{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 141103

همه بانک ها فروشنده اوراق مسکن شدند

یک عضو شورای پول و اعتبار از احتمال کاهش مجدد نرخ سود بانکها خبر داد و گفت: شورای پول و اعتبار مجوز فروش اوراق وام مسکن را به تمام بانکها داد.

بهمن عبدالهی اظهار کرد: در آخرین جلسه شورای پول و اعتبار تصمیم جدیدی گرفته شد که موضوع سپرده‌گذاری مسکن برای فروش اوراق حق تقدم جهت استفاده از تسهیلات مسکن به جز بانک مسکن به تمام بانکهای کشور اعم از خصوصی و دولتی نیز داده شود.به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، به گفته وی این اقدام موجب رونق بیشتر بازار مسکن شده و حداقل در مورد واحدهای کوچک کارساز خواهد بود.

عبدالهی همچنین مصوبه وام خرید مسکن شورای پول و اعتبار را در خانه دار شدن افراد موثر خواند اما گفت که هیچکدام از این راهکارها کامل نیست و صرفا کمک کننده است و مجموعه‌ای از بسته های پیشنهادی می تواند به تحول بخش مسکن منجر شود.

عضو شورای پول و اعتبار در ادامه به این سوال که آیا نرخ سود بانکها مجددا کاهش خواهد یافت یا نه؟ پاسخ گفت و افزود: موضوع کاهش نرخ سود تسهیلات همواره در دستور کار بوده و هر آن ممکن است که شورای پول و اعتبار با توجه به شرایط موجود و کاهش نرخ تورم در مورد نرخ سود هم تصمیم جدیدی بگیرد.

عبدالهی تصریح کرد: بر اساس تصمیمی که سال گشته شورای پول و اعتبار گرفت مقرر شد هر از گاهی این مساله مورد بررسی و تصمیم قرار گیرد بنابر این شورای پول و اعتبار شرایط را رصد کرده و هر زمان اقتضا کند تصمیمات جدیدی در این خصوص اتخاذ می‌کند.

وی در پاسخ به این پرسش که طرح دوباره کاهش نرخ سود بانکها به چه دلیل است؟ گفت: بین نرخ سود تسهیلات و نرخ تورم تناسب و رابطه‌ای هست و وقتی نرخ تورم رصد و مشاهده شود که کاهش پیدا کرده است متعاقب آن در مورد نرخ سود هم باید تصمیم جدیدی گرفته شود.

به اعتقاد عضو شورای پول و اعتبار، ممکن است یکی از اهداف کاهش نرخ سود این باشد که سپرده‌ها از بانکها بیرون بیاید تا در بازار مسکن ورود کند اما هدف این است که نرخ تامین منابع مالی برای واحدهای تولیدی کاهش یابد.

عبدالهی گفت:در حال حاضر نرخ بالای سود تسهیلات مشکلاتی برای بخش تولید ایجاد کرده و برای حمایت از تولید باید نرخ تسهیلات کاهش یابد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۴۹ ۰

  تورم که بالا تر رفته

 • ناشناس
  ۱۵ ۱

  دولت روحانى بالاخره بعد از سه سال از خواب خرسى بيدار شد اما ديگه براى هر ارى خيلى. ديره

 • علی
  ۲۸ ۵

  اینا هم شورشو در آوردن دیگه....راه به راه بی هیچ دلیل و منطقی سود و کم می کنند! ...

  • ناشناس
   ۲۶ ۱

   دزدی از جیب مردم، آسونترین راه کسب درآمد.

 • ناشناس
  ۱۹ ۱۰

  من یکی که سپرده را سکه طلا کردم ولی اگر سپرده بیشتری داشتم به تنها چیزی که فکر نمیکردم ملک و مسکن اشغال بساز بفروشی ایران بود .
  داشتن طلا . ارز . سپرده بانکی این قدرت را ایجاد میکند که هر مان لازم داشتی میتوانی با ان مانور کنی ام

  • ناشناس
   ۱۲ ۵

   فقط ارز و دلار

  • ناشناس
   ۲ ۰

   توافق کردن دلار دستشون بیاد تا هرج و مرج نشه تازه چاپیدنشونم به ریاله ، تجربشو دارن ، فکر خوبی نیست. بهترین فکر فرار از این خراب شده است ،

 • ناشناس
  ۵ ۱۹

  نرخ سود پاین تر = تورم بیشتر + خروج از رکود
  در کل موافقم ولی آیا دولت بعد از 3 سال تازه به این نتیجه رسیده؟

 • ناشناس
  ۱۲ ۶

  دولت روحانى بالاخره بعد از سه سال از خواب خرسى بيار شد اما ديگه براى هر كارى خيييييلييييي ديره!! رباى بانكى كار خودشو كرد و توليد و به تبع اون اقتصاد رو نابود كرد.

  • ناشناس
   ۱۳ ۷

   مسکن مرد

 • ناشناس
  ۱۳ ۳

  شورای مالی پول واعتبار هم دیواری کوتاه تر از سپرده های بانکی مردم پیدا نکرده اگه راست میگه و میگن چرا قیمت مصالح ساختمانی و متیریال و مجوزهای متعدد شهرداری و شهرسازی که به ساخت و ساز مربوط میشه رو به نصف کاهش نمیدن تا اون سازنده هم < هم بهتر و با کیفیت تر بسازه هم قیمت تموم شده اش رو پایین تر ارائه بده راه حل اینه تمام مشکلات از مصالح ساختمان از صفر تا صد هستش و از قیمت جواز و مسایل حاشیه ای در شهرداری مناطق. وگرنه چه ربطی به بانک و سود سپرده داره . بجای این که بیان وام تسهیلات رو مبلغشو خیلی بیشتر کنن و سود دریافتیشو خیلی کم تا اون سازنده بیاد تشویق بشه تا با اون وام کار کنه میان سود سپرده کم میکنن تا سپرده گذاری که 50 میلیون تو بانک گذاشته تا با دریافت سود ماهیانه از بانک مشکلات اقتصادی شو حل کنه تا شرمنده خانواده اش نشه بیاد اون 50 میلیونشو از بانک خارج کنه با 10 نفر دیگه برن یه خونه آپارتمان نوساز 500 میلیونی 6 دانگ بخرن بدن اجاره تا اون اجاره تقسیم بر 10 نفر بشه آخه الان هم بازار اجاره نسبت به ودیعه داغ تره . خدایی صحنه تو ذهنت تجسم کن 10نفر دارن سر تقسیم اجاره داد و فریاد میکنن حالا این 10 نفر ممکنه به 50نفر بر اساس خونه 10 سال ساخت تعدیل پیدا کنه . اصل جریان فرقی نکرده.
  بعد تورم بالای 35% تا 40% هست میان به دروغ میگن تورم از این ماه تک رقمی شد . پس چرا برنج از 14000 هزار تومان نشد 5000 تومان چرا گوشت و مرغ ارزان نشد چرا میوه های چهار فصل قیمتش پایین تر نیامدش چرا پراید صفر نشد 10 میلیون تومان چرا خدایی چرا ماشین های صفر داخل به نصف قیمت کاهش پیدا نکرد چون جوابشو همه میدونیم احتیاج به نگارش نیست یا همین مسکن چرا تو منطقه 2 تهران خونه نوساز متری 8 میلیونه یا شهرک غرب 11 یا 13 میلیونه هروقت مسکن قیمتش نمیگیم به نصف به یک چهارم از چهار قسمت کاهش یافت قیمت پراید صفر شد 10 میلیون اما با کیفیت نه پرایدی از الان هم بدتر باشه اون موقع تورم اومده پایین چون قدرت خرید مردم رفته بالا . .
  شورای پول و اعتبار هم انگار هر یک از مردمنفری یک میلییارد تو حسابشون سپرده دارن اگه بیاد سودرو کاهش بده الان همه میرن یکی یه آپارتمان میخرن و بازار مسکن راه میافته یا همون جریان 10 نفری یه آپارتمان.
  انشالله که مسئولان با یه نتیجه گیری درست و منطقی دوباره باعث کاهش سود سپرده نشن چون واقعا با یه پس انداز که جای امن مثل بانک گذاشته میشه و سود دریافت میشه کاری نمیشه کرد ارز و سکه و خرید و فروش خودرو کار هر کسی نیست یه شبه همه پول نصف میشه کلی ضرر و ناراحتی یا باید بدی کسی باهاش برات کار کنه یه چک بگیری که دیگه باید قید اصل پولتو بزنی پس بهترین جا همین بانکه فعلا که اینم دارن از بین میبرن مدیران عامل هر بانک نباید بزارن کار به جا بکشه. چون ربطی به بازار مسکن نداره تورم هم که بالاس پس چرا هر دقیقه سود رو کاهش میدن ای کاش یکی از مسئولان یا مدیران بلند پایه این مطالب رو مطالعه میکرد به امید آن روز و آن وقت

 • ناشناس
  ۲۴ ۷

  سود بانکی را هر قدر پایین بیارند کسی پولش را توی تولید ومسکن سرمایه گذاری نمی کند، سرمایگذاری در این کشور در بخش تولید یعنی بدبختی یعنی باید هر روز با اداره بیمه ،دارایی،و ....سروکار داشته باشی و همگی کمر همتد بستند بزنندت زمین، در مسکن هم با این برنامه های جدید و عدم قدرت خرید یعنی پول ضایع کردن

 • ناشناس
  ۱۶ ۳

  صداي بازنشسته ها كه با سپرده بانكي زندگي خود را ميگذرانند در خواهد امد.

 • پرویزی
  ۱۱ ۱

  بجای آنکه تولید کننده کالایی بسازد که با کیفیت و قابل رقابت با کالای مشابه خارجی باشد دولت در تلاش است سود برخی تولید کنندگان را که کالایشان بعلت گرانی ، کیفیت پائین و مازاد بر نیاز بازار تولید شده و روی دستش مانده از پس انداز سپرده گذار بانکی تامین کند ! خدا عاقبتمان را به خیر کند !

 • عقل
  ۳ ۰

  العان بهترینزمان خرید سکه مییاشد

 • محمد
  ۲ ۰

  خیلی ها گذران زندگیشون از سود سپرده گذاری در بانکهاست آیا فکری به حال این قشر میشه

 • ناشناس
  ۰ ۰

  خيلي ها گفتن كه در صورت پائين امدن نرخ سود بانكي پولشان را ميبرند بيرون ازكشور. ارز بخرن ، ارز اتحكار شده بانكها فروش ميره. ٢٥ ميليارد ارز دست كيه؟ جمع شده براي چي؟ براي اينكه با قيمت گران فروش بره.

 • یاورپور
  ۲ ۰

  با سلام به همه دوستان عزیز
  تورم خدایی بالای40% شده کم کم داره رو اجناس و رو اقلام خوراکی و احتیاجات اولیه زندگی خودشو نشون میده امروز آب معدنی بزرگ شده 1000 تومان به سوپر مارکت میگم 1000 تومان میگه بله 1000 تومان .همه چی 200 تومان 200تومان کم کم داره گرون میشه تا به اون قیمت نهایی برسه چون اون کارخانه دار اون تولید کننده اونی که مغازه یا خونه شو داده اجاره میگه سود بانکی که کم شده پس منم از این ور جبران ضررمو میکنم کی به کیه. شده نه این که میخواد بشه واسه اینه که همه ما ها البته برنسبت خیلی ها فقط فکر منافع شخصی هستیم که سود بیشتری و خیلی بیشتر با زحمت خیلی کمتر بکنیم خدایی یکی از این مسئولین بلند پایه کشوری شده یه بار تو مجلس بگن باید قیمت ماشین های ساخت داخل به نصف و حتی پایین تر کاهش پیدا کنه جدی مسئله پیگیری کنن تا مردم رو خوشحال کنن شده قیمت لبنیات رو طی یه تبصره قانونی خیلی سریع به نصف کاهش بدهن یا برنج یا گوشت و مرغ وحتی چای رو که قدرت خرید مردم رو بالا ببرن خدایی اگه این کارها رو بکنن هم فحشا کمتر میشه هم دزدی هم فقر فقط ما خودمون باید به خودمون رحم کنیم این همه منابع و ثروت داریم ولی اینقدر به ماشین های خارجی گمرگ میبندن که آرزوی داشتن این ماشین هارو همیشه باید داشته باشیم . تو دبی ابوظبی بهترین ماشین رو با قیمتی مناسب میشه خرید و لذت برد اونا شاخ ندارن. از منابعشون در جهت رفاه و آسایششون استفاده میکنن

 • علی
  ۰ ۰

  بالاخره كی نرخ سود اوراق رو كم میكنن

 • ناشناس
  ۰ ۱

  بالا بودن سود بانکی و رکود روی سن ازدواج تاثیر داره

 • ناشناس
  ۰ ۰

  این سود بانکی تو ایران معنا داره در صورتی که در کشورهای دیگه بانکها ی مبلغی هم پیگیرن تا پولت رو نگه دارن من فکر میکنم باید سود بانکی اونقدر پایین بیاد تا مردم پولهاشون رو بریزن تو بازار کار وبه رونق اقتصاد کمک بشه