{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 271416

اقتصادآنلاین از میانه‌های تالار شیشه‌ای گزارش می‌دهد؛

در جریان معاملات روز جاری تا این لحظه شاخص کل با افزایش نیم درصدی به میانه های کانال ۹۴ هزار واحد رسید و معاملات مثبت تقریبا به تمام گروه های بورسی سرایت کرده است.

اقتصادآنلاین-مریم علیزاده؛ در چهارمین روز صعود متوالی شاخص های بازار سهام اغلب گروه های صنایع در این رشد دخیل هستند. البته بیشتر این تقاضا در گروه خودرو و انبوه سازی شکل گرفته است و نمادهای گروه پالایشی و فلزی نسبتا کم حجم معامله می شوند.

به نظر می رسد غافلگیری بورس همچنان ادامه دارد و حمایت حقوقی ها سبب جلب اعتماد حقیقی ها و بازگشت نقدینگی به بازار شده است. البته گفتنی است با فروکش کردن هیجانات بازارهای موازی و کم سو شدن امید سفته بازی در معاملات ارز و سکه، بورس را جذاب کرده است. از سوی دیگر با افزایش نرخ ارز،  ارزش جایگزینی شرکت های بزرگ بورسی بیش از انتظار رشد کرده است و این خود می تواند عامل محرکی برای افزایش قیمت سهام این شرکت ها شود.

اما به اعتقاد برخی کارشناسان با وجود چشم اندازهای روشن برای بورس، هنوز هم عوامل تعیین کننده ای از اقتصاد، مبهم و بی ثبات بودن فضای بعد از برجام را تصدیق می کنند. از این رو فعالان بازار باید علاوه بر ریسک های غیر سیستماتیک سهام، ریسک عدم پایداری شرایط را نیز به فاکتورهای تاثیرگذار در تصمیم گیری خود اضافه کنند.

خلاصه ای از آمار دادوستدها تا این لحظه

طی دادوستدهای صورت گرفته در دو ساعت ابتدایی بورس، تاکنون 480 میلیون ورقه بهادار به ارزش 85 میلیارد تومان دادوستد شده است که از این میزان 65 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در بورس اختصاص داشت.

همچنین در بین گروه های صنعت نیز، خودرو و گروه فلزات اساسی و فرآورده های نفتی بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داده اند. در این بین معاملات مثبت «خودرو»، «خساپا» و «فولاد» مجموعا شاخص را 150 واحد تقویت کرده است. اما در سوی منفی های ضعیف نمادهای «تاپیکو» و «وکار» اندکی از صعود بیشتر شاخص جلوگیری کردند.

در فرابورس هم آیفکس رشد 6.3 واحدی را تجربه کرده است و در ارتفاع یک هزار و 88 واحد در حال نوسان است. در این بازار نیز تاکنون 801 میلیون ورقه بهادار به ارزش 65 میلیارد تومان داوستد شده است که از این میزان 22 میلیارد تومان به معاملات خرد سهام و حق تقدم در فرابورس اختصاص داشت. نمادهای «ذوب»، «مارون» و «وگردش» تا این لحظه بیشترین تاثیر مثبت را بر آیفکس داشته اند.

ارسال نظر