کد خبر 511299

دعوت وزیر نیرو از شرکت‌های عضو اتحادیه اوراسیا و کشورهای همسایه برای شرکت در اولین نمایشگاه اوراسیا در تهران

وزیر نیرو گفت: اولین نمایشگاه اوراسیا در تهران فرصت بسیار خوبی برای تجار و تولید کنندگان ایرانی و کشورهای همسایه و خصوصا اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا فراهم می کند.

به گزارش اقتصادآنلاین،  رضا اردکانیان، وزیر نیرو ایران اظهار کرد:  اتحادیه اقتصادی اوراسیا هر سال یک رویداد بزرگ تجاری برگزار می کند، لذا برگزاری اولین نمایشگاه اوراسیا که قرار است 28 الی 31 اردیبهشت 1400 در تهران برگزار شود، فرصت بسیار خوبی برای تجار و تولید کنندگان ایرانی و کشورهای همسایه و خصوصا اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا فراهم می کند. علاوه بر آن ما در صدد هستیم که ارتباط اتاق های بازرگانی در استانهای مختلف ایران را با شرکای خودشان درکشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا فراهم کنیم و توسعه دهیم.

به گفته وزیر نیرو ایران با توجه به تنوع زمینه های تجاری ایران به لحاظ اقلیم های متنوع که به تعبیری کشور چهار فصل هستیم، در تمام طول سال محصولات متنوع کشاورزی و کالاهای مصرفی در ایران تولید می‌شود، علاوه بر این ایران دارای منابع وسیع معدنی است که فرصت خوبی را برای عرضه این محصولات ارائه می کند. برگزاری این نمایشگاه از 28 الی 31 اردیبهشت 1400، از لحاظ آب و هوایی نیز جزء بهترین زمانهای برگزاری است و ما امیدواریم از سوی تجار، بازرگانان و تولیدکنندگان کشورهای همسایه خصوصا کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا مورد استقبال قرار گیرد.

وی در خصوص شرکت کنندگان در این نمایشگاه گفت: "کشورهای عضو اتحادیه اورسیا شامل پنچ کشور روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان، و البته کشورهای همسایه ایران همه می توانند شرکت کنند. ما علاقمندیم که علاوه بر اعضای اتحادیه اقتصادی اوراسیا سایر کشورهای همسایه نیز بتوانند در این نمایشگاه شرکت و از این فرصت استفاده کنند."

وزیر نیرو همچنین افزود: "قطعا برگزاری این رویدادها عزم ایران برای استفاده از توافقنامه تجاری ترجیحی ایران با ارواسیا را جزم می کند. دولت مصمم است که این عضویت را به شکل دائمی درآورد و ما بتوانیم در یک ارتباط پر دامنه اقتصادی با کشورهای عضو اوراسیا قرار بگیریم."

اردکانیان در خصوص تجارت ایران و روسیه بیان داشت که خوشبختانه با توجه به شکل گیری و اجرایی شدن سازوکارهای توافق شده بین بانکهای مرکزی ایران و روسیه، ما شاهد آن هستیم که تاثیر تحریم ها بر توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه رو به کاهش است. پس از عضویت ایران در اتحادیه اقتصادی اوراسیا تماس های منظمی بین بانکهای مرکزی دو کشور برای استفاده از ارزهای دیگر به غیر از دلار برقرار است و این تحول به معنای کاهش وابستگی دلار در تجارت بین دو کشور است.

اولین نمایشگاه اختصاصی اوراسیا در تاریخ 28 الی 31 اردیبهشت ماه 1400 در محل دائمی نمایشگاه های بین الملی تهران، با حضور ایران، روسیه، بلاروس، ارمنستان، قزاقستان و قرقیزستان در بالاترین سطح تجاری و اقتصادی برگزار خواهد شد و به گفته علیرضا جعفری، رئیس ستاد برگزاری این نمایشگاه، از شرکتهای بزرگ کشورهای قطر، عمان، ترکیه، هندوستان، عراق، لبنان، سوریه و افغانستان نیز برای حضور در این نمایشگاه دعوت شده است. به گفته وی، اختصاص دو دفتر یکی در تهران و دیگری در مسکو و ارائه کلیه خدمات و مشاوره های تجاری به مدت یک سال ویژه شرکت کنندگان، از مهمترین ویژگی های عملیاتی این نمایشگاه می باشد. سایت نمایشگاه به آدرس eurasia-expo.com می باشد و علاقمندان به شرکت در این نمایشگاه در هر سطحی می توانند با ایمیل info@eurasia-expo.com تماس بگیرند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر