{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 202611

تحلیلی از صادق الحسینی؛

در یادداشت قبلی از بدهی دولت به بانکها، بدهی دولت به پیمانکاران و قفل شدگی دارایی های ملکی بانکها گفتم که باعث ایجاد بحران بانکی شده است.متاسفانه برخی از مسئولان و اقتصاددانان ما بعضی وقت ها کاتولیک تر از پاپ می شوند!

 مثلا وقتی تقریبا تمام اقتصاددانان مطرح جهان در برخورد فعالانه بانک مرکزی با بحرانهای بانکی اتفاق نظر دارند و به جد این دخالتها را انجام می دهند، برخی مسئولان بانک مرکزی ما به دلیل اعتقاد به عدم دخالت دولت، چندان به این اجماع جهانی اقتصاددانان معتقد نیستند!

در یادداشتهایی که هفته آتی درباره چالش رکود و چالش بودجه در ایران خواهم نوشت، توضیح میدهم که ما نرخ تورم را عملا با بالا نگاه داشتن نرخ سود و در نتیجه کاهش سرمایه گذاری که به کاهش تقاضا منجر میشود، توانستیم یک رقمی کنیم. ادامه این روند به معنای کوچک شدن اقتصاد در آینده در یک اقتصاد در حال توسعه است که بسیار خطرناک و از عوامل فروپاشی است. بنابراین به هیچ وجه نباید سیاست بالا نگاه داشتن نرخ سود ادامه پیدا کند.

اما برای حل بحران بانکی چه باید کرد؟

1 بدون تعلل، تمام بدهی دولت به بانکها ظرف 6 ماه به اوراق قرضه تبدیل و به بانکها ارایه شود تا امکان عملیات بازار باز بوجود بیاید(عملیات شماره 2 را ببینید) . دیگر زمان افزایش سرمایه بانکها از محل این اوراق را از دست داده ایم.

2 تمام بدهی دولت به پیمانکاران که به هر دلیلی امکان پرداخت نقد ندارد، ظرف 3 ماه تبدیل به اوراق قرضه دولتی شده و توسط دولت به جامعه عرضه شود نه به طلبکاران! اگر اوراق توسط مردم خریداری شد پول آن به پیمانکاران پرداخت شود. اگر اوراق خریداری نشد، بانک مرکزی مستقیما اوراق را خریداری کرده و دولت کلیه بدهی خود به پیمانکاران را بپردازد. شیوه کنونی اوراق سازی بدهی ها غلط است. پیمانکاران، برخی از انواع اوراق را تا 40 درصد پایین تر در بازار به فروش می رسانند و این ظلم بزرگی است که صرفا به پیمانکار ضربه می زند و برای سیاستگذار تفاوتی ندارد.

3 بانک مرکزی، عملیات بازار باز (OMO) را بصورت فعالانه انجام دهد. فدرال رزرو هم پس از سقوط لمان برادرز، عملیات بازار باز را در صدر اقدامات خود قرار داد. در این فرآیند، انواع اوراق دولتی که در بندهای یک و دو به بانک ها داده شده، قابل مبادله با بانک مرکزی و در بازار بین بانکی خواهد بود.

4 دخالت فعالانه بانک مرکزی در بازار بین بانکی و کاهش اعلام شده، مداوم و ماهانه نرخ بین بانکی و نرخ تنزیل (نرخ هایی که در آن بانکها به یکدیگر و بانک مرکزی به بانکها وام میدهد) بطوری که این نرخ ظرف مدت 9 ماه اندکی (2 درصد) بالاتر از تورم قرار گیرد. با این کار نقدینگی بانک ها افزایش یافته و رقابت برای نرخ های سود بالا از بین میرود و از این تعادل بد خلاص می شویم. این کاری است که فدرال رزرو در بحران 2008 آمریکا انجام داد. بطوریکه این نرخ (Federal funds rate) را ظرف مدت 7 ماه از 5.25% به 2% و نرخ بهره را از 5.75% به 2.25% رساند.

5 ابزار ریپوی اسلامی (توافق بازخرید) که به تازگی توسعه داده شده با سرعت و جدیت مورد استفاده قرار گیرد تا نرخ بهره بین بانکی کاهش بیشتری یابد. فدرال رزرو حتی ابزارهای جدیدی را در بحران بانکی 2008 برای وام دهی مستقیم بانک مرکزی به بانک ها ابداع کرد که می توان استفاده کرد. (بحثی فنی و خارج از حوصله یادداشت با مخاطب عمومی است)

6 بانک مرکزی، اقدام به خرید سهمی از املاک و مستغلات برخی بانک ها که داراییشان در مسکن قفل شده، کرده و بدهی آنها در بازار بین بانکی را به این شکل تسویه کند. البته این راهکار قطعا باید با مکانیسمی که دیگر حق سرمایه گذاری در مسکن را به آن بانک نمی دهد همراه باشد تا از کژمنشی جلوگیری شود.

7 باید برای سرمایه گذاری در بازار بورس جذابیت ایجاد کرد. برخی اقتصاددانان ارایه وام های رهنی به میزان 80 درصد ارزش ملک را پیشنهاد میدهند ولی بنظر میرسد بازار مسکن در دام اضافه عرضه گرفتار است. یادمان باشد، پول از بانک خارج نمیشود تا مثلا به بورس یا مسکن برود! پول تنها بین حسابهای بلندمدت و جاری در حرکت است. با این اقدام، سپرده های با نرخهای بالای 20 درصد به حساب جاری با نرخهای بسیار پایین میرود و هزینه پول بانک کاهش می یابد.

8 اگر راهکارهای بالا جواب نداد؛ در حال حاضر، کمتر از نیم درصد سپرده‌ها، بیش از 45 درصد سپرده‌های بانکی را به لحاظ مبلغ شامل می شود. اگر مشکلات جدی شد، روی این سپرده ها که معمولا نهادی هستند تمرکز صورت پذیرد.

9 اجازه تقسیم سود از بانک ها برای رسیدن به کفایت سرمایه مناسب گرفته شود.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱۸ ۰

  500 نفر ابربدهکار بانکی بیش از 300 هزار میلیارد تومن بدون وثیقه وام گرفتن الآن 4 ساله یکریال پس نمیدن ول ول میگردن . تا یقه اینعده قلیل گرفته نشه و پول ملت و بانکها از حلقومشون خارج نشه محاله بحران بانکی که داره وخیمتر میشه تموم بشه . چرا باید 80 میلیون نفر فدای 500 نفر تریلیاردر مفتخور بشن ؟

 • سامان
  ۹ ۱۳

  آشنا هامون یکی یکی سپرده ها شونه از بانک ها خارج وتبدیل به ملک می کنند واقعا ترسیدن

  • ناشناس
   ۲ ۲

   تو که راست می گی. حالا تو چرا این جا خبرش و می دی؟

  • ناشناس
   ۲ ۲

   تو که راست می گی. حالا تو چرا این جا خبرش و می دی؟

  • ناشناس
   ۰ ۰

   دلال جوون

   خودتی!!!

 • ناشناس
  ۲ ۰

  بابا سهام ما مثلاً تو بانک 200تومان بود به 90تومان رساندید کم نبود حالا باز....

 • ناشناس
  ۱۳ ۴

  ترجمه متن بالا ....تنهاراه نجات بانکها بی ارزش کردن سپرده ها وسقوط ارزش ریال می باشد

  • مجید قربانی
   ۷ ۴

   خدا کند دلار گران نشه من ۴ سال قبل توی بانک صادرات ۲۰۰ میلیون گذاشتم الان شده ۳۷۰ میلیون ان موقع پول هام‌ میشود ۶۵ هزار دلار الان میشه ۱۰۰ هزار دلار هیچ زحمتی هم به خودم ندادم باید مغز ت را به کار بیندازی چرا حسودی می کنید

  • ناشناس
   ۰ ۰

   ارز بالا نمیره

  • ناشناس
   ۲ ۱

   این سود کاغذیه، یعنی اگه تونستی بکشی بیرون و تبدیل کنی به دارایی اونوقت میتونی در دفاترت سود شناسایی کنی. وقتی هم که شما تصمیم به این کار بگیری همه تصمیم به این کار گرفتن، همه شما یکباره در رقابت برای خرید دارایی قرار میگیرید و این یعنی در یه بازه یکماهه شما باید 40% یا بیشتر بپردازید و در بازه یکساله شاید 100% و بیشتر. این رویه چندین بار تکرار شده تا حالا مگر اینکه معجزه ای در مدیریت اقتصاد ما شده باشه!

 • شایان
  ۸ ۱۰

  بحران کجا بود بابا . یه سری دارن با پولای میلیاردی تو بانکا سودای چند صد میلیونی میگیرن . چهار تا موسسه ورشکسته رو ولش کن.ما احمق بودیم پولمونو ریختیم تو این ملک لامصب .

  • ناشناس
   ۰ ۰

   نا راحت نباش عزیز، حتی احمق ها هم خیلی وقت ها کار هاشون نتیجه داده.

 • ناشناس
  ۲ ۰

  استاد عزیز،
  این راهکارها بسیار تخصصی تر از اتمسفر ما هستند! عملا با شروع بحران بانک مرکزی پایه پولی رو روی 50% و با هدف تورمی 35% تنظیم و دو سه ماه بعد هم با افزایش دلار سعی در افزایش درآمد دولت میکنه! افزایش دلار هم بستگی به شرایط از 35% تا 350% میتونه باشه. همه دولتهای قبلی هم همین روش کلاسیک رو داشتند.

 • ناشناس
  ۲ ۰

  پیامد تورمی این پیشنهادات چه خواهد بود؟

 • سامان
  ۵ ۱

  سامان جون تابلو شد که دلال مسکنی

 • حاج حیدری
  ۱ ۰

  عرضه وتقاضا:با-نیازداشتن ونتوانستن خریدن.هم ارتباط دارد. وبرای اغلب هم ارتباط ندارد.توضیح .آنها که ندارند(یعنی نه داخل بانک پول دارند.ونه خارج بانک.)اینها نیاز دارند.ولی جزء اعضای تقاضا کنندگان .ملک قرار نمیگیرند.ولی آن دسته افرادکه(پول دارند اغلب دربانک گذاشته اند.تعداد اندکی پول خود رابیرون از حساب بانکی نگه داری میکنند.نتیجه گیری.اگر بانک ها پول های مردم راندهند.معلوم است.ملکی فروش نمیرود.(چون بانک پول ها رانمی دهد.)دراین حالت نیز تقاضا اگر باشد پول نیست.پس همینطو رملک می ماند وخریدار ندارد.درادامه باید درآمد ملی بالا برود دردو برنامه پنج ساله تارشد اقتصاد بالا برود ودرآمد سرانه بالا برود.وبعداز ده سال آنها که پول بدست آورده اند.بتوانند مقداری ملک بخرند.این یک روش.خیالی که بانک ها پول مردم راندهند.ولی به دلایلی که گفته شد بانک پول مردم رامیپردازند.وملک ها راهم آرام آرام بفروش میرود...اقتصاد =مساوی است با صبر وشکیبایی.وتلاش وکوشش فراوان.بدون تعطیلی...کار کار کار.

 • کاظم
  ۲ ۵

  ملک بخرید اون هم لوکس سودتو ملکه. بانک دیگه خطرناکه.
  ملک لوکس قیمتش جهشی بالا میره.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   ای دلال .....

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری