{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 341828

سرپرست سازمان توسعه تجارت:

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت : صادرات غیر نفتی کشورمان در ۱۱ ماهه امسال به مرز ۴۰ میلیارد دلار رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال ۷۵ صدم درصد کاهش داشت .

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از صداوسیما، محمدرضا مودودی در گفتگوی ویژه خبری افزود: در صادرات غیر نفتی 10 ماهه امسال نسبت ­مدت مشابه پارسال روند روبه رشد داشتیم اما در 11 ماه امسال نسبت به پارسال کاهش داشتیم.

وی ادامه داد : بیشترین دلیل کاهش صادرات غیر نفتی ما در این یازده ماه ، متوجه میعانات گازی بود زیرا با محدویت فروش مواجه شد و حدود 37 و نیم درصد اُفت داریم اما در بخش اقلام صنعتی، پتروشیمی و کشاورزی، صادراتمان خوب بود و نسبت به مدت مشابه سال پیش حدود 2 درصد و در بخش پتروشیمی 14 درصد رشد داریم.

مودودی با بیان اینکه بخشی از مشکلات، ناشی از دوگانه شدن مدیریت است،​گفت: در چارچوب قوانین باید حرکت کنیم. در بخشی صنعتی و معدنی در زمینه صادرات،کمترین مشکل را داریم.

وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی در دوره سختی قرار دارد، افزود: از 40 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی حدود 10 و نیم میلیارد دلار آن به سامانه نیما برگشته است.

سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: امسال به علت نوسانات نرخ ارز، ترافیک و فشار تقاضا را از طرف بخش خصوصی برای ثبت سفارش احساس کردیم و بالغ بر 76 میلیارد دلار تقاضای بی سابقه ثبت سفارش داشتیم که از این میزان حدود 46 میلیارد دلار تخصیص ارز شده است و از این میزان حدود 24 میلیارد دلار توسط بانک تامین شده است و 10 و نیم میلیارد دلار هم از طریق ارز نیمایی انجام شده است.

مودودی با اشاره به اینکه بازار در کشورمان، مدرن نیست،گفت: بخش خصوصی برند کشورمان باید در تجارت داخلی و خارجی ایفای نقش بیشتری کند و شرکت های کوچک را مدیریت کند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همون طوری که پیش بینی می شد امنیت غذائی کشور دچار چالش شده و امکان تغذیه کافی و مطمئن جمعیت 80 میلیونی با واردات هم نیست، چون ارز صادرات قابل اتکا نیست و حتی در کنترل دولت یا مردم هم نیست. برای مافیای صادرات مواد خام، گرسنگی مردم اهمیتی ندارد.

 • همسرپاسدارمرحوم شده سال1382
  ۰ ۰

  آن هم ازجیب مردم برگشت گرانی های فلج کننده که مردم رابه زیر 1000درجه ازفقر کشانددرواقع به مردم همه چیز راگران فروختندتااین مقدارارز برگرددکه دردی هم ازکشوردوانمی کند مردمی که دلارراتامرز20 هزارتومان هم خریدنداین بازی ارز بامردم عدم صداقت مسئولین رادربی نهایت درجه اثبات کرد وبه صداقت باوری نظام ضربه زدپیشنهادهرکس بودکه باارزبامردم بازی کند واقعاً فاجعه بود.وطن دوستان وکسانی که نگران ایران ونظام هستند سرخورده وناامید وخشمگین اند.هیچ چیز بهترازصداقت بامردم نیست.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   خود کرده را تدبیر نیست!