کد خبر 469311

رئیس کل بانک مرکزی مطرح کرد:

مقاومت بانک مرکزی در مقابل تسعیر ریالی تخصیص‌های ارزی صندوق توسعه ملی/ اعمال محدودیت و کنترل رشد ترازنامه بانک‌ها

همتی نوشت: بانک مرکزی برای کنترل ترازنامه خود و مهار تورم، چاره ای جز مقاومت در برابر خواسته هایی که درجای خود شاید ضروری باشد، ندارد.

به گزارش اقتصادآنلاین، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در صفحه اینستاگرامی خود نوشت: شبکه بانکی کشور در کنار خدمات ارزنده به اقتصاد کشور در بخش های تولید و خدمات، دارای اشکالات و ضعف هایی است که در روند بهبود تعامل با مشتریان در رصد بانک مرکزی قراردارد. همزمان با اینکه درنقد عملکرد بانک‌ها بایستی انصاف را رعایت کرد. باید به بانک‌ها هم کمک کرد که این مسیر را بهتر و با سرعت بیشتر طی کنند.

بانک مرکزی در دوسال اخیر برای اصلاح نظام بانکی، خصوصا، نحوه امهال و محاسبه سود بر اساس مبانی شرعی، اقدامات بنیانی انجام داده است و بطور جدی دنبال اصلاحات بیشتر است.

بانک مرکزی برای کنترل ترازنامه خود و مهار تورم، چاره ای جز مقاومت در برابر خواسته هایی که درجای خود شاید ضروری باشد، ندارد. اجتناب از تسعیر ریالی تخصیص‌های ارزی صندوق توسعه ملی نیز در این راستا است. بی‌تردید کنترل نقدینگی و مهار تورم مهمترین قدم در بهبود واصلاح کلان اقتصادی است. درکنار کنترل پایه پولی، اعمال سیاست های کلان احتیاطی در دستورکار بانک مرکزی است.

یکی از ابزارهای مهم این سیاست، اعمال محدودیت و کنترل رشد ترازنامه بانک‌ها است که درکنار مجموعه دیگری از سیاست های کلان احتیاطی اعمال خواهد شد، تا ثبات سیستم مالی و پولی استحکام بیشتری پیدا کند و حدود یک ماه از موافقت بانک مرکزی برای ترخیص کالاهای اساسی انبار شده در گمرک میگذرد و امروز در جلسه دولت مجددا بر آن تاکید کردم .

در خصوص مواد اولیه کارخانجات انبار شده در گمرک ، بر اساس اعلام وزارت صمت و سازمان گمرک که در صف تخصیص ارز بودند، معادل یک میلیارد دلار گواهی ارزی صادر شده است. در مورد مابقی کالاهای ضروری انبار شده در گمرک، به محض اعلام لیست ثبت سفارش های مرتبط، به فوریت تعیین تکلیف خواهند شد.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر