{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 327736

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

واحد تحقیقات کامادیتی بانک آمریکایی گلدمن ساکس اقدام به انتشار جدیدترین برآوردهای خود در زمینه برخی از کامادیتی‌ها در سال ۲۰۱۹ کرده است.

اقتصاد آنلاین - صدرا خلف؛  گلدمن ساکس با انتشار جدیدترین یادداشت تحقیقاتی خود، میانگین قیمت نفت برنت در سال جاری را نسبت به پیش‌بینی قبلی خود 11 درصد کاهش داد. افزایش حجم عرضه نفت شیل در بازار، کاهش هزینه‌های تولید و تداوم نااطمینانی‌ها در سطح جهانی که رشد تقاضای نفت را مورد تردید قرار می‌دهد، از جمله دلایل تغییر پیش‌بینی گلدمن ساکس بوده است.

در ایالات متحده با نصب خطوط لوله جدید در منطقه پرمیان که یکی از مراکز اصلی تولید نفت شیل در این کشور است، ظرفیت عرضه نفت و کاهش هزینه آن به بازار جهانی نفت با تغییر مواجه خواهد شد. در اوپک نیز سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته برای افزایش ظرفیت اعضا با وجود توافق کاهش تولید، می‌تواند که بازار نفت را با رشد عرضه مواجه کند. همچنین موجودی‌های بالاتر نفت در سال جاری میلادی عامل محدودیت قیمت‌ها خواهد بود. 

بنا به پیش‌بینی گلدمن ساکس، قیمت نفت برنت به صورت میانگین در سال جاری معادل با 62.5 دلار در هر بشکه خواهد بود که کاهش 7.5 دلاری را نسبت به پیش‌بینی قبلی نشان می‌دهد.

قیمت نفت برنت امروز در بازارهای جهانی معادل با 58.19 دلار در هر تن بوده است که بازیابی تقریبا 17 درصدی را نسبت به کف 18 ماه اخیر در سطح کمتر از 50 دلار که در تاریخ 26 دسامبر ثبت شد، نشان می‌دهد. بنا به نظر کارشناسان این بانک، فشار فروش اتفاق افتاده در بازار طلای سیاه، بیش از حد و دور از واقعیت‌های کنونی و آتی بازار بوده است و انتظار بازیابی قیمت‌ها به صورت نسبی همچنان وجود دارد.

بنا به انتظار گلدمن ساکس قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت نیز با 9 دلار کاهش نسبت به پیش‌بینی قبلی، معادل با 55.5 دلار به صورت میانگین خواهد بود.

برای سال 2020 گلدمن انتظار دارد تا قیمت نفت برنت و وست تگزاس اینترمدیت به صورت میانگین معادل با 60 و 54.5 دلار در هر بشکه باشد. در حوزه تقاضای نفت، این بانک آمریکایی انتظار دارد تا در بازه زمانی 2020- 2019 تقاضای جهانی نفت نزدیک به میانگین 5 سال اخیر خود در سطح 1.4 میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

photo_2019-01-08_17-56-18

در حوزه مس نیز این موسسه مالی انتظار بهبود نسبتا چشمگیر قیمت‌ها و بازگشت به سقف ثبت شده سال 2018 را تا پایان سال جاری میلادی دارد. 

با وجود آغاز ضعیف مس در سال جدید میلادی، بانک آمریکایی گلدمن ساکس انتظار دارد که قیمت مس در سال 2019 به هفت هزار دلار در هر تن برسد.

قیمت مس در دومین هفته معاملاتی سال جدید میلادی در محدوده 5900 دلار در هر تن قرار دارد و در آغاز سال نو قیمت فلز سرخ در محدوده 5 هزار و 862 دلاری نیز قرار گرفته بود که کمترین سطح از سال 2018 بوده است.

در سه ماهه اول سال جاری میلادی، گلدمن ساکس انتظار ثبت قیمت 6 هزار و 100 دلاری، در بازه زمانی شش ماهه این بانک انتظار رسیدن قیمت مس به سطح 6400 دلار و تا پایان سال انتظار ثبت قیمت هفت هزار دلاری برای هر تن مس را دارد. طلای سرخ در فوریه سال گذشته میلادی برای آخرین بار بالاتر از هفت هزار دلار در هر تن معامله شد.

گلدمن ساکس پیش‌بینی کرده است که تا ماه‌های مارس و آوریل، رشد اقتصادی چین به کمترین سطح سال‌های اخیر برسد و انتظار می‌رود که سیاستگذاران چینی در پاسخ به این وضعیت، اقدام به وضع سیاست‌های حمایتی جدیدی در دومین اقتصاد بزرگ دنیا کنند که این امر می‌تواند فلزات اساسی را در سه ماهه اول سال با نوسانات قیمتی بالایی مواجه کند. بانک مرکزی چین اخیرا اقدام به کاهش نرخ ذخیره قانونی برای بانک‌های تجاری این کشور و آزادسازی بیش از 116 میلیارد دلار نقدینگی برای تزریق به بازارها را اعلام کرده است. 

بنا به انتظار کارشناسان این بانک، سیاست مقامات چینی برای افزایش محدودیت‌ها بر روی واردات قراضه مس از جولای 2019 و افزایش تقاضا در بازار مسکن چین، می‌تواند که از قیمت مس حمایت به عمل آورد. گلدمن ساکس انتظار دارد که میزان سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های چین در سال جاری میلادی رشد 10 درصدی را تجربه نماید در حالی که این نرخ در سال 2018 معادل با 4 درصد بوده است. 

بنا به پیش‌بینی این بانک آمریکایی، قیمت مس به صورت میانگین معادل با 6450 دلار در هر تن در سال جاری میلادی خواهد بود که تقریبا برابر با سطح قیمتی سال 2018 است. این بانک در پاسخ به برخی تحلیل‌ها در زمینه مس کمتر از 5 هزار دلار اعلام کرده است که برای تحقق این سناریو نیازمند رشد بیش از 5 درصدی ارزش دلار آمریکا و افت قیمت نفت برنت به کمتر از 42 دلار هستیم.

photo_2019-01-08_17-56-23

در حوزه نیکل، گلدمن ساکس معتقد است که با وجود افزایش تقاضای نیکل از طریق رشد عرضه خودروهای الکتریکی، افزایش عرضه از جانب اندونزی قادر به جذب کامل تقاضا است و همین امر باعث خواهد شد که قیمت نیکل به صورت میانگین معادل با 12500 دلار در سال 2019 باشد. 

در حوزه آلومینیوم نیز گلدمن ساکس انتظار دارد که در 6 ماه اول سال جاری میلادی، قیمت آلومینیوم در بازه کمتر از 2 هزار دلار در هر تن معامله شود اما احتمال رسیدن به محدوده 2 هزار دلاری در نیمه دوم سال وجود دارد. 

 

ارسال نظر