{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 146041

در هفته گذشته شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس ۲۸۷ واحد کاهش یافت. در این مدت ارزش معاملات فرابورس ایران با رشد ۱۴ درصدی در مقیاس هفتگی به رقم ۴۶۰۳ میلیارد ریال رسید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، شاخص کل بازده نقدی و قیمتی در ۴ روز کاری گذشته با ثبت ۲۸۷ واحد کاهش از تراز ۷۶ هزار و ۷۴۲ واحدی تا عدد ۷۶ هزار و ۴۵۵ واحدی پایین آمد و در نتیجه در این مدت زمان ۰.۴ کاهش را تجربه کرد.

شاخص آزاد شناور نیز که در ابتدای هفته گذشته در تراز ۸۵ هزار و ۳۹۴ واحدی قرار داشت با ۴۸۱ واحد افت از از کانال ۸۵ هزار واحدی پایین رفت و به عدد ۸۴ هزار و ۹۱۳ واحدی رسید. همچنین شاخص بازار اول با ۲۹۴ واحد کاهش به رقم ۵۳۶۳۸ واحد بالغ شد و شاخص بازار دوم با ۸۲ واحد افت عدد ۱۶۶ هزار و ۳۹۲ واحد را تجربه کرد.

همینطور که دیده می شود در روز های اخیر بازار سرمایه ایران شاهد اصلاح قیمت ها و شاخص است اما به گفته تعدادی از کارشناسان با شروع مهر ماه و اتمام شرایط خاص شهریور ماه بورس تهران می‌تواند تا حدودی رشد را تجربه کند و شرایط بهتری به خود بگیرد.

در چهار روز کاری این هفته ارزش کل معاملات سهام و حق تقدم به ۴۳۲۸ میلیارد ریال بالغ شد که نسبت به هفته قبل  ۶۲ درصد کاهش  را نشان می دهد.

علاوه بر این تعداد ۲۰۸۶ میلیون سهم و حق تقدم در ۱۷۹ هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و به ترتیب با ۶۴ درصد و ۲۰درصد کاهش را نسبت به هفته گذشته تجربه کرد.

این درحالی است که تعداد دو میلیون واحد از صندوق  های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش کل بیش از ۲۳ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت.

در هفته معاملاتی منتهی به  ۲۴ شهریورماه طی ۷۴ هزار نوبت، تعداد ۸۲۸ میلیون ورقه بهادار در بازارهای فرابورس مورد مبادله قرار گرفت که ارزش آن بالغ بر 4603 میلیارد ریال بود. ارقام مربوط به تعداد دفعات معاملات، حجم و ارزش دادوستدها نسبت به مدت مشابه سال قبل به‌ترتیب با رشد ۴۶، ۲۰ و ۵ درصدی نیز همراه شد.

شاخص کل و ارزش بازار فرابورس ایران نیز در روز انتهایی هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم به ترتیب به ارقام ۸۰۰ واحد و ۹۳۲ هزار و ۱۵۷ میلیارد ریال رسیدند که افتی کمتر از یک درصد را نسبت به روز چهارشنبه هفته ماقبل نشان می‌داد.

هفته گذشته در مجموع بازارهای اول، دوم و پایه تعداد ۷۷۳ میلیون سهم مورد معامله قرار گرفت که ارزش آن 1743 میلیارد ریال بود. در بازار ابزارهای نوین مالی نیز ۵۴ میلیون ورقه بهادار به ارزش 2845 میلیارد ریال نقل و انتقال یافت که از رشد ۱۸۹ و ۷۸ درصدی حجم و ارزش معاملات در این بازار حکایت داشت.

در هفته‌ گذشته  تعداد دو میلیون ورقه بدهی به ارزش 2268 میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی دست به دست شد که با رشد ۱۰۰ و ۸۰ درصدی حجم و ارزش معاملات در مقیاس هفتگی همراه بود.

معاملات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله نیز هفته پررونقی را پشت سر گذاشت به طوری‌که ۵۲ میلیون ورقه بهادار به ارزش ۴۰۵ میلیارد ریال در ETF ها خرید و فروش شد که حاکی از افزایش بیش از ۲۰۰ درصدی حجم و ارزش معاملات نسبت به هفته ماقبل بود.

هفته قبل اما اوراق تسهیلات مسکن با کاهش ۱۸ درصدی حجم و ارزش معاملات همراه شد و تعداد ۰.۱۹ میلیون ورقه تسه به ارزش ۱۷۲ میلیارد ریال در بازار ابزارهای نوین مالی دادوستد شد.

 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری