{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 278110

آمارها نشان می دهد؛

درصد افشای اطلاعات به موقع از ۳۲ درصد در فروردین ۹۳ به ۸۶ درصد در اسفند ۹۶ افزایش یافته است. همچنین میزان عدم انتشار اطلاعات از ۴۴ درصد در فروردین ۹۳ به ۵ درصد در اسفند ۹۶ کاهش یافته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ یکی از ابعاد بسیار مهم در شفافیت اطلاعات، افشای به موقع آن است. در این راستا ناشرانی که به صورت پذیرفته شده و یا درج شده وارد بازار سرمایه کشور می شوند، مطابق با دستورالعمل‌های موجود موظف هستند در بازه‌های زمانی مشخص نسبت به افشای اطلاعات خود اقدام کنند.

سازمان بورس و اوراق بهادار همواره کوشیده است تا با ابزارهای در اختیار خود علاوه بر بهبود چارچوب‌های افشای اطلاعات از نظر صحت و دقت اطلاعات افشا شده بر الزام رعایت بازه های زمانی مورد اشاره اهتمام ورزد و ناشران را با ابزارهای تشویقی و تنبیهی به افشای به موقع اطلاعات ترغیب کند. البته همکاری بسیار نزدیک ناشران با سازمان بورس در این حوزه بسیار موثر بوده است.

در این راستا در کنار رسیدگی به تخلفات ناشران متخلف، از پاییز 1396 پس از عملیاتی شدن دستورالعمل جدید افشای اطلاعات، موارد مرتبط با بازه های زمانی قانونی و نیز موارد تاخیر در افشای اطلاعات برای ذینفعان ناشر مورد نظر (مدیر مالی، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره) در قالب پیامک ارسال می شود که نقش بسزایی در کاهش چشمگیر تاخیر در افشای اطلاعات داشته است.

در نمودار شماره 1 روند انتشار به موقع اطلاعات و عدم انتشار اطلاعات آورده شده است.

نمودار۱

در نمودار شماره ۲ روند میانگین تعداد روز تاخیر در ارائه اطلاعات لحاظ شده است.

نمودار۲

همانگونه که در نمودار 1 به وضوح قابل مشاهده است٬ درصد افشای اطلاعات به موقع از 32 درصد در فروردین 93 به 86 درصد در اسفند 96 افزایش یافته است که نشانگر اهتمام سازمان بورس و ناشران بر افزایش شفافیت در بازار سرمایه است. همچنین میزان عدم انتشار اطلاعات از 44 درصد در فروردین 93 به 5 درصد در اسفند 96 کاهش یافته است.

طبق نمودار ۲، در اسفند ماه 96 از 487 اطلاعیه قابل انتشار، 86 درصد به موقع و بدون تاخیر منتشر شده اند و 14 درصد باقیمانده نیز با میانگین تاخیر سه روز منتشر شده اند که نشانگر تعهد ناشران در ارائه به موقع اطلاعات است.

چنانچه از نمایش اطلاعات در نمودارهای ارائه شده قابل مشاهده است٬ در دو مقطع زمانی تغییر رفتار ناشران در انتشار به موقع اطلاعات قابل ملاحظه است. مقطع اول در تیر و مرداد سال 1395 که انتشار به موقع اطلاعات به سطح حدود 15 درصد افت داشت و با تمهیدات سازمان بورس مبنی بر معرفی متخلفان به مراجع ذیصلاح پیگیری تخلفات در ماه های بعد از آن رشد چشمگیری در افشای به موقع اطلاعات رخ داده است. مقطع زمانی دوم مربوط به پاییز سال 1396 است که دستورالعمل جدید افشای اطلاعات به ناشران اعلام شد و پیگیری های لازم برای رعایت آن انجام شد و همانطور که در ابتدای گزارش اشاره شد، موعدهای افشای اطلاعات به ذینفعان ناشر اطلاع رسانی شد تا از این طریق تعهد ناشر به افشای به موقع افزایش یابد.

امید است با ادامه روند موجود گامی در ایجاد بازاری کارا و شفاف برداشته شود.

ارسال نظر