کد خبر 402695

وزیر صنعت، معدن و تجارت:

تحریم‌ها مانع رشد تولید و اشتغال در کشور نشد/ کاهش ۳۰درصدی واردات کالا یکی از دستاوردهای وزارت صمت

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با اعمال مدیریت جهادی، تحریم‌های گسترده خارجی نتوانست مانع رشد تولید و اشتغال در کشور شود و امسال در بیشتر حوزه‌ها رشد داشتیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، رضا رحمانی شامگاه سه شنبه در ششمین همایش مدیریت جهادی در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما خاطر نشان کرد: شرایطی که سال گذشته در بازار و بخش های دیگر داشتیم با کمک نیروهای جوان و جهادی، تغییر کرد و تولید هشت ماهه ما در حوزه های مختلف بازار، معدن، کسب و کار و ... نسبت به سال گذشته رشد داشته است. 

رحمانی با بیان این موضوع که ما در تولید صنایع غذایی، پتروشیمی، سیمان و ... رشد داشتیم و اگر نداشتیم برای تنظیم بازار مشکل پیدا می کردیم، گفت: ما برای حفظ وضع موجود در حوزه تولید و اشتغال، در شرایط تحریم تلاش کردیم و موفق شدیم مانع از تأثیرگذاری تحریم ها و ایجاد کمبود در بازار شویم.

وی با تأکید بر تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تقویت نهضت ساخت داخل، گفت: هر کالایی را که می توانستیم در داخل تولید کنیم مانع واردات آن شدیم و ۱۰ میلیارد دلار از ارز مختص واردات را برای تولید، سرمایه گذاری کردیم. 

وزیر صمت، به وجود حدود ۲۰ هزار خودرو در پارکینگ خودرو سازان به خاطر نقص قطعات اشاره کرد و گفت: با کمک صنایع دفاع و بخش خصوصی، بیشتر قطعات را در داخل تأمین کردیم و حدود ۱۰ هزار خودرو تکمیل و ترخیص شدند.

وی از افزایش رونق تولید با هدف ایجاد اشتغال و کاهش وابستگی در هشت ماه گذشته خبر داد و گفت: در گذشته ۲ درصد واردات کشورهای همسایه ما از ایران بود و در هشت ماهه نخست سال جاری، صادرات به اکثر کشورها از لحاظ وزنی، ۱۶ درصد افزایش یافته است.

رحمانی از شناسایی گلوگاه های تحریم در حوزه های مختلف خبر داد و گفت: در حوزه فولاد، تولید الکترود گرافیکی را به عنوان گلوگاه شناسایی و آنرا در داخل تولید کردیم.

وی با بیان این موضوع که ۷۰ درصد لاستیک کامیون، وارداتی بود و این موضوع برای کامیون داران مشکل ایجاد کرده بود، گفت: تا یک ماه آینده نخستین واحد تولید لاستیک کامیون افتتاح می شود.

وزیر صمت از راه اندازی کارخانه آلومینیوم جنوب و سامانه جامع توانیاب در آینده نزدیک خبر داد و تصریح کرد: غیر از بخش خودرو و آلومینیوم، تولید ما در همه بخش ها رونق داشته است و این دستاورد با حضور مردم و تولیدکنندگان محقق شده است. 

وی، کاهش ۳۰ درصدی واردات کالا در سال گذشته را یکی دیگر از دستاوردهای وزارت صنعت معدن و تجارت عنوان کرد که با تنظیم بازار داخل و تأمین نیاز داخلی همراه بوده است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۱ ۰

  شما با یه چشم دیگری دنیا را می بینید ههه هه ه ه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  این از نظر ما عیبه شما حسن می بینی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  منفی در مثبت چی میشه منفی در منفی چی میشه

 • ناشناس
  ۱ ۰

  آقا گوله تو که ما را خندوندی