{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 375347

نویسنده: مجیدرضا حریری*

حذف چهار صفر از پول ملی یک الزام اقتصادی است و یک روزی باید صفرهایی که طی دهه های اخیر به پول ملی کشور اضافه شده‌اند، حذف شود.

حذف چهار صفر از پول ملی یک اقدام ضروری است چراکه ارزش پول ملی ایران هر سال نسبت به سال گذشته افت کرده، ولی بحث اصلی اینجاست که آیا این صفرها خود به وجود آمده‌اند یا براساس یکسری عوامل اقتصادی و سیاست گذاری‌ها و معایب نهادینه شده در اقتصاد کشور؟

سیاست حذف صفر زمانی اقدام صحیحى به حساب می‌آید که اصلاحات ساختاری در اقتصاد انجام شده و برای اینکه شکل ظاهری اقتصاد متناسب با اطلاحات باشد صفرها را برمی‌داریم؛ اما اگر حذف صفرها بدون اصلاحات ساختاری انجام شود، مانند یک رفتار پوپولیستی است که این روزها بسیار رواج پیدا کرده است.

به اعتقاد من ضمن اینکه یک روزی این صفرها باید از پول ملی حذف شود، اما تا زمانی که مشکل تورم و نقدینگی به شکل گسترده در اقتصاد وجود دارد، طرح و اجرای این سیاست اقدام درستی نیست.

همچنین طی سه چهار دهه اخیر رفتار اقتصادی ما در حوزه سیاست نیز قابل دفاع نبوده و این موضوع هم در کنار سایر عوامل در کاهش ارزش پول ملی تاثیرگذار بوده است، بنابراین تا زمانی که این موارد برطرف نشود، حذف 4صفر تنها به صورت یک آرایش ظاهری و بزک اقتصادی باقی خواهد ماند.

من معتقدم حذف چهار صفر از پول ملی در شرایط کنونى حرکتی است در جهت فضاسازی جامعه و سرگرم کردن اقتصاددان‌ها به بحث و تبادل نظر درباره این مسئله؛ زیرا در دوره فعلی مجلس این طرح به نتیجه نخواهد رسید و در مجلس بعدی هم معلوم نیست به چه شکلی پیش خواهد رفت.

در رابطه با تاثیر حذف صفر از پول ملی و تاثیر آن بر بازار و نرخ دلار نیز باید بگوییم که درواقع عوامل تاثیرگذار قوی‌تری وجود دارد که می‌تواند بازارها را متاثر کنند و این مسئله در مقابل آن‌ها بسیار کوچک است اما تجربه کشورهای دیگری که این طرح را انجام داده‌اند، بیانگر این است که در سال‌های اولیه به خصوص دوسال اول، این اقدام می‌تواند بار تورمی داشته باشد، زیرا به هرحال رند شدن قیمت‌ها باعث بروز تورم می‌شود اما اگر حذف چهار صفر با برنامه ریزی دقیق انجام شود تورم نیز قابل کنترل خواهد بود.

*نائب رییس اتاق ایران و چین

ارسال نظر

 • alli
  ۰ ۰

  بنام خدا
  اگر 4 صفر برداشته شده بود ، اختلاس ها افشاء نمی شد و .......
  طبق همان جدولی که توسط کارشناس یا دولت ارائه شده ، باید 3 صفر برداشته شود ، وگرنه جنس ها چند برابر شده..................
  حذف صفرها بیشتر به ضرر اقشار کم درآمد و حقوق بگیران و بازنشستگان، بدون شغل دوم خواهد بود......
  باید حساب کنیم و ببینیم که شخص حقوق بگیر یا بازنشسته ، با این حقوقی که فعلا می گیرد چند کیلوسیب،(سبزی،کاهو،هندوانه،حبوبات،میوه جات،بقیه اقلام و اجناس،چند نان وبقیه وسائل ولوازم و غیرو.......)می تواند بخرد ،!....... اگر بعد از تغییر نام پول ملی و حذف صفرها(یا چهار صفر)، شخص مذکور توانست همان میزان اقلام قبل از تغیییر را بخرد ، قدرت خرید او تغییری نکرده ،! وگرنه در غیراینصورت قدرت خرید شخص حقوق بگیر یا بازتشسته خیلی پائین آمده!.....که باحتمال زیاد ، با شرائطی که جامعه ی ما دارد ،!...قدرت خرید شخص حقوق بگیرخیلی پائین خواهد آمد وفجایع معیشتی بیشتر برای آنها....

  .........

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری