{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 189399

برگزاری چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران - اروپا در تهران

چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران - اروپا نهم و دهم اردیبهشت ماه جاری در تهران برگزار خواهد شد.

اقتصاد آنلاین - باران سپهری؛ علی دیواندری دبیر چهارمین همایش تجاری و بانکی ایران - اروپا با اشاره به  اینکه در هر سال میلادی دو همایش در این زمینه یکی در فرانکفورت و یکی در ایران برگزار می شود، تصریح کرد: دو دوره همایش در اروپا برگزار شده و در ایران دور اول در اسفند٩٤ برگزار شد و دور دوم در روزهای نهم و دهم اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

وی در ادامه روند پیشرفت فناوری های بانکی و مالی یکسال پس از لغو تحریم ها و فرصت های سرمایه گذاری در ایران را دو محور اصلی این همایش عنوان و خاطرنشان کرد: موضوع مطالبات معوق بانکی و انجماد دارایی ها که امروز به عنوان یک مسئله مطرح است از موضوعاتی است که در قالب محور اول مورد بررسی قرار می گیرد.

وی به توسعه ارتباطات در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و بررسی موانع موجود در زمینه تبادلات بانکی در قالب محور دوم اشاره و تاکید  کرد: رییس کل بانک مرکزی، وزرای راه و شهرسازی،  مدیرعامل شرکت ملی نفت و دکتر نهاوندیان از سخنرانان اصلی این همایش هستند.

وی با اشاره به اینکه در بسیاری از بخش ها فقط با اروپا کار می کردیم و در دوران تحریم بخشی از این تبادلات به آسیا سوق داده شده است، اظهار کرد: پرداختن به موضوع مطالبات معوق و یافتن راهکار هایی از طریق متخصصان بین‌المللی، استفاده از تجارب متخصصین بزرگ بین المللی، معرفی فرصت های سرمایه گذاری در ایران و اعلام شفافیت های مالی و مبارزه با جرایم مالی از جمله موضوعات پنل های همایش مذکور است.

دیواندری در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره دستاوردهای همایش های قبلی برگزار شده گفت: در همایش های قبلی انتظارات اروپاییان و به ویژه بانک مرکزی اروپا در ارتباط با تطبیق استانداردهای بانکی ایران با استاندارهای بین المللی اروپایی و نگرانی ها و ابهامات مطرح شد و مدیران بانک مرکزی ایران و بانکی کشور توضیحات لازم را در این باره ارایه کرده اند و نگرانی ها را رفع کردند.

وی اضافه کرد: برخی از بانک ها در این همایش ها در جهت شفاف سازی و استفاده از تجارب متخصصان استفاده کرده اند و در همایش پیش رو نیز فرصت خواهند داشت که پروژه ها را معرفی کنند. با توجه به اینکه پیش از این چندین همایش برگزار شده است، لیستی از مشخصات متخصصان درجه یک بین المللی در زمینه تطبیق با مقررات بین المللی و مبارزه با پولشویی در اختیارمان قرار گرفته است.

رییس پژوهشکده پولی و بانکی با اعلام اینکه چشم اندازهای بکر سرمایه گذاری در ایران برای شرکت کنندگان اروپایی همایش مشخص می شود، عنوان کرد: همایشمذکور فرصت خوبی برای شکل گیری تعاملات افکار است.

وی با اشاره به اظهارنظرهای ناجوانمردانه و بی انصافی هایی که برعلیه کشورمان طی این سالها صورت گرفته است، اشاره و بیان کرد: این همایش فرصت خوبی است تا اروپاییان با واقعیت های اقتصاد ایران آشنا شوند. حضور بانک های بزرگ ایرانی و اروپایی در اینگونه همایش ها فرصت مغتنمی است و حضور اروپاییان در کشورمان می تواند مفید باشد.

وی ادامه داد: پس از آسیا، قاره ای که می تواند ارتباط با آن برای ایران مفید باشد اروپا است زیرا پس از آسیا بیشترین ارتباط بانکی را با کشورهای اروپایی داریم و حتی در برخی از صنایع تعاملات قابل توجهی نیز داشته ایم. در زمان تحریم ها این تعاملات به سمت کشورهای آسیایی شیفت پیدا کرد و اروپا بهعنوان شریک دوم ما مطرح شد. در حال حاضر تمرکز به سمت استفاده از یورو است و برای تقویت تبادلات پولی لازم است که ارتباط با کشورهای اروپایی نیز تقویت شود.

دیواندری درباره مسدود شدن حساب برخی از اتباع ایرانی در انگلیس و اینکه آیا در این همایش بحثی در این زمینه صورت خواهد گرفت یا خیر؟ اظهارداشت: هنوز جزییات این موضوع برای ما مشخص نشده است. البته مباحث مربوط به گزارش گری مالی و تطبیق با قوانین هر روز  در دنیا در حال سخت تر شدن است و بحث مبارزه با پولشویی با جدیت بیشتری صورت می گیرد. همچنین بسیاری از قواعدی که بانک ها در نظر میگیرند سلیقه ای است. کسانیکه در خارج از کشور فعالیت تجاری میکنند و یا در سایر کشورها اقامت دارند، مبادلاتشان انجام می شود.

این مقام ارشد بانکی کشور با تاکید بر اینکه این موضوع نیاز به بررسی بیشتری دارد و حوزه ارزی بانک مرکزی باید نسبت به آن پاسخگو باشد و درباره اینکه چه اتفاقی روی داده شفاف سازی کند، گفت:‌ در همایش هفته آینده به این موضوع هم اشاره می شود و تقاضاها و گله مندی ها مطرح خواهد شد. البته مسئولین ما برخی سخت گیری های غیرضرور در نظام بانکداری اروپا و دنیا را اعلام کرده اند که باعث برخی گشایش ها شده است.

ارسال نظر