{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 284308

مروری بر پیام‌های ناظر امروز؛

پیام‌های ناظران بورس و فرابورس در نوزدهمین روز از تیرماه شامل ۲۸ توقف و ۱۴ بازگشایی بود .«فولاد» با افزایش سود بازگشت و «آپ» از بی‌تاثیر بودن رند سود سازی شرکت در صورت حذف احتمالی USSD خبر داد.

اقتصاد آنلاین - محمد امین خدابخش؛ بازار سهام امروز 19 تیر 1397 را در حالی پی گرفت که رشد ابتدایی شاخص بورس در نهایت با 2.39 واحد عقبگرد نسبت به روز کاری قبل به پایان رسید. در این روز اگرچه نوسان شاخص های بورس و فرابورس ناشی از تغییر جهت چشمگیری در رفتار فعالان بازار سرمایه کشور نبود اما نسبت به روزهای قبل پیام های بسیاری از سوی ناظران بورس و فرابورس منتشر شد که حاصل آن توقف 28 نماد و بازگشایی 14 نماد دیگر بود. «فولاد» که همیشه مورد توجه بوده است٬ امروز نیز با تعدیل مثبت 584 میلیارد تومانی نگاه ها را به خود جلب کرد، «حریل» خبر از دریافت یارانه داد و «وخارزم» از نحوه تسویه دیون خود به بانک صادرات ایران گفت. آنچه که در این نوشتار می‌خوانید، مختصری است از آنچه امروز به واسطه پیام‌های ناظران رخ داده است.

بورس:

•    شفاف سازی‌های بورسی: نماد شرکت های فولاد مبارکه اصفهان (فولاد)، شرکت نورد و تولید قطعات فولادی (فنورد) و شهد (قشهد) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت متوقف شدند.

«فولاد» درخصوص افزایش 584 میلیارد تومان سود حاصل از شرکت های سرمایه پذیر به سود خالص شرکت در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۶، شفاف سازی کرد. به دنبال این شفاف سازی فولاد بازگشایی شد و در قیمت پایانی 400 تومان و یک ریال به استقبال فردا رفت.

«فنورد» از کاهش سود خود از 24 میلیارد تومان به 17.8 میلیارد تومان خبر داد. این تعدیل منفی بابت افزایش بهای تمام شده کالای تولید شده به دلیل اشتباه در برآورد محاسبات موجودی های مواد و کالای پایان دوره بوده که در گزارش حسابرسی شده صورت گرفته است.

«قشهد» به جهت حذف سهمیه قند و تفاله پیمانکاران برای سال زراعی 1396 سود پیش بینی شده خود را از 16.8 میلیارد تومان به 20.8 میلیارد تومان افزایش داد.

•    «وخارزم» بدهی به بانک صادرات را تسویه می کند: نماد شرکت سرمایه گذاری خوارزمی (وخارزم) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت درباره توافقنامه امهال و تعیین تکلیف تسهیلات فروش اقساطی ماشین آلات، زمین، ساختمان و تأسیسات مجموعه نیروگاه منتظر قائم متوقف شد. به این ترتیب تسویه بدهی سرمایه گذاری خارزمی به بانک صادرات از طریق واگذاری یک مورد پروژه ساختمانی (ملک شهرک هما) و سهام شرکت های بورسی و غیربورسی (توسعه فناوری اطلاعات خوارزمی، داده پردازی خوارزمی، گروه سرمایه گذاری مسکن، سرمایه گذاری پارس آریان) صورت می گیرد.

•    «فمراد» و افزایش زیان: نماد شرکت آلومراد (فمراد) با توجه به لزوم ارائه توضیحات به دلیل افزایش زیان پیش بینی شده از 2.2 میلیارد تومان به 5.7 میلیارد تومان امروز متوقف شد. این توقف در پی تغییر در طبقه بندی افشای مالیات پرداخت شده سنواتی (سال های ۹۴ و ۹۵) طبق بخشنامه جدید سازمان حسابرسی در صورت سود (زیان) است که در گزارش جدید (صورت های مالی حسابرسی شده) اصلاح شد.

•    حذف کارمزدها «آپ» را متوقف کرد: نماد شرکت آسان پرداخت پرشین (آپ) به دلیل حذف  وزن  و تاثیر کارمزد شاپرکی تراکنش از کدهای USSD  در بودجه شرکت امروز متوقف شد. طی این شفاف سازی شرکت اعلام کرده که به دلیل در نظر گرفتن این نوع تراکنش ها در بودجه شرکت در صورت حذف آنها هیچ نوع تاثیر منفی متوجه سود پیش بینی شده این شرکت بورسی نخواهد بود و این نماد می تواند در صورت حذف روش پرداخت از طریق کد های USSD  کاربران آن را به سرعت به خود جذب کند.

فرابورس:

•    «حریل» و صرفه جویی در سوخت: نماد شرکت ریل پرداز سیر (حریل) درخصوص دریافت یارانه صرفه جویی سوخت براساس موضوع ماده 12 هدفمند کردن یارانه در اجرای طرح توسعه حمل و نقل باری و مسافر، شفاف سازی کرد.

خلاصه اتفاقات در سایر نماد های بورسی و فرابورسی در جدول زیر آمده است:

13970419

ارسال نظر