{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 380795

یک کارشناس بازار سرمایه مطرح کرد:

یک تحلیل‌گر مالی ضمن اشاره به اینکه بانک ها و موسسات مالی برای جذب بیشتر سپرده ها میزان سود پرداختی به مشتریان را بالا می‌برند گفت:اگر تمامی موسسات مالی و بانک ها به نرخ سود مصوب توسط بانک مرکزی پایبند باشند،بازار بانکی نیز می‌تواند همانند بازار سرمایه به این میزان از بازدهی دست پیدا کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ با توجه به اینکه تحت تاثیر اتفاقات اخیر، حجم بالایی از نقدینگی وارد بازار سرمایه شده است، عده ی زیادی از تحلیل‌گران مالی به دنبال این موضوع هستند که مقصد بعدی این میزان از منابع وارد شده کجاست. و این جریان نقدینگی سرگردان در صورت خروج از بازار سرمایه، راه کدام بازار را در پیش خواهد گرفت؟ با توجه به آنکه بازارهای کالایی هم فعلا کشش رشد ندارد، آیا سپرده گذاری بلندمدت در بانک جذاب تر خواهد شد؟ آیا بانک‌ها برای جذب پول، نرخ سود سپرده ها را افزایش می‌دهند؟ در همین راستا غلامحسین تقی نتاج یکی از کارشناسان بازار سرمایه، با اشاره به اینکه سپرده‌گذاری در بانک همواره با بازدهی حداقلی بدون ریسک همراه بوده گفت: در هر شرایطی، برخی سرمایه‌گذاران تمایل به سپرده‌گذاری در بانک دارند اما؛ نکته حائز اهمیت میزان وفاداری شبکه بانکی به نرخ سود تعیین شده توسط بانک‌مرکزی است.

وی افزود: نرخ سود بانکی در حال حاضر در محدوده ۱۵ تا ۲۰درصد در نظر گرفته شده و اکثر موسسات پولی و بانکی به رعایت نرخ سود مصوب، پایبند بوده و نرخ سود بانکی، با ثبات همراه است؛ چنانچه همین وضعیت تداوم یابد و بانک‌ها به رعایت نرخ سود مصوب سالیانه ۱۵ تا ۲۰ درصدی وفادار باشند، بازارهای موازی هم پتانسیل تحقق این میزان بازدهی را دارند.

نتاج اضافه کرد: اگر ناهماهنگی در میزان سود بانکی که فعلا فقط در چند موسسه پولی و بانکی معدود وجود دارد، به سایر بانک‌ها و موسسات پولی هم تسری یابد و بانک‌ها برای جذب سپرده بیشتر اقدام به پرداخت سود بالاتر کنند، مشکلات جدیدی ایجاد خواهد شد.

وی تصریح کرد: البته در حال حاضر بانک مرکزی به منظور جلوگیری از خلق پول، نظارت شدیدی بر نرخ سود سپرده‌های بانک‌ها و موسسات مالی دارد و اکثر موسسات پولی و بانکی هم به نرخ مصوب وفادارند. فراموش نکنید پرداخت سود بالاتر هزینه سنگینی به بانک‌ها تحمیل خواهد کرد و افزایش هزینه، مطلوب بانک‌ها نیز نخواهد بود.

نتاج در پاسخ به این سوال که «با توجه به جهش‌های شدید در بازارهای مختلف در یکی_دو سال اخیر، در صورت عدم افزایش نرخ سود بانکی، آیا بازدهی سالانه کمتر از ۲۰ درصدی برای مردم جذابیت دارد؟» گفت: از لحاظ اقتصاد رفتاری، ذهنیت بخش عمده سرمایه گذاران در بازارهای مختلف، کسب بازدهی‌های بیش از این میزان خواهد بود. اما چنانچه نظام بانکی به نرخ سود مصوب فعلی پایبند باشد و در برابر افزایش نرخ سود مقاومت کند، اقتصاد ما با بازدهی معقول تطبیق خواهد یافت.

وی تاکید کرد: در مقطع کنونی، آرامش اقتصاد ما در گرو پایبندی موسسات پولی و بانکی به نرخ سودی است که بانک مرکزی تعیین کرده است.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری