{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 176951

کارشناسان بازار سرمایه در گفت وگوبا اقتصاد آنلاین بررسی کردند؛

تصمیم رییس سازمان بورس اوراق بهادار مبنی بر لغو عرضه اولیه تا شب عید در حالی صورت گرفت که برخی صاحب نظران از این اقدام استقبال و این تصمیم را موجب عدم خروج سرمایه از بازار بر شمردند، اما برخی دیگر آن را اثری منفی بر روی شرکت هایی که در انتظار عرضه اولیه هستند می دانند.

اقتصاد آنلاین؛ هدی بذرافشان _ دیروز خبری مبنی بر لغو عرضه اولیه تا شب عید از سوی مدیر نظارت بر بورس ها مورد تایید قرار گرفت. خدابخشی  با بیان اینکه این تصمیم با دستور شاپور محمدی ریاست سازمان اتخاذ شده است،گفت:عرضه اولیه سهام شرکت ها باید با در نظر گرفتن شرایط بازار باشد.

 بنابراین با توجه به وضعیت کنونی بازار، لزوم جلوگیری از خروج نقدینگی و فروش سهام توسط برخی سهامداران برای تامین مالی خرید سهام جدید و حمایت از سهامداران، رئیس سازمان بورس خواهان عدم عرضه اولیه حداقل تا پایان سال جاری است.

به گفته این مقام مسئول عرضه های اولیه سهام شرکت ها درسال آینده هم با در نظر گرفتن شرایط بازار انجام خواهد شد.در میان برخی کارشناسان بازار سرمایه ضمن استقبال از این تصمیم بر این باورند با لغو عرضه اولیه یکی از راه های خروج سرمایه از بازار بورس موقتا متوقف و شاهد کاهش فروش سهامداران حقیقی برای خرید سهام عرضه اولی هستیم.

به اعتقاد این تحلیلگران اقتصادی این مسئله به روند رو به رشد بازار کمک و به نوعی  نشانه حمابت بورس از سهامداران است.اما در این میان برخی صاحبنظران بازار سرمایه نظر دیگری دارند، چنانچه آنها با انتقاد ازاین  تصمیم سازمان بورس اوراق بهادار معتقدند که این اقدام تاثیر منفی را بر روی  شرکت هایی که در انتظار عرضه اولیه هستند،  خواهد گذاشت.

تصمیم درست سازمان بورس                   

علی رستگار مقدم اعتمادی مدیر عامل کارگزاری آریا بورس در گفت وگو با خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین در واکنش به  تصمیم رییس سازمان مبنی بر عدم عرضه اولیه حداقل تا شب عید گفت:به نظر من این تصمیم درستی است،با اینکه عرضه های اولیه در مواقعی که بازار روند افزایشی دارد  می تواند ترمز رشد هیجانی بازار باشد، اما در شرایط کنونی که بازار در کما به سر برده و دچار سردرگمی است با عرضه اولیه های با مبالغ بالا مانند برکت مشکلات بیشتر می شود.

وی افزود: از طرفی 5تا 10درصد که سهامدار عمده ملزم به عرضه در عرضه های اولیه می شود این مسئله باعث خروج نقدینگی شده  که معمولا سهامداران عمده از منابع بدست آمده  ناشی از عرضه اولیه در بازار گردانی سهم استفاده نمی نمایند.

راهکاری به جا برای توقف خروج سرمایه از بازار بورس

حامد حداد عضو هیات مدیره پارس ایده بنیان نیز گفت :با توجه به اینکه در انتهای هر سال شاهد عرضه سهام توسط شرکت های حقوقی برای تامین نقدینگی وشناسایی سود هستیم، فشار عرضه در بازار قالب شده و شاهد خروج نقدینگی وافت قدرت خرید در بازار بورس هستیم که به تبع آن کاهش قیمت‌ها و افت شاخص را همراه خواهد داشت،

 وی افزود:عرضه شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا و سایر عرضه‌هایی که بورس در دستور کار عرضه برای ماه پایانی سال داشت مزید برعلت شده که با دستور شاپور محمدی رییس سازمان بورس تا اطلاع ثانوی لغو گردید.

مدیر معاملات بورس اوراق بهادار پارس ایده بنیاد تصریح کرد: از طرفی با قیمت گذاری که توسط سازمان برای عرضه‌ها صورت گرفته، شائبه گران فروشی قوت که در عرضه اولیه شرکت دارویی برکت شاهد آن بودیم بطوریکه  سهم از روز بعد عرضه دچار افت قیمت شد.

حداد با بیان اینکه  عرضه اولیه شرکت تولید نیروی صبا 50 میلیارد تومان نقدینگی نیاز داشت ،اظهارداشت: با توجه به حضور شرکت‌های هم صنعت در حوزه تولید برق با نرخ قیمت به سود جذاب تر، بیم عدم استقبال بازار از شرکت تولید نیروی صبا وجود داشت که در حال حاضر به زمان دیگری موکول گردید.

این کارگزار بورس با اشاره به اینکه با لغو عرضه اولیه یکی از راه های خروج سرمایه از بازار بورس موقتا متوقف شده و شاهد کاهش فروش سهامداران حقیقی برای خرید سهام عرضه اولی هستیم، خاطر نشان کرد: این مسئله  به روند رو به رشد بازار کمک و به نوعی  نشانه حمابت بورس از سهامداران است، امیدواریم با درایت سازمان بورس در پایان سال شاهد کاهش ارزش پرتفوی سهامداران نباشیم.

اثر منفی بر شرکت های عرضه اولیه

عبدرالرحیم رستمکلایی  مدیرعامل کارگزاری آینده نگر خوارزمی در گفت وگو با خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین با انتقاد از تصمیم سازمان بورس اوراق بهادار مبنی بر عدم عرضه اولیه حداقل تا شب عید گفت: این اقدام تاثیر منفی را برای شرکت هایی که در انتظار عرضه اولیه هستند،  خواهد گذاشت.

وی افزود:با این اقدام  شرکت های مذکور هم از نظر معافیت های مالیاتی با مشکل  روبرو می شوند و هم به لحاظ تامین منابع برای سهامدارانشان  آسیب می بینند.

این کارشناس بازار سرمایه  اظهارداشت:در کل تصمیم سازمان در این خصوص تصمیم مناسبی نبود.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    مشکل بورس و در کلیت آن اقتصاد در ایران ساختاری است نه بخشی. این به معنای آن است که شرکتهای حاضر در بورس نه به صورت خودجوش و در یک فرایند آزاد و عادلانه و برابر و مکانیزم عرضه و تقاضا در بازار بوجود آمده و شکل گرفته اند، بلکه ناشی از اراده هایی ماورای بازار و ذاتا فرمایشی و دستوری شکل گرفته اند و ادامه کار و بقایشان نه به منظور سوددهی و تسخیر بازارهای مصرف، بلکه ویترینی برای سیاست ورزان هستند. در اتمسفر و بستر موجود در کشوری که سرمایه گریز و نخبه گریز است و بهترین املاک لندن و تورنتو و میلان و لس آنجلس توسط سرمایه هایی که اخیرا خارج شده اند خریداری میشوند. ما انتظار داریم سرمایه گذار خارجی لطف کرده سرمایه خود را به داخل منتقل کرده و برایمان رشد و شکوفایی اقتصادی و شغل ایجاد کند!!؟ یا نمیدانیم چه خبر است یا چشمان خود را به روی واقعیتها بسته ایم. اینکه کاهش شاخص بورس را به گردن بانکها بیاندازیم و ضعف بانکها را در بالا بودن نرخ بهره، و بالا بودن نرخ بهره را در کمبود نقدینگی، و کمبود نقدینگی را در رکود موجود در بازار، و روکود را ناشی از سیاستهای انقباضی دولت، و سیاستهای انقباضی دولت را به منظور کنترل تورم، و تورم را به دلیل کاهش ارزش پول ملی، و کاهش ارزش پول ملی را به دلیل تولید بیرویه پول، و تولید پول را ناشی از کسری بودجه، و کسری بودجه را به دلیل اختلاف فاحش بین هزینه های سرسام آور دولتها و درآمدهای آنها، و این اختلاف را به دلیل کارکرد نادرست نظام مالیاتی و معاف بودن نورچشمیها از پرداخت مالیات، و ..... همه و همه گواهی آشکار از بیماری ساختاری اقتصاد در کشور است. تا مادامی که به روشنفکران و دانشمندانمان در کشور به چشم مشکل و خطر نگاه کنیم و از ایجاد و رشد بخش خصوصی واقعی و پرقدرت وحشت داشته باشیم و مانع ایجاد فضا و بازاری کاملا رقابتی و شفاف در کشور باشیم. بازی با کلمات و بازی با نرخهای دستوری و انداختن گناه یک بخش به گردن بخشی دیگر راه به جایی نخواهد برد و فقط در یک سیکل معیوب به دور خود خواهیم چرخید.

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری