کد خبر 384673

وزیر راه اعلام کرد

افزایش حجم ترانزیت با اجرای موافقتنامه با اتحادیه اوراسیا

وزیر راه و شهرسازی در همایش بین‌المللی ظرفیت‌های ترانزیتی اوراسیا، طرح‌های توسعه کریدورهای ترانزیت ایران را برای کشورهای محصور در خشکی با محوریت اوراسیا عاملی جهت شکوفایی اقتصادی عنوان‌کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، محمد اسلامی روز سه‌شنبه در همایش بین‌المللی ظرفیت‌های ترانزیتی اوراسیا با اشاره به اهمیت و موقعیت استراتژیک جمهوری اسلامی ایران و قرارگرفتن در مسیر کریدورهای شمال-جنوب و شرق- غرب، به ظرفیت مناسب بنادر، پایانه‌های مرزی و دیگر زیرساخت‌های حمل‌ونقل موجود در کشور برای تسهیل جریان حمل‌ونقل و تجارت بین‌المللی و منطقه‌ای تأکیدکرد.

وی با اشاره به ترانزیت بیش از ۱۰ میلیون تن بارعبوری از مسیر ایران در سال گذشته، نسبت به تصویب و اجرای موافقتنامه تجارت آزاد با اتحادیه اوراسیا در ایران و تاثیر آن در افزایش حجم ترانزیت ابراز خرسندی کرد.

اسلامی همچنین از برنامه توسعه مراکز لجستیک کشور خبر داد و از کشورهای عضو و منطقه برای سرمایه‌گذاری در این مراکز دعوت کرد.

وزیر راه و شهرسازی همچنین طرح‌های توسعه کریدورهای ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران را برای کشورهای محصور در خشکی با محوریت اوراسیا عاملی جهت شکوفایی اقتصادی عنوان کرد.

اسلامی در حاشیه اجلاس دو روزه اتحادیه همکاری اقتصادی اوراسیا که در شهر ایروان در حال برگزاری است، اظهار داشت: موافقتنامه حاصل از اجلاس سران کشورهای عضو شورای همکاری ‌های اقتصادی اوراسیا به برداشته شدن گام‌های بزرگ در توسعه مبادلات تجاری و اقتصادی از جانب جمهوری اسلامی ایران کمک می‌کند.

وزیر مدیریت منطقه‌ای و زیر ساخت ارمنستان نیز در حاشیه همین اجلاس اعلام کرد که کشورش از برنامه‌های راهبردی با ایران برخوردار است و تلاش می‌کند در زمینه‌های مختلف با جمهوری اسلامی ایران برنامه‌ریزی‌های بلند مدت داشته باشد.

ارمنستان تا پایان سال جاری میلادی ریاست دوره‌ای اتحادیه همکاری‌های اقتصادی اوراسیا را بر عهده دارد.

 نخست وزیر ارمنستان اعلام کرده است، همان قدر که همکاری اقتصادی میان کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا از اهمیت بالایی برخوردار است، همکاری با ایران نیز مهم است.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر