{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 404283

سازمان اموال تملیکی اعلام کرد:

طبق اعلام سازمان اموال تملیکی طی تصمیمات اخذ شده در رابطه با تعیین تکلیف ذرت‌های آلوده، این ذرت‌ها تحت شرایطی به کشورهای غیرهمسایه فروخته می‌شود تا امکان برگشت این محموله به ایران کاملاً منتفی باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران، میرمعینی، عضو هیأت مدیره و معاون بهره‌برداری و فروش سازمان اموال تملیکی درباره آخرین وضعیت تعیین تکلیف ذرت‌های آلوده اظهار کرد: طبق آخرین جلسه‌ای که در این رابطه حدود یک ماه پیش در دفتر مبارزه با مفاسد اقتصادی در ریاست جمهوری برگزار شد، تصمیماتی در دستور کار قرار گرفت که براساس آن تکلیف ذرت‌های موجود مشخص شود. وی گفت: براین اساس در مرحله اول به شرکت‌های وارد‌کننده ذرت‌ها مهلتی برای مرجوع کردن کالا به کشور مبدأ داده شد تا محموله‌های خود را مرجوع کنند ولی با عدم تمکین ۱۲ شرکت وارد‌کننده در موعد مقرر فاز دوم تصمیمات اتخاذ شده در دستور کار قرار گرفت.

به‌گفته میرمعینی، در مرحله بعد سازمان اموال تملیکی مکلف شد تا ذرت‌ها را بر اساس شرایط خاص برای باز صادرات به کشور‌های غیر همجوار به فروش برساند.

شروط فروش ذرت به کشورهای دیگر

این مقام مسئول در سازمان اموال تملیکی با بیان اینکه باید ذرت‌ها به کشورهای غیرهمسایه ایران فروخته شود تا امکان بازگشت آن به ایران کاملاً منتفی باشد، توضیحات بیشتری ارائه کرد و گفت: سم موجود در ذرت‌های آلوده آفلاتوکسین است که معیار سنجش(ppb) آن برای استاندارد در ایران بین پنج تا هفت و حداکثر ۱۰ است، اما کشورهای دیگری هستند که معیار شاخص مصرف آنها بالاتر از این رقم و تا ۳۰۰ (ppb) است، به‌عنوان مثال در فیلیپین این شاخص برای پرورش ماهی یا خوک گوشتی تا ۳۰۰ است. براین اساس مطابق تصمیمات متخذه مقرر شد که این ذرت‌ها به شرطی فروخته شود که حتماً درصد بالای معیار ppb در کشور مقصد تأیید و مورد پذیرش قطعی قرار گیرد.

معاون بهره‌برداری و فروش سازمان اموال تملیکی ادامه داد: از سوی دیگر باید بعد از فروش، رضایت نامه کشور مقصد از خرید در سفارت آن کشور تأیید و این تأییدیه به دولت ایران اعلام شود و با این شرط، با صادرات و خروج ذرت‌ها و حرکت آن به‌سمت کشور خریدار موافقت خواهد شد.

بخشی از ذرت‌ها به یک تاجر ایرانی فروخته شد

معاون بهره‌برداری و فروش سازمان اموال تملیکی با اشاره به اینکه تاکنون بخشی از این ذرت‌ها فروخته شده است، افزود: سازمان این بخش را به یک تاجر ایرانی فروخته و او باید کشور مقصد را مطابق شروط ذکر شده از سوی کار گروه مشخص و اعلام کند. بدیهی است به‌منظور صیانت از سلامت جامعه و در راستای دستور العمل‌های سازمان استاندارد و جهاد کشاورزی تمهیدات ویژه‌ای برای رصد کامل خروج کالا از کشور دیده شده است.  میرمعینی ادامه داد: گرچه فروش مستقیم به کشور مقصد از سوی سازمان تملیکی انجام نمی‌شود ولی تمام فرآیند آن تحت نظارت کار گروه نشست ریاست جمهوری خواهد بود و از زمان ارائه و حمل کالا در ایران و فروش و تحویل آن در کشور مقصد تحت نظارت مستمر انجام خواهد شد، این در حالی است که تاکنون نیز تمامی ذرت‌های آلوده در بنادر و گمرکات نگه‌داری شده و حتی ذره‌ای از آن وارد کشور نشده است.

ذرت‌ها را فروختیم تا بخشی از ارز خارج شده برگردد

وی این را هم گفت که فروش ذرت‌ها که تعیین تکلیف آن برعهده سازمان تملیکی بود در شرایطی انجام می‌شود که بتوان بخشی از ارزی که در زمان واردات آن از کشور خارج شده است، مجدداً برگردد که پیش‌بینی می‌کنیم حداقل نصف ارز خارج شده بار دیگر وارد ایران شود.

از سال ۱۳۹۵ محموله‌ای از ذرت بتدریج وارد بندر امام خمینی(ره) شد که در جریان بررسی‌های انجام شده از سوی سازمان ملی استاندارد وجود سم آفلاتوکسین در آن به اثبات رسید و رئیس جمهوری هم همان موقع دستور توقف واردات آن را صادر کرد. اما با وجود گذشت چند سال، تصمیم‌گیری در رابطه با وضعیت این ذرت‌ها به دلایل مختلف صورت نگرفت و با وجود بحث استفاده در بخش‌های دیگر، مرجوع یا امحاء آن در نهایت با واگذاری آن به سازمان اموال تملیکی، مقرر شد تا این محموله به کشورهای غیر همسایه فروخته شود.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری