{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 278363

اقتصادآنلاین گزارش می‌دهد؛

طی معاملات امروز در بازار سهام، شاخص بورس بیشترین رشد خود در ۲۸ ماه گذشته را تجربه کرد و با جهش چشمگیر بیش از ۲هزار و ۷۰۰ واحدی (معادل ۲.۹ درصد) قدرتمندانه وارد کانال ۹۹ هزار واحد شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، صبح امروز بازار سهام شاهد شکل گیری معاملاتی داغ بود. اغلب نمادهای بورس و فرابورس (تقریبا 80درصد نمادها) با رشد قیمت مواجه شدند. تعداد قابل توجهی از نمادها نیز در سقف قیمت مجاز معامله می شدند و صف خرید را تجربه کردند.

مهمتر از آن، ارزش معاملات خرد سهام و حق تقدم در نمادهای عادی بازار امروز رشد بیش از انتظاری را تجربه کرد. در حالی که میانگین ارزش معاملات خرد روزانه بورس و فرابورس در هفته‌های اخیر به زحمت به 160 میلیارد تومان می رسید، ارزش معاملات امروز به رقم قابل توجه  485 میلیارد تومان رسید.

سیگنالی که روز سه شنبه صادر شد

افزایش چشم گیر ارزش معاملات امروز بازار سهام را می توان قسمت دوم از سریالی دانست که روز سه شنبه آغاز شد. طی معاملات روز سه شنبه در بازار سهام، ارزش معاملات تا حدودی افزایش یافت و خالص خرید سهام توسط اشخاص حقیقی مثبت شد. به عبارت دقیق‌تر نقدینگی تازه نفسی توسط اشخاص حقیقی وارد بازار سهام شد.

همین موضوع سبب شد که فعالان بورس امروز با رغبت بیشتری اقدام به خرید سهام کنند. اما کمتر کسی انتظار داشت که معاملات تا این حد داغ شود.

امروز ارزش معاملات خرد سهام بیشترین میزان خود از دو سال گذشته را تجربه کرد. همچنین بیشترین میزان رشد شاخص بورس در 28 ماه گذشته رقم خورد. رشد امروز بورس در بین رشدهای بزرگ روزانه در تاریخ بورس رتبه هشتم را به خود اختصاص داد.

بورس عقب ماندگی خود را جبران می کند؟

از ابتدای سال جاری تاکنون بازار ارز و سکه جولان قابل توجهی از خود نشان داد. این در حالی بود که بازار سهام در بهترین حالت در جا می زد. همین موضوع سبب شد که شکاف قابل توجهی بین بازارهای موازی ایجاد شده و عقب ماندگی بورس معنادار شود. در مقاطع زمانی عادی، قاعده کلی بر این است که با افزایش نرخ ارز، درآمد ریالی شرکتهای بورسی که وابسته به قیمتهای جهانی هستند رشد کند. نتیجتا از آنجا که بخش قابل توجهی از شرکتهای بورسی و فرابورسی وابسته به قیمتهای جهانی هستند، افزایش نرخ ارز به عنوان عامل پیشران بازار سرمایه در نظر گرفته می شود.

اما در شرایط حساس فعلی، رشد نرخ ارز لزوما به معنای افزایش سودآوری شرکت‌های بورسی و فرابورسی نیست. در واقع بازار ارز و طلا در هفته های اخیر به دو دلیل عمده وارد فاز صعودی شد. علت اول تلاطم بازار ارز وجود نقدینگی انباشته شد و ثبات نرخ ارز در سال های 92 تا 96 بود. در این 4سال به رغم افزایش نقدینگی از محل رشد شبه پول، تورم و به تبع آن نرخ ارز شرایط باثباتی را تجربه کرد. به عبارت ساده تر افزایش مداوم نقدینگی منجر به رشد پارامترهای قیمتی نشد. این فنر انباشته شده تنها به یک تکانه نیاز داشت تا رها شود.

تکانه مورد نیاز برای جهش قیمتها را خروج یکجانبه آمریکا از برجام مهیا کرد. از این رو دلیل دوم جهش بازار ارز و طلا را می توان سایه انداختن ریسک‌های سیستماتیک بر سپهر اقتصادی ایران در نظر گرفت. در واقع این موضوع بود که انتظارات فعالان اقتصادی را تیره و تار کرد.

اگر هراس از تحریم‌های سنگین ایالات متحده، اصلی ترین بهانه جهش قیمت در بازارهای ارز و طلا  تلقی شود، آنگاه نمی توان انتظار داشت که بازار سهام به طور بنیادین پتانسیلی برای صعود داشته باشد. به عبارت دقیق تر دلیلی که دلار را صعودی کرد، احتمالا بورس را زمین گیر می کند.

اما اگر گسیل شدن نقدینگی سرگردان (مانند آنچه امروز تجربه شد) به بازار سهام ادامه یابد، آنگاه این امکان وجود دارد که بازار سهام عقب ماندگی خود از بازار دلار و سکه را جبران کند. گفتنی است دلار در بازار غیر رسمی از ابتدای سال تاکنون بیش از 45 درصد رشد داشت است. بازدهی سکه نیز از ابتدای سال تا کنون 60 درصد بوده است.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    دولت هنوز دلار شرکتهای بورسی نیومده به حسابشون، پیش پیش همه رو خرج کرده داده دست واردات 4200 به دوستان وارداتچی و گرانی خوراک هم حتما در دستور کار. بعید تو این اوضاع افزایش هزینه و تحریم شرکتها حتی بتونند به تولید ادامه بدن حالا سود پیشکش البته اگه این پول های سرگردان برن توی بورس حل بشن بهتره تا اینکه دلار بخرن توی فردوسی.