{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 392434

نویسنده: محمدرضا انصاری*

این روزها به لطف مدیریت خوب بانک مرکزی، بازار ارز روند متعادلی در پیش گرفته اما باید توجه داشت که ثبات و یا عدم ثبات بازار بیش از افزایش و کاهش نرخ ارز در اقتصاد کشور تاثیرگذار است.

وضعیت فعالان اقتصادی بیشتر به ثبات بازار متکی است تا روند قیمت، به طوریکه اگرچه برای صادرکنندگان افزایش نرخ ارز مزیت‌ بیشتری دارد اما ترجیح می‌دهند برای مشخص بودن حساب کتاب‌هایشان، بازار ارز باثبات و همراه با نرخ منطقی داشته باشند.

در شرایطی که تناسب دلار و ریال مدیریت شود، اقتصاد نیز روند خوبی طی خواهد کرد البته این مدیریت باید به گونه‌ای باشد که به فکر توسعه صادرات هم باشیم؛ از آنجا که صادرات به هزینه داخلی و نرخ دلار بستگی دارد افزایش قیمت دلار می‌تواند وضعیت تجارت را بهبود ببخشد و این موضوع منوط به این است که تمهیدات و زیرساخت‌های لازم برای توسعه صادرات را نیز فراهم کنیم.

اگرچه این روزها با کاهش تقاضا توانسته‌ایم ثبات نسبی بازار ارز را فراهم کنیم اما تقاضا همیشه محدود نمی‌ماند و نباید گول آرامش فعلی را بخوریم چراکه در نهایت سنگین شدن کفه تقاضا نسبت به عرضه التهابات سال گذشته را به وجود خواهد آورد؛ بنابراین از همین حالا باید به فکر راه‌های تامین ارز در سمت عرضه باشم که برای تحقق این موضوع چاره‌ای جز رشد تولید نداریم، البته این رشد باید با توسعه صادرات همراه باشد.

حالا که بازار ارز به ثبات خوبی رسیده و نرخ ارز جای خود را به صورت منطقی محکم کرده به نظر نمی‌رسد تا پایان سال نگرانی از جانب این بازار داشته باشیم، تا کنون تسلط کافی بانک مرکزی بر بازار ارز نتیجه مثبتی داشته و در آینده هم اگر از عرضه قافل نشویم مشکلی در این خصوص نخواهیم داشت.

با توجه به شرایط تحریمی و افت درآمد‌های نفتی کشور، در حال حاضر تکیه ما تنها به درآمد‌های غیرنفتی است بنابراین در این راستا توسعه صادرات و حمایت از صادرکنندگان که خط مقدم این جنگ اقتصادی هستند یک اقدام ضروری به شمار می‌آید؛ حمایت از صادرکنندگان به دو روش امکان‌پذیر است؛ اول اینکه بوروکراسی‌های داخلی را از سر راه صادرکنندگان برداریم و سیاست تسریع حل و فصل مشکلات آن‌ها از جمله نقدینگی و معضلات بانکی را در پیش بگیریم که متاسفانه این اتفاق علیرغم قانون در کشور ما اتفاق نیفتاده است؛ همچنین صادرات برای رقابت در عرصه جهانی نیاز به حمایت دولت دارد که این مهم از طریق مشوق‌های صادراتی و امتیازدهی به صادرکنندگان تحقق خواهد یافت.

خوشبختانه بانک مرکزی با کاهش فاصله نرخ ارز در سامانه نیما و بازار آزاد و نیر کم کردن فشار بر صادرکنندگان در جهت بازگرداند ارز اقدامات حمایتی قابل توجهی انجام داده؛ از آنجا که ریشه صادرکنندگان در کشور است با تقویت ریشه آن‌ها می‌توان به بهبود شرایط اقتصادی کشور از محل درآمدهای صادرات غیرنفتی امید داشت کمااینکه ما حتی با شرایط فعلی نیز درصورت حمایت دولت، پتانسیل رشد صادرات را داریم.

*رییس کمیته ارزی اتاق ایران

ارسال نظر

  • مهدی
    ۴ ۶

    سلام دلار یک پول قلابی و بدون پشتوانه است صادر کنندگان ما بایستی به جای دلار از ارزهای دیگر استفاده بشود یک دلار بایستی بشود یک ریال چرا کشورهایی مثل ما بایستی ترین های تورم آمریکا را پرداخت کنند

  • ناشناس
    ۰ ۰

    همه فعالان بخش خصوصى حرفشان اينست كه دولت درزيان با بخشخصوصى شريكشودً ولى درسودنه وگرنه دولت نبايد به درامد هاى غير نفتى اميدى داشته باشد تفسبر با خودشما

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری