{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 195672

رئیس کل بانک مرکزی خبر داد:

رئیس کل بانک مرکزی درباره برنامه بانک مرکزی برای ادغام بانک‌های مجاز توضیحاتی ارئه کرد و البته به سپرده‌گذاران و مشتریان بانک‌ها اطمینان داد که هیچ جای نگرانی برای آنها نیست و از این سیاست متاثر نخواهند شد.

ادغام تعاونی‌های اعتباری و یا موسسات مالی غیر مجاز در موسسات و بانک‌های مجاز سیاستی‌ است که طی سال‌های گذشته و در  جریان ساماندهی بازار غیر متشکل پولی و کنترل فعالیت موسسات غیر مجاز در دستور کار بانک مرکزی قرار داشته و به دنبال آن موسساتی موفق به دریافت مجوز شده‌اند که مجموعه‌ای از تعاونی‌های غیر مجاز  تحت فعالیت‌ آنها قرار گرفته‌اند و این روند نیز همچنان ادامه دارد.   به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، در حالی اکنون حدود 35 بانک و موسسه اعتباری مجاز در حال فعالیت هستند که  چندی پیش در اظهارات مقامات بانکی اشاره‌ای به این شده بود که امکان ادغام بانک‌ها و موسسات مجاز وجود خواهد داشت این موضوع گرچه تاکنون عملیاتی نشده اما چندی است که مخاطبان شبکه بانکی با اخباری درباره ادغام بانک‌های بزرگ و کوچک مواجه شدند که به طور  طبیعی آنها را درباره سرانجام منابع و سپرده‌هایشان نگران کرده است.

 این در حالی است که ولی‌الله سیف - رئیس کل بانک مرکزی - احتمال ادغام بانک‌ها را تایید کرده و تاکید دارد که این یکی از روش‌های نزدیک شدن صورت‌های مالی بانک‌های ایرانی به استاندارادهای روز دنیاست.

آنطور که سیف عنوان کرده تصمیم برای ادغام در درجه اول بر عهده سهامداران خود بانک‌ها قرار دارد ولی در مسیری که بانک مرکزی برای استاندارد سازی صورت‌های مالی بانکها در پیش گرفته این موضوع وجود داشته و خود سهامداران نیز ممکن است از آن استقبال  کنند.

وی توضیح داد: هدف ما این است که بتوانیم نسبت های مالی در صورت‌های مالی بانک‌های ایرانی را به نسبت‌های روز بانکداری دنیا نزدیک کنیم که در این حالت مهم‌ترین موضوع نسبت کفایت سرمایه بانک‌ها است  و برای تامین آن چند راه وجود دارد؛ اینکه سرمایه آورده خود را افزایش دهند،  سهام جدید در بورس عرضه کنند و یا اینکه تصمیم بگیرند با یکدیگر ادغام شوند.

رییس شورای پول و اعتبار گفت: وقتی بانک‌ها با یکدیگر ادغام می‌شوند، صرفه‌جویی قابل توجهی برای آنها به همراه خواهد داشت، چراکه قیمت‌ تمام شده و  هزینه خدمات آنها کاهش می‌یابد. از سوی دیگر برخی از هزینه‌های دیگر از جلمه هزینه‌های مربوط به شعب کاهش می‌یابد چرا که وقتی دو بانک با یکد یگر ادغام می‌شوند، دیگر دلیلی برای وجود دو شعبه از آن در یک خیابان وجود ندارد. در این حالت می‌توانند یکی از شعب را تعطیل و آن را در جای دیگری توسعه دهند.

سیف، در عین حال به سپرده‌گذاران بانک‌ها و موسسات مجازی که ممکن است در آینده با یکدیگر ادغام شوند اطمینان داد که به هیچ وجه از این تصمیم آنها متاثر نخواهند شد، حتی اگر دو بانک و شعبه‌های آنها با یکدیگر ادغام شود.

وی یادآور شد: سپرده گذاران، سرمایه گذاران بانک‌ها هستند و بانک مرکزی هرگز اجازه‌ نخواهد داد که  منافع سپرده‌گذاران دچار مشکل شود، از سوی دیگر بانک‌ها در فضای رقابتی به هیچ عنوان اقدامی نخواهند کرد که مشتریان خود را از دست بدهند؛ از این رو جای نگرانی برای آنها وجود ندارد.

ارسال نظر

 • حسن علمی
  ۷ ۱

  جناب سیف هرکاری بکنید بانک هارا نمیتوانید از ورشکستگی نجات دهید به خاطر اینکه بانک ها طی چند سال گذشته بدون اینکه درامد مشخصی داشته باشند با دستور شما و شورای پول و اعتبار کلی به سپرده گذاران سود پرداخت کردند بانک ها به جایی رسیدند که طی این مدت برای خودشان وقت خریدند و احتمال ورشکستگی شان طی ماهای اینده خیلی زیاد است

 • tv
  ۴۰ ۲

  بوی ورشکستگی میاد ...

  • ناشناس
   ۶ ۰

   دقیقا درست به مشامت میرسه داداش، وقتی بدون هیچ فعالیت اقتصادی سود 20 تا 25 درصد به سپرده گذار میدن در حالی که کشور کاملا در رکود است معلومه ورشکست میشن.
   فقط خدا به اون بازاری رحم کنه ک قراره نقدینگی یک تریلیون تومانی واردش بشه.

 • ناشناس
  ۲۳ ۱۵

  سلام به رونق مسکن

 • اقتصاد دان ارشد
  ۱۶ ۶

  خوش به حال سپرده گذاران بانکی میتونن با سود حاصل از سپرده هاشون دلار ارزان بخرند مانند بنزین یارانه ای!

 • ناشناس
  ۲۱ ۱

  همینکه میگه نگران نباشین شک نکن پولت رفته . با یه اعلام ورشکستگی کوچولو چند هزار میلیارد تومن بریز تو حلق . خدا بده برکت

 • ناشناس
  ۱۹ ۰

  یک نظارت اجمالی به وضعیت مالی خانواده های اعضای هیئت مدیره ی کلیه ی بانکها بندازید مشخص میشه یکی از ریشه های اصلی ورشکستگی بانکها ، دارایی هایی است که اضای هیئن مدیره بین خواهر و برادر خودشان تقسیم کردن ، هرگونه احساس خطری هم کنند سریعا از کشور خارج میشوند

 • ناشناس
  ۶ ۰

  یعنی پولمون رفت رو هواااااااااا؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  ۱۴ ۳

  دلال بانکی مرد بانک ورشکسته شد