{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 389338

بررسی صنعت کفش ایران موضوع اصلی مطرح‌شده در نهمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران است. به راستی صنعت کفش ایران با ۵۰۰ هزار نفر اشتغال و صادرات حدود صد میلیون‌دلاری چه جایگاهی در جهان دارد؟

نهمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران در روزهای اخیر وضعیت صنعت کفش و آینده پیش‌روی این صنعت را با حضور نمایندگانی از جامعه مدیران و متخصصان صنعت و نیز متولیان دولتی این بخش مورد بحث و بررسی قرار داده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از شرق، در سال 2018، میزان واردات کفش در کشورها معادل 11 میلیارد جفت برآورد شده و میزان صادرات نیز 12.8 میلیارد جفت بوده است. ایتالیا با 48.15 دلار بالاترین متوسط قیمت کفش صادراتی را داراست و کنیا با 0.86 دلار پایین‌ترین نرخ را دارد. متوسط قیمت کفش صادراتی ایران نیز 6.06 دلار است. آمریکا، آلمان، بریتانیا، ژاپن و فرانسه در صدر فهرست برترین واردکنندگان کفش در جهان قرار دارند.

 ایران در زمینه تولید کفش، جایگاه دوازدهم را در جهان به خود اختصاص داده و سالانه 177 میلیون جفت کفش در ایران تولید ‌می‌شود، به‌‌طوری‌که سهم ایران از تولید جهانی 0.8 درصد، سهم از صادرات جهانی 0.0 درصد و گرایش صادراتی کشور نیز 0.5 درصد است.

چین با تولید 13523 میلیون جفت کفش در سال مقام نخست تولیدکنندگان را به خود اختصاص داده و سهم آن از تولید جهانی 57 درصد است. درعین‌‌حال این کشور 34.9 درصد سهم صادرات جهانی را به خود اختصاص داده است. میزان مصرف کفش در ایران 227 میلیون جفت در سال برآورد شده که سهم ایران از مصرف جهانی 1.1 درصد بوده و سهم واردات از مصرف نیز 22.4 درصد است.

به بیان ساده‌تر، ضریب مصرف کفش در اروپا و آمریکا هفت جفت در سال بوده؛ اما این ضریب در ایران 2 است؛ یعنی اگر مردم به‌جای مصرف دو جفت کفش، سه جفت مصرف کنند، صنعت کفش کشور رونق ‌می‌گیرد.رتبه ایران در صادرات جهانی از نظر ارزش 93 و در واردات 64 است.بر اساس این گزارش، ارزش دلاری صادرات از 121 میلیون دلار در سال 1392 به 115 میلیون دلار در سال 1397 رسیده است. این در حالی است که ارزش صادرات در سال‌های گذشته تا 92 میلیون دلار نیز افت کرده است.

متوسط آمار واردات رسمی ‌در سال‌های 1392 تا 1397 برابر 13.5 میلیون دلار و متوسط آمار واقعی در همین مدت 308.6 میلیون دلار تخمین زده ‌می‌شود. این تفاوت به آن معناست که در این بازه زمانی 23 برابر آنچه گمرک به‌ طور رسمی اعلام کرده، قاچاق وارد کشور شده است. بر اساس بررسی‌های میدانی، اشتغال‌زایی مستقیم و غیرمستقیم و مرتبط با زنجیره ارزش تولید و توزیع چرم طبیعی و مصنوعی، انواع کیف، کفش و صنایع وابسته معادل 500 هزار نفر است. همچنین تحقیقات کارشناسی نشان ‌می‌دهد که صنعت کفش در میان 71 رسته کاری رتبه 4 را از لحاظ ظرفیت اشتغال‌زایی داراست.‌

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری