کد خبر 163156

نهاوندیان: توسعه روابط بانکی سوئدی‌ها با ایران تسریع شود

رئیس دفتر رئیس جمهوری از شرکت های سوئدی خواست برنامه های خود را برای توسعه روابط بانکی با ایران با سرعت بیشتری دنبال کنند.

به گزارش اقتصاد آنلاین، محمد نهاوندیان در یک صبحانه کاری با اعضاء اتاق بازرگانی استکهلم، اتاق بازرگانی بین الملل سوئد و شورای بین الملل صنایع سوئد، ضمن تشریح فرصت های سرمایه گذاری در اقتصادی ایران، دو مولفه «رو به رشد» و «پایدار» بودن را اصلی ترین شاخص های اقتصاد امروز ایران برشمرد و از صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی سوئد برای آشنایی و مطالعه دقیق و بهتر فرصت های اقتصادی کشورمان دعوت کرد.

وی تاکید کرد: اولویت های چشم انداز پنج ساله، فرصتی بزرگ برای سرمایه گذاری خارجی است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: شرایط ژئوپلیتیک، اقلیمی، اجتماعی، فرهنگی و ویژگی های اقتصادی ایران افق های روشنی را پیش روی فعالان اقتصادی قرار می دهد.

نهاوندیان در تشریح فرصت های مغتنمی که برای همکاری و تعامل بین دو کشور در حوزه های مختلف اقتصادی ایران وجود دارد از حوزه های انرژی، کشاورزی، صنعت و تجارت و حل و نقل نام برد و اظهار داشت: در حالی که شرکت های سوئدی به دنبال گسترش راهکارهای توسعه همکاری های تجاری با دنیا هستند، این حوزه ها از بهترین گزینه ها برای این فعالان اقتصادی محسوب می شود.

رئیس دفتر رئیس جمهوری اولویت های مطرح شده در چشم انداز پنج ساله ایران را فرصتی بزرگ برای سرمایه گذاری از سوی شرکت های خارجی بر شمرد و با اشاره به وضعیت اقتصادی پس از برجام گفت: آنچه در برجام به نتیجه رسید برای همه خوب و در عین حال آموزنده است.

نهاندیان یادآور شد: تمام نگرانی های مطرح شده در توافق هسته ای غیر واقعی و ساختگی بوده است؛ ما توانستیم از طریق همکاری و مذاکره این نگرانی ها را مرتفع سازیم. این توافق حاصل تعامل سازنده و گفت و گوهای موثر سیاسی همه طرف های مذاکره از جمله کشورهای اروپایی بود که با رفع تحریم ها شرایط را مهیای فعالیت های گسترده اقتصادی کرد.

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: آنچه امروز انتظار می رود، تعامل گسترده و پایدار اقتصادی شرکت ها و فعالان اقتصادی اروپاست.

وی با بیان اینکه «حاصل برجام، گسترش همکاری های تجاری با ایران است» گفت: اکنون همه به ایران نگاه مثتبی دارند و این نگاه مثبت فرصت های مناسب سرمایه گذاری را فراهم کرده است.

نهاوندیان همچنین مشکل مراودات بانکی با ایران را به دلیل جریمه های گذشته آمریکا و برخی محدودیت های افک مورد اشاره قرار داد و گفت: این ملاحظات سبب شده است تا بانک ها و موسسات مالی غرب با احتیاط بیشتری عمل کنند. اما باید در نظر داشت بر اساس برجام تمام تحریم های بانکی مرتبط با هسته ای برداشته شده وتحریم های آمریکایی که به شرکت ها و بانک های اروپایی مربوط می شد نیز لغو شده است.

رئیس دفتر رئیس جمهوری در خصوص روابط ایران و اروپا گفت: در این روابط به نگاه آینده گرایانه و پایدار و همچنین سرعت افزون تر در تعامل ها و تبادلات اقتصادی نیاز داریم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر