{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 194039

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: پایان نیمه نخست تابستان طرح بانکداری بدون ربا در مجلس برای تقدیم به هیئت رییسه و بررسی در صحن علنی آماده می‌شود.

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به بررسی طرح بانکداری بدون ربا در مجلس شورای اسلامی گفت: کلیات طرح بانکداری بدون ربا در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصویب شده و کمیسیون وارد جزییات این طرح شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایبنا، نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حدود ۲۰ جلسه تخصصی برای بررسی طرح بانکداری بدون ربا تشکیل شده و ۴۰ درصد بررسی‌ها صورت گرفته است، افزود: ظرف دو ماه آینده بررسی‌ها در کمیسیون اقتصادی اتمام می‌یابد و طرح بانکداری بدون ربا نهایی می‌شود و پایان نیمه نخست تابستان طرح بانکداری بدون ربا برای تقدیم به هیئت رییسه و بررسی در صحن علنی آماده می‌شود.

پورابراهیمی با تاکید بر لزوم بازنگری در قوانین بانکی و استفاده از فناوری‌های جهانی و تجربه به روز شده مسلمانان در این حوزه ادامه داد: بخش‌هایی از این قانون مرتبط با مباحث فقهی و تدوین احکام بر اساس مبانی شرعی است که برای اصلاح و اسلامی کردن مسائل بانکی و انطباق آن با موازین اسلامی انجام شده است.

وی با بیان اینکه نحوه جذب منابع در طرح بانکداری بدون ربا متفاوت می شود، یادآور شد: انواع سپرده‌ها، انواع تسهیلات و نحوه تسهیلات در طرح بانکداری بدون تغییرات عمده‌ای می‌یابد و رویکرد عقود اسلامی در این تغییرات کاملا دیده شده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با اشاره به اینکه ریسک‌هایی که در سپرده‌گذاری و تامین مالی وجود دارد، براساس قواعد علمی در این حوزه مدنظر قرار گرفته است، افزود: طرح جدید اصلاح سود و کسب سود روی سود و جریمه دیرکرد نیز در این قانون اصلاح شده و تدابیری اتخاذ شده است.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه در طرح بانکداری بدون ربا شورای فقهی دیده شده است، که بر عملکرد بانک‌ها نظارت می‌کند، تصریح کرد: حوزه فعالیت بانک‌ها در طرح بانکداری بدون ربا تعریف شده است و بانک‌ها دسته بندی های خاصی پیدا می‌کنند.

 

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری