{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 332191

در گفت و گو با اقتصاد آنلاین عنوان شد:

راه اندازی گمرک مختص زعفران از اقداماتی است که با هدف ساماندهی صادرات این محصول مزیت دار و ارزشمند ایرانی صورت گرفته است. اما این اقدام با تمام اهدافی در ظاهر مثبت، مورد مخالفت کارشناسان حوزه تولید و تجارت زعفران است.

اقتصاد آنلاین - سپیده قاسمی؛ به تازگی چهارمین گمرک در استان خراسان شمالی افتتاح شده است . اهداف راه اندازی این گمرکات روانسازی صادرات زعفران است، اما کارشناسان حوزه تولید و تجارت این محصول با ارزش معتقدند؛ اقدام انجام شده با روح توصعه صادرات در تضاد است.

علی حسینی، عضو شورای ملی زعفران یکی از این مخالفان است.

وی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادآنلاین با اشاره به توسعه کشت زعفران در سراسر کشور در چند سال اخیر، گفت: در حال حاضر کشت زعفران در سراسر کشور انجام می شود و نمی توان مبادی خاصی را برای صادرات این محصول معین کرد.

حسینی تشکل گمرک زعفران را به معنی اجبار تجار به صادرات زعفران از چند مبادی محدود توصیف کرد که  با روح توصعه صادرات در تضاد است.

به گفته وی؛ این اقدام مغایر با قانون نیز هست چراکه طبق قانون نمی توان توسعه صادرات را محدود کرد.

حسینی همچنین تحمیل هزینه اضافی و افزایش قیمت صادراتی را از دیگر دلایل مخالفت خود با راه اندازی گمرک زعفران عنوان کرد.

این عضو شورای زعفران یاد آور شد: هزینه حمل و نقل برای انتقال زعفران از سراسر کشور به مبادی تعیین شده و کاهش کیفیت در زمان حمل، هزینه های هستند که بر زعفران کشور تحمیل می شود.

حسینی مذاکره برای تعیین تعرفه های ورودی عادلانه به سایر کشورها  برای صادرات زعفران ایرانی را از اولویت های این بخش  دانست.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری