کد خبر 322445

نرخ رسمی سود همچنان ۱۵درصد

نرخ رسمی سود بانکی تغییر می‌کند؟/ بانک‌های دولتی موافق کاهش نرخ بهره

رئیس شورای هماهنگی بانکهای دولتی با بیان اینکه هنوز شورای پول و اعتبار دستور کاری برای تغییر نرخ سود تعیین نکرده است، گفت: بانکهای دولتی موافق کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی هستند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، محمدرضا حسین‌زاده در خصوص تغییر نرخ سود بانکی گفت: تا آنجا که اطلاع دارم تغییر نرخ سود بانکی فعلا مدنظر شورای پول و اعتبار نیست؛ هر چند ممکن است که بانک مرکزی برای این موضوع ملاحظاتی را مدنظر داشته باشد؛  اما آنچه که دورادور مطلع هستم، فعلا تغییر نرخ سود بانکی در دستور کار نیست.

رئیس شورای هماهنگی بانکهای دولتی افزود: بر اساس اعلام رسمی شورای پول و اعتبار، همچنان نرخ سود بانکی برای سپرده‌ها ۱۵ درصد و برای تسهیلات ۱۸ درصد است که همین موضوع، ملاک عمل بانکهای دولتی قرار دارد.

وی تصریح کرد: بانکهای دولتی با افزایش سود بانکی موافق نیستند؛ چراکه این افزایش منجر به بالا رفتن نرخ سود تسهیلات نیز می‌شود که به همین دلیل، به نفع تولیدکنندگان و استفاده‌کنندگان از تسهیلات خرد بانکی نیست.

حسین‌زاده معتقد است که رابطه دو نرخ سود تسهیلات و سپرده باید معقول شود و برای سپرده‌گذاران نفع داشته باشد؛ ضمن اینکه به ضرر وام‌گیرندگان و استفاده‌کنندگان از تسهیلات بانکی هم نباشد؛ بنابراین باید خیلی مراقبت کرد که هر تصمیمی در حوزه نرخ سود، چه تبعات مثبت و منفی دارد؛ بر همین اساس است که برای تغییر در نرخ سود بانکی در شرایط کنونی، یک‌شبه نمی‌توان تصمیم گرفت و باید بررسی‌های اقتصادی کافی را در این زمینه صورت داد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • شیری
  ۲ ۰

  مطمئن باشید دوباره پول به وارد بازار سکه مسکن و ارز می شه . اشتباه سیف را تکرار نکنید

 • محمدی
  ۰ ۲

  سود سپرده قطعا" رباست ، در قرآن سفارش به قرض الحسنه شده و آمده که سرمایه باید در مقابل سود و زیان باشد ، بنابر این چون به سپرده گذار فقط سود می دهند پسقطعا" رباست ، به همین علت است که اقتصاد ایران در حال نابودی است و فقط با فروش نفت و گاز و کل منابع زیر زمینی ایران فقط توانسته اند مردم تا زیر خط فقر نگه دارند ، سود سپرده بانکی را فورا" بانکی ۱۰٪ کنید و هر سه ماه یکبار ، ۵٪ کاهش دهید تا صفر و قرض الحسنه شود و سود وامها را بین ۲٪ تا ۵٪ اعلام کنید و نتایج مثبت آنرا در کاهش قیمت تمام شده تولید و خدمات ببینید . ممنون .

 • علی وارنا
  ۳ ۰

  چگونه میشود تمام کالاها و خدمات قیمت شان ۳ برابر شده؟! انوقت دولتمردان و بانکها بجای حفظ ارزش پول سپرده گذاران ؟! از کاهش نرخ سود سخن میگویند!!!؟ اقایان از حقوقهای نجمومی خود و ریخت و پاشها کم کنند براحتی نرخ سود تسهیلات چند درصد کاهشی میشود... از جیب مردم فقط میخواهند هزینه کنند!!!!!

 • مجید
  ۱ ۰

  نرخ ارز (دلار) ده هزار تومان به تناوب ، پس چرا نرخ سود باید پایین باشد چون سرمایه داران دنبال منفعت خود هستند . نه تولید ، بنابراین نرخ و قیمت هردو هم راستا باید باشد. اگر میخواهم تورم کنترل شود بایستی برای کالاهایی که هنوز به تولید 100% نرسیده است سوبسید قائل شویم. پول (مسکوک)اضافی باید سوزانده شود،تا کمی تورم مهار شود و......