{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 272014

مروری بر پیام‌های ناظر امروز؛

امروز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷، مهمترین پیام‌های ناظر بورس تهران درخصوص توقف و بازگشایی نمادها به شرح زیر منتشر شد.

اقتصادآنلاین- مروارید اسلامی؛ امروز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت 97 ناظران بورس و فرابورس پیام‌هایی را درباره توقف نمادها به دلیل شفاف سازی٬ نوسان شدید قیمت و برگزاری مجامع و بازگشایی به دلیل شفاف‌سازی ها٬ برگزاری مجامع و حراج دوباره صادر کردند. در مجموع امروز ۱۸ نماد متوقف شدند. از مجموع نمادهای آماده بازگشایی در بورس و فرابورس، پنج نماد کشف قیمت شدند. از اتفاقات مهم امروز اعلام انعقاد یک قرارداد در «خکار» بود. همچنین «برکت» هم خبر داد که دیروز از یک شرکت زیرمجموعه بهره برداری کرده است. امروز هفت نماد به خاطر نوسان شدید قیمتی متوقف شدند. بلوک ۵۴.۱۹ درصدی «دشیری» هم قرار بود امروز به فروش برسد اما معامله انجام نشد.

بورس:

•    قرارداد ۱۵.۶ میلیاردی در «خکار»: نماد شرکت ایرکا پارت صنعت (خکار) با توجه به افشای اطلاعات با اهمیت یعنی انعقاد قرارداد متوقف شد. این قراردادها که در تاریخ ۶ اردیبهشت منعقد شده، مربوط به ۱- ساخت و فروش مجموعه ماژول واترپمپ 206 موتور3  TU و ۲- ساخت و فروش منیفولد پلاستیکی تیبا است. طرف قراردادها شرکت ساپکو بابت قرارداد مجموعه ماژول واترپمپ 206 موتور TU3 و شرکت مگاموتور بابت قرارداد منیفولد پلاستیکی تیبا هستند. مبلغ قرارداد ۱۵.۶ میلیارد تومان است. قرارداد منیفولد پلاستیکی تیبا با تیراژ تولید ۱۵۰ هزار عدد و به قیمت هر واحد ۷۶۵۰۰ تومان با فروش کل ۱۱ میلیارد و ۴۷۵ میلیون تومان و همچنین قرارداد مجموعه ماژول واترپمپ ۲۰۶ موتور TU3 با تیراژ تولید ۵۰ هزار عدد و به قیمت هر واحد ۸۲۹۶۰ تومان با فروش کل ۴ میلیارد و ۱۴۸ میلیون تومان در سال ۹۷ به تولید خواهند رسید. از مجموع مبلغ ریالی این دو قرارداد به مبلغ ۱۵ میلیارد و ۶۲۳ میلیون تومان، مبلغ ۶ میلیارد تومان آن در سال ۹۷ و باقیمانده در سال ۹۸ محقق و به مجموع فروش شرکت اضافه می شود. قرارداد منیفولد پلاستیکی اولین قرارداد در زمینه تولید قطعات پلاستیکی است که این شرکت می تواند در کنار تولید انبوه قطعات آلومینیومی، در زمینه تولید قطعات پلاستیکی هم خود را مطرح و قرادادهای جدیدی در این حوزه با مشتریان منعقد کند. این نماد روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی می شود.

•    نوسان قیمت «فایرا» و «خرینگ» را متوقف کرد: نماد شرکت های آلومینیوم ‌ایران‌ (فایرا) و رینگ ‌سازی ‌مشهد (خرینگ) به دلیل تغییرات بیش از ۲۰ درصدی قیمت سهام، برای اطلاع رسانی مناسب شرکت به بازار درباره علل آن متوقف شد. این دو نماد روز معاملاتی بعد بازگشایی می شوند.

•    «غدشت» به معاملات برنگشت: نماد شرکت دشت‌ مرغاب ‌(غدشت) که دیروز به دلیل اعلام تعدیل منفی متوقف شده بود٬ امروز آماده انجام معامله شد اما بازگشایی نشد. زیان خالص پیش بینی شرکت برای سال مالی منتهی به ۳۱ خرداد ۹۷ از ۱.۸ میلیارد تومان به ۲.۴ میلیارد تومان افزایش یافته است. به این ترتیب زیان هر سهم به میزان ۳۲ درصد افزایش یافته است.

•    «بکام» معامله نشد: نماد شرکت کارخانجات تولیدی شهید قندی (بکام) که دیروز به دلیل اعلام تعدیل منفی متوقف شده بود٬ امروز آماده انجام معامله شد اما بازگشایی نشد. زیان خالص پیش بینی شده شرکت از ۷ میلیارد تومان به حدود ۱۳ میلیارد تومان افزایش یافته است.

•    مزایده «وسینا» روی میز ماند: نماد بانک سینا (وسینا) به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت یعنی اعلام نتایج برگزاری مزایده متوقف شد. این مزایده مربوط به فروش سهام شرکت توسعه اعتماد مبین (نوبت سوم) بود که در تاریخ ۱۸ اردیبهشت برگزار شد. این مزایده در راستای اجرای مفاد ماده 16 و 17 قانون رفع موانع تولید و سیاست کاهش سرمایه گذاری های متعلق به بانک سینا و مصوبه هیات مدیره بانک درباره انتشار آگهی مزایده فروش ۱۰ درصد از سهام بانک در شرکت توسعه اعتماد مبین برگزار شد. مهلت شرکت در مزایده تا پایان روز دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ماه بود که به دلیل نبود متقاضی برای شرکت در مزایده، جلسه بازگشایی پاکت های مزایده در تاریخ ۱۸ اردیبهشت برگزار نشد. این نماد روز معاملاتی بعد به صورت حراج ناپیوسته و بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت بازگشایی می شود.

•    بازگشایی «مبین»؛ «دیران»  و «سفار» متوقف ماندند: نماد شرکت های پتروشیمی مبین (مبین)٬ ایران دارو (دیران) و سیمان فارس (سفار) پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه مبنی بر تقسیم سود نقدی٬ آماده انجام معامله شدند. در مجمع «مبین» ۱۰۵ تومان برای هر سهم سود تقسیم شد و سود خالص هر سهم ۹۵ تومان و ۸ ریال بود. در مجمع «دیران» برای هر سهم ۱۵ تومان سود تقسیم شد و سود خالص هر سهم ۱۶ تومان بود. در مجمع «سفار» برای هر سهم ۳۸ تومان سود تقسیم شد و سود خالص هر سهم ۳۶ تومان و ۹ ریال بود. «مبین» در قیمت ۳۹۵ تومان (۴.۴ درصد مثبت) بازگشایی شد٬ قیمت آخرین معامله ۳۹۹ تومان و ۹ ریال و قیمت پایانی ۳۹۸ تومان و ۶ ریال (۵.۳۷ درصد مثبت) بود. «دیران» و «سفار» بازگشایی نشدند.

•    «برکت» از یک شرکت زیرمجموعه بهره برداری کرد: نماد شرکت گروه دارویی برکت (برکت) به دلیل افشای اطلاعات با اهمیت متوقف شد. شرکت خبر از بهره برداری از شرکت سل تک فارمد (سهامی خاص) در روز گذشته داد. میزان مالکیت «برکت» در این شرکت ۷۰ درصد است. کارخانه سل تک فارمد، زیرمجموعه گروه دارویی برکت است که در حوزه سلول‌های بنیادی و طب ترمیم فعالیت دارد. این شرکت در ۳۰ بهمن سال ۹۲ برای تامین نیاز کشور به سلول درمانی، تاسیس شد و در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۷ به بهره برداری رسید. بنیانگذاران شرکت سل تک فارمد، پژوهشگاه رویان (۳۰ درصد) و شرکت گروه دارویی برکت (۷۰ درصد) هستند. خط تولید محصولاتی مانند منیوسل برای درمان حمله قلبی، ریکالرسل برای درمان ویتیلیگو، رنیودرم سل به منظور درمان پیری پوست، اسکار و آکنه، لیپوس سل برای درمان پیری پوست، مزستروسل با هدف درمان آرتروز و دستروسل برای درمان GVHD در این شرکت وجود دارد. با توجه به فعالیت این شرکت در اولین سال پس از بهره برداری به نظر نمی رسد تاثیر عمده و با اهمیتی در عملکرد و سود هر سهم گروه دارویی برکت در سال 1397 داشته باشد. این نماد روز معاملاتی بعد بازگشایی می شود.

فرابورس:

•    نوسان شدید چند نماد را از معامله باز داشت: نماد شرکت های تجهیز نیروی ‌زنگان‌ (شزنگ)٬ کارخانجات تولیدی پلاستیران (پلاست) و سرمایه گذاری و توسعه خوزستان (وثخوز) به دلیل نوسان قیمت بیش از ۴۰ درصد در ۵ روز معاملاتی متوالی متوقف شد. نماد بیمه میهن (میهن) و حق تقدم آن (میهنح) به دلیل نوسان قیمت بیش از ۲۰ درصد در ۵ روز معاملاتی متوالی متوقف شد.

•    توقف «خراسان» برای مجمع: نماد شرکت پتروشیمی خراسان (خراسان) برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه در تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۹۷، در پایان معاملات امروز متوقف شد.

•    «توریل» به معاملات برگشت: نماد شرکت توکا ریل (توریل) پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و تقسیم سود نقدی ۱۹ تومان برای هر سهم (سود خالص هر سهم: ۲۳ تومان و ۷ ریال)، امروز در قیمت ۱۳۶ تومان و ۴ ریال بازگشایی شد٬ قیمت آخرین معامله ۱۴۳ تومان و ۲ ریال و قیمت پایانی ۱۴۳ تومان و یک ریال (هشت درصد مثبت) بود.

•    «بکهنوج» معامله شد: نماد شرکت تولید برق ماه تاب کهنوج (بکهنوج) پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و تقسیم سود نقدی ۱۳۰ تومان برای هر سهم (سود خالص هر سهم: ۱۳۷ تومان و ۴ ریال)، امروز در قیمت ۵۹۵ تومان و ۷ ریال  (۴.۹۹ درصد مثبت) بازگشایی شد٬ قیمت آخرین معامله و پایانی نیز همین رقم (۴.۹۹ درصد مثبت) بود.

•    بلوک «دشیری» امروز معامله نشد: شرکت خدمات مدیریت صبا تامین به وکالت از شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین (سهامی عام) قرار بود امروز تعداد ۲۷ میلیون و ۹۷ هزار و ۴۸۰ سهم معادل ۵۴.۱۹ درصد (پنجاه و چهار ممیز نوزده صدم درصد) سهام کنترلی شرکت شیرین دارو (سهامی عام) در نماد معاملاتی «دشیری4» را به طور یکجا و نقد یا نقد و اقساط با قیمت پایه هر سهم ۱۳۴۹ تومان و ۳ ریال به فروش برساند اما معامله انجام نشد.

6

ارسال نظر