بر بستر اپلیکیشن آپ در غالب شرکت فوق که به مرور درحال پیاده سازی در اپلیکیشن آپ بوده و قابل مشاهده و استفاده کاربران است.

2- توزیع منافع حاصل از فروش و ارائه خدمات ارائه شده بر بستر اپلیکیشن آپ (به استثنای کارمزدهای شاپرکی) به شرکت مشترک با سهم الشرکه تعیین شده.

3- تمرکز کلیه پرداختهای کاربران و مشتریان و تراکنشهای مجموعه اسنپ از طریق درگاههای مربوط به آپ یا کیف پول مشترک خواهد بود. لازم به ذکر است با توجه به آغاز عملیات اجرایی موارد فوق الذکر، کلیه اثرات مالی این مشارکت بر درآمد مستقیم آپ و شرکت مذکور، پس از بررسی های لازم و به محض مشخص شدن از طریق سامانه کدال به اطلاع عموم خواهد رسید.

خلاصه پیام‌های امروز ناظران بورس و فرابورس در جدول زیر آمده است:

13971023

ارسال نظر