کد خبر 384466

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد:

پیش‌بینی‌پذیر شدن متغیرهای کلیدی اقتصادی با مشارکت فعالان اقتصادی/ شرایط بسیار سختی در سیاست‌گذاری اقتصادی داشته‌ایم

رئیس کل بانک مرکزی گفت: پیش بینی پذیر بودن متغیرهای کلیدی اقتصادی را بیشتر کند.این سیاست «راهنمایی پیشران» نامیده می شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی با انتشار پیامی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی با اشاره به دیدار خود با فعالان اقتصادی در استان های مختلف نوشت: در مورد اهمیت سفرهای استانی و دیدار با فعالان اقتصادی و بررسی مشکلات واحدهای تولیدی، نکاتی را توضیح می دهم.

یکی از ابزارهای مهم بانک های مرکزی در دنیای امروز، ارتباط با مردم و فعالان اقتصادی درباره وضعیت آینده اقتصاد و مسیر سیاست های پولی و ارزی است. این ابزار مهم، که در دوره بعد از بحران مالی بزرگ جهان، از حدود ۱۰ سال پیش، استفاده می شود، به بانک مرکزی کمک می کند تا انتظارات را سامان دهد و نهایتاً پیش بینی پذیر بودن متغیرهای کلیدی اقتصادی را بیشتر کند.این سیاست «راهنمایی پیشران» نامیده می شود.

تلاش من از زمانی که در بانک مرکزی در خدمت مردم عزیز هستم، استفاده از این ابزار بوده هرچند شرایط بسیار سختی در سیاست گذاری اقتصادی داشته ایم، تلاش من این بوده است که مسیر سیاست گذاری پولی و ارزی را خصوصا با توجه به تحریم های گسترده و بی سابقه مستقیماً با فعالان اقتصادی در میان بگذارم. با این امید که تصمیمات آنها در این مسیر اتخاذ شده و حتی الامکان زیانی متوجه آنها نشود و در دیگر سو نیز فعالان عزیز اقتصادی بتوانند با اطمینان بیشتری از سیاست های اصلی بانک مرکزی تصمیمات اقتصادی خود را اتخاذ کنند.

لذا بانک مرکزی که در پی ثبات اقتصاد کلان و کمک به رشد اقتصادی است لازم است در جریان مشکلات آنها قرار گیرد. لذا تداوم این رویه را برای پیشبرد سیاست ها مفید می داند.

r6xfNWa55pgd

بیشتر بخوانید
ارسال نظر