{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 292346

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

شاخص بورس تهران پس از دو ریزش نسبتا سنگین در روزهای اخیر، امروز مجددا وارد کانال صعودی شد و تمام نماگرها در محدوده‌های مثبت به کار خود پایان دادند. همچنین گفتنی است؛ حجم و ارزش معاملات خرد نسبت به میانگین هفته گذشته کاهش ۵۰ درصدی را نشان می‌دهد.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ امروز و پس از دو روز کاری منفی، معاملات در تالار شیشه‌ای رویه مثبتی به خود گرفت و تمام نماگرهای بازار در محدوده مثبت قرار گرفتند. البته در ابتدای بازار با شکل‌گیری تقاضای قوی در نمادهای پتروشیمی شاخص رشد 1300 واحدی را نیز تجربه کرد که این پیش روی با فشار عرضه در پایان بازار کمی عقب نشست.

در مجموع بیشترین تاثیر مثبت را گروه شیمیایی، خودرو و فلزات اساسی بر کلیت بازار داشتند. از بازار خودروهای داخلی به گوش می رسد که طی دو روز گذشته قیمت خودرو به دلیل کاهش عرضه روند صعودی به خود گرفته و سر به افزایش گذاشته است. از این رو گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از نوسانات قیمتی ۱ تا ۳ میلیون تومانی قیمت خودروهای داخلی در بازار دارد.  در بازار امروز خرید و فروش خودرو همچنان معاملات اندکی در سطح بازار انجام می‌شود. به نظر می رسد با ادامه روند افزایشی قیمت خودروهای داخلی باید منتظر اقبال بازار سهام به نمادی گروه خودرویی باشیم.

از سوی دیگر جو منفی بازار بیشتر تحت تاثیر معاملات گروه فرآورده های نفتی، سیمانی و بانکی بود. از گروه سیمانی به گوش می رسد که افزایش نرخ مجدد این محصول منتفی بوده و مسولان اذعان دارند که بازار داخلی کشش افزایش قیمت سیمان را ندارند.

اخبار مرتبط کالایی

وزیر صنعت از ارائه بسته حمایت از تولید به دولت در یکشنبه هفته آتی خبر داد و گفت: قرار است سران سه قوه تنفس شش ماهه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده را مصوب کنند.

شریعتمداری گفت: بسته حمایت از واحدهای تولیدی یکشنبه هفته بعد به هیات دولت می رود؛ این در حالی است که ما باید این منابع را به فوریت تخصیص دهیم تا همه واحدهای تولیدی از یارانه سود تسهیلات بهره مند شوند. وی خواستار صفر شدن مالیات بر ارزش افزوده را برای یک دوره شش ماهه شد و افزود: مالیات در شرایطی که پیش بینی می شود در زمان تامین مواد اولیه گرانتر شده است، به جا نیست، یعنی ارزش افزوده هفتاد هزارمیلیارد تومانی را به مدت شش ماه از تولید دریافت نکنیم؛ ضمن اینکه در حوزه بیمه تامین اجتماعی نیز باید تدابیری را در نظر گرفت. البته اینها نیازمند قانون است ولی در ستاد سران سه قوه می توان این مباحث را طرح و مصوب کرد

اما «فملی» که محصولات مسی خود را با دلار 8 هزار تومان به بورس کالا فرستاده بود، مورد تایید بورس کالا قرار نگرفت. گفته می شود برای قیمت پایه کاتد، نزدیک 50 هزار تومان پیشنهاد شده بود. آخرین قیمت پایه حدود 28 هزار تومان بود که گذشته تایید و مورد معامله قرار گرفت.

از سوی دیگرمعاون وزیر صنعت؛ سرقینی اعلام کرد: هیچ تغییری در دستور العمل تنظیم بازار نداشتیم و عرضه ها در بورس کالا مستمراً ادامه پیدا خواهد کرد. اما امروز تمام عرضه های فولادی بورس کالا به طور کامل کنسل شد. در کل بورس کالا نیز همچون بورس اوراق بهادار شاهد احتیاط معامله گران بود.

کوتاه از بازارهای موازی

از بازارهای موازی نیز اخبار نوسان قیمت سکه و طلا به گوش می رسد. سکه نقدی که در ابتئای صبح سه میلیون و 600 تومان قیمت خورد، اکنون به سه میلیون 800 تومان رسید. طلا نیز هر گرم 297 هزار تومان در بازار تهران در حاله دادوستد است. در خصوص ارز نیز بازار ثانویه با تداوم روند عرضه انواع ارز از سوی شرکت های پتروشیمی و فلزی روبروست و قیمت دلار در این بازار به 8300 تومان رسید.

در این بین بانک مرکزی نیز درباره تحولات بازار ارز اطلاعیه صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است:با اجرایی شدن بسته ارزی دولت ، داد و ستد آزادانه ارز توسط واردکنندگان، صادرکنندگان و صرافان با قیمت توافقی در بازار مجاز شده است و بازار ثانویه که بازار عمده فروشی ارز و محلی برای تامین ارز کالاهای مورد نیاز کشور به غیر از موارد اساسی است با نقش آفرینی همه بازیگران، شکل گرفته و نرخ آن بدون مداخله بانک مرکزی در مکانیسم بازار، به دست آمده و به طور طبیعی کشف نرخ در آن ادامه خواهد داشت.

این اطلاعیه می افزاید: مردم اطمینان داشته باشند که به تمام تقاضاهای کالاهای اساسی و دارو با نرخ مصوب 4200 تومانی پاسخ داده می شود و نگرانی از بابت تامین منابع این کالاها وجود نخواهد داشت.

همان گونه که در روزهای اخیر براساس بسته سیاستی جدید ارزی، عملیات بازار انجام شده است، صرافی‌ها می‌توانند در قالب بخشنامه‌های بانک مرکزی، اقدام به خرید و فروش ارز کنند.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: قیمت ارز به دست آمده از مجموع معاملات صرافی ها، به صورت برخط در سایت سنا به آدرس قابل مشاهده و در دسترس عموم است. از سوی دیگر، بانک مرکزی اعلام می کند، بخشی از تقاضای ارز مربوط به نیازهای طبیعی مردم برای حفظ ارزش دارایی است، که این تقاضا به دلیل کم عمق بودن بازار و معاملات اندک انجام شده در آن، موجب نوسان قیمتی در خارج از بازار متشکل ارزی شده است.

این اطلاعیه می افزاید: بانک مرکزی با درک این تقاضا، در حال تعریف ساز و کاریست که بتواند این تقاضاها را با توجه به مقتضیات کنونی و راهکارهای قانونی به کمک شبکه بانکی و صرافی ها برآورده سازد تا مردم با آرامش و بدون تحمل مخاطرات در معاملات پرخطر، نیازهای خود را برآورده سازند.

بانک مرکزی اعلام کرد: تجربه چند روز گذشته و میزان معاملات انجام شده که توسط بانک مرکزی رصد می شود نشان می‌دهد که تفاوت معنا داری بین نرخ ناشی از این تقاضا و نرخ های ثبت شده در سامانه سنا وجود ندارد. در عین حال نرخ سنا به دلیل آن که برآمده از معاملات بسیار بیشتر و با عمق بالا بوده است، ثبات قیمتی بیشتری را تجربه کرده است.

در این اطلاعیه آمده است: بدون تردید در حال حاضر قیمت در بازار ثانویه به دلیل نظارت بانک مرکزی و ساز و کار قانونی و عدم وجود مخاطرات ناشی از شناسایی مشتری، پولشویی و مانند آن پایین‌تر از قیمتی است که بعضا توسط اشخاص یا درگاه ها اعلام می‌شود.

آمار و ارقام بورس امروز

در مجموع روز جاری شاخص کل با رشد 888 واحدی (معادل 0.7 درصد) به ارتفاع 129 هزار و 901 واحد رسید. در این بین شاخص هم وزن نیز به لطف افزایش قیمت سهام گروه خودرو، روز مثبتی را پشت سر گذاشت و با رشد 77 واحدی (معادل 0.41 درصد) به پله 18 هزار و 978 واحد رسید.

در این بین بیش از دو میلیارد و 300 میلیون ورقه بهادار به ارزش 769 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان 415 میلیارد تومان را به معاملات خرد سهام در این بازار اختصاص داشت.

مجموعا جو غالب بازار امروز میل به خرید حقیقی ها را نشان می داد اما این گروه در خریدهای امروز نسبتا محتاط بود و خالص خرید حقیقی ها رقم 12 میلیارد تومان را به ثبت رساند. بیشترین تحرک حقیقی ها در نمادهای «شپدیس»، «زاگرس» و «رمپنا» هریک به میزان 13.5ف 5.1 و پنج میلیارد تومان بود. از سوی دیگر اما حقوقی ها بیشتر اقدام به حمایت از سهام «فملی»، «کگل» و «بفجر» کردند.

ترین های بورسی

در بین گروه های بورسی گروه شیمیایی، فلزات اساسی و خودرویی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. در بین نمادهای با اهمیت و تاثیرگذار نیز، «پارس»، «پارسان» و «فولاد» هرکدام به ترتیتب 121، 145 و 140 واحد شاخص کل را تقویت کردند. اما در سوی منفی های بازار، معاملات «فملی»، «فملی» و «شتران» تا حدی از رشد بیشتر شاخص جلوگیری کرد.

کوتاه از فرابورس

در فرابورس هم آیفکس با رشد 12.2 واحدی به ارتفاع یک هزار و 491 واحد رسید. در این بازار نیز 593 میلیون ورقه بهادار به ارزش 570 میلیارد تومان دادوستد شد که از این میزان بالغ بر 114 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در این بازار اختصاص داشت.

در بین نمادهای با اهمیت فرابورسی، «مارون»، «زاگرس» و «ارفع» بیش از سایرین سبب تقویت آیفکس شدند. در آن سمت منفی های «هرمز»، «شراز» و «شاوان» از رشد بیشتر آیفکس جلوگیری کردند.

در گروه پالایشی ها بازگشایی منفی «شراز»، «شاوان» و «شیران» معاملات کلی این گروه را تحت تاثیر قرار داد. گفتنی است «شاوان» در 1900 تومان و «شیران» در 331 تومان به تابلوی معاملات بازگشتند.  در این گروه پالایش نفت شیراز اطلاعات حاصل از کنفرانس اطلاع‌رسانی را منتشر کرد. در این مورد «شراز» اطلاع رسانی کرد که در حال حاضر نرخ ارز (دلار) مورد استفاده در محاسبات خرید مواد اولیه و فروش محصولات، ارز دولتی تقریبا ۴۲۰۰ تومانی بوده و تاکنون درخصوص تغییر آن به نرخ ارز بازار ثانویه اطلاعاتی از طرف شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و وزارت نفت به این شرکت اعلام نشده است.با توجه به اینکه تخفیف پنج درصدی نفت خام براساس قانون بودجه بوده، هرگونه تغییری در این خصوص در حیطه اختیارات و مصوبات هیات وزیران است.

ارسال نظر