{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 278385

اقتصادآنلاین از مجمع گروه دارویی سبحان گزارش می‌دهد؛

مجمع شرکت گروه دارویی سبحان روز گذشته با حضور ۸۶ درصدی سهامداران برگزار شد. این شرکت در حالی مجمع پایان سال مالی خود را برگزار کرد که با تحقق سود خالص ۱۳۱ میلیارد تومانی کاهش ۱۳ درصدی در کسب سود برای سال مالی ۹۶ به نسبت سال مالی ۹۵ را تجربه کرده است.

اقتصادآنلاین - مریم علیزاده؛ روز گذشته مجمع عمومی سالیانه شرکت گروه دارویی سبحان در ساعت 8.5 صبح در محل دانشکده داروسازی دانشگاه تهران برگزار شد. در ابتدا اعضای هیات مدیره به ترتیب حیدری نماینده البرزدارو، سعید قربانی نماینده سرمایه گذاری اعتلا البرز، محمد احمدی نماینده صندوق عشایر، فلاح پور نمانیده سبحان انکولوژی، جلال بهارستان نماینده سرمایه گذاری البرز معرفی شدند.

عملکرد شرکت در سالی که گذشت

در سال 96 اغلب شرکت های حاضر در صنعت دارو با چالش های متعددی از قبیل عدم وصول مطالبات از سوی وزارت بهداشت و همچنین کمبود نقدینگی روبرو شدند. در این بین گروه دارویی سبحان با مشکلات یاد شده بصورت عمیق تری روبرو شد. این شرکت در سال مالی گذشته با کاهش 88 درصدی وجه نقد و همچنین افزایش 15 درصدی دریافتنی های بلند مدت مواجه شده است.

بهارستان مدیرعامل شرکت در خصوص این موارد منفی گزارش شده در صورت‌های مالی گفت: اغلب شرکت‌های دارویی با مشکل کمبود نقدینگی و در نتیجه کاهش قدرت خرید مواد اولیه رویرو هستند و این مشکلات مختص گروه دارویی سبحان نیست. اما با نویدهایی در خصوص افزایش نرخ دارو و همچنین حمایت دولت از طریق پرداخت بخشی از مطالبات امیدواریم مشکل نبود نقدینگی را تا حدی کاهش دهیم.

اما نکته قابل توجه دیگر صورت‌های مالی شرکت کاهش 78 درصدی سود سرمایه گذاری های «دسبحا» بود که مدیرعامل در این خصوص گفت: بیشترین زیان کاهش ارزش سرمایه گذاری در پرتفوی بورسی شرکت به افت ارزش بازار سبحان دارو تعلق دارد.

اقدامات در دست اجرای سال 97، افزیش سرمایه از محل آورده

در این مجمع مدیرعامل از افزایش سرمایه 100 میلیارد تومانی قریب الوقوع شرکت خبر داد و گفت: اگر شرکت‌های تابعه این افزایش سرمایه را در برنامه های خود داشته باشند گروه دارویی سبحان نیز اقدام به افزایش سرمایه از محل آورده در سال جاری خواهد کرد.

همچنین از جمله برنامه های شرکت در سال 1397تداوم روند اصلاح ، نوسازی و بازسازی خطوط تولید و ارتقاء GMP در شرکتهای تحت پوشش تولیدی می باشد.

از سوی دیگر یکی از برنامه ی مالی سال جاری تأمین منابع مالی طرحهای در دست اجراء (بخش آورده سهامدار)، افزایش سرمایه شرکتهای البرزدارو، ایران دارو، سبحان دارو، سبحان انکولوژی ، کی بی سی و به تبع آنها گروه در دستور کار است.

گزارش حسابرس

یکی از موارد اصلی گزارش حسابرس دریافتنی های تجاری شرکت بود. دریافتنی های تجاری و غیر تجاری شامل مبلغ 441 میلیارد ریال مطالبات سنواتی از مشتریان شرکتهای فرعی است که علیه آنان دعوی حقوقی انجام و نسبت به توقیف بخشی از اموال آنها اقدام شده که منجر به نتیجه قطعی نشده است.

البته مبلغ 265 میلیارد ریال جریمه تاخیر تسویه مطالبات ، در حساب‌ها شناسایی نشده و منوط به توافق نهایی با طرف حساب‌ها است.

از تقسیم سود چه خبر؟

در ادامه تصویب صورت های مالی نوبت به تقسیم سود سال مالی گذشته رسید. در این قسمت هیات مدیره پیشنهاد تقسیم سود 540 ریالی داد که با اعتراض سهامداران مواجه شد. در نهایت اما تقسیم سود 96 درصدی به میزان 750 ریال تصویب شد.

پرسش و پاسخ سهامداران

قسمت پایانی جلسه به پرسش و پاسخ سهامداران اختصاص یافت. مدیرعامل در خصوص پاسخ به سوال یکی از سهامداران درمورد آثار تحریم های احتمالی گفت: از انجاکه اغلب مواد اولیه شرکت از چین و هند تامین می شود نگرانی از بابت اعمال تحریم ها نداریم.

ارسال نظر