کد خبر 238755

شاپور محمدی در گفت وگو با اقتصاد آنلاین؛

تغییر دامنه نوسان طبق میزان معاملات / با چراغ سبز دولت تا پایان سال نفت خام را وارد بورس انرژی می‌کنیم

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: سیاست سازمان بورس راه اندازی سیستم دامنه نوسان پویاست، چرا که در این سیستم حجم مبنا و دامنه نوسان نداریم بلکه دامنه نوسان طبق میزان معاملات صورت گرفته در نماد سهم تغییر خواهد کرد.

اقتصاد آنلاین- هدی بذرافشان؛ شاپور محمدی در پاسخ به سوال خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین مبنی بر اینکه سازمان بورس چه تمهیداتی را برای افزایش رشد شاخص آن هم  بدون پشتوانه اندیشیده است، گفت: در دنیا حجم مبنا نداریم و به همین علت یکی از خواسته های فعالان بازار برداشتن حجم مبنا است.

وی افزود: سیاست سازمان بورس راه اندازی سیستم دامنه نوسان پویاست از این رو در این سیستم حجم مبنا و دامنه نوسان نداریم بلکه دامنه نوسان طبق میزان معاملات صورت گرفته تغییر خواهد کند.

رییس سازمان بورس در خصوص برنامه های این سازمان جهت افزایش بهره وری و رونق بورس انرژی نیز تصریح کرد: در صورت تصویب هیات دولت تا پایان امسال نفت خام را  وارد بورس انرژی خواهیم کرد؛ البته شرایط و ضوابط این لایحه  تدوین  و به هیات دولت تقدیم شده و منتظر انجام امور پایانی این بازگشایی هستیم.

این مقام مسئول همچنین تصریح کرد: سازمان بورس در تلاش است تا از ظرفیت گاز طبیعی نیز برای رونق بخشی بیشتر به معاملات بازار انرژی استفاده کند؛ در این زمینه نیز دستورالعمل هایی جهت ورود این محصول به بورس انرژی تدوین شده که مراحل پایانی بررسی کارشناسی را می گذراند.  

محمدی با تاکید بر اینکه در خصوص  برق  نیز برنامه هایی جهت بهره برداری هرچه بیشتر از توان تولیدی در این حوزه در دستور کار است، خاطرنشان کرد: امیدواریم تاپایان سال جاری بتوانیم سطح معاملات برق در بورس انرژی را افزایش دهیم که همین موضوع محرک خوبی برای بورس انرژی خواهد بود.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    جناب رئیس، بانکی ها چه شدند؟