{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 312425

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران:

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: ایران با تولید بیش از ۸۸ درصد زعفران دنیا مقام نخست جهان را در اختیار دارد و پارسال سهم کشور ما از بازار صادراتی این محصول به ۹۶ درصد رسید.

به گزارش اقتصادآنلاین، حسین شیرزاد در سمپوزیوم «راهبرد مداخله‌گری هدفمند در بازار زعفران» افزود: قیمت گذاری این محصول راهبردی باید به گونه‌ای باشد که هم حفظ بازارهای خارجی را در نظر داشته باشد و هم درآمد اقتصادی کشاورزان و تولیدکنندگان داخلی را تامین کند.

شیرزاد یادآوری کرد: پارسال قیمت زعفران بشدت کاهش یافت و به کمتر از سه میلیون تومان برای هر کیلوگرم رسید؛ تا جایی که سازمان مرکزی تعاون روستایی به نمایندگی از وزارت جهاد کشاورزی در قالب خرید حمایتی نزدیک به 67 تن زعفران را در گریدهای نگین، شبه نگین، پوشال مرغوب و پوشال معمولی خریداری کرد.

وی افزود: سازمان مرکزی تعاون روستایی در سال زراعی 1396-1397 به مدرن کردن بازار زعفران (بازار فیزیکی، گواهی سپرده کالایی و بازار بورس آتی) و استانداردسازی محصول دست زد؛ به گونه‌ای که بر اساس گمانه‌زنی‌های دفتر بازرگانی این سازمان، بیش از 250 تن زعفران به ارزش تخمینی بیش از 352 میلیون دلار زعفران به بازارهای بین المللی با متوسط قیمت کیلویی حداقل 970 دلار و حداکثر 1300 دلار صادر شده است.

به گفته وی، شبکه تعاونی‌های روستایی با توجه به آغاز فصل برداشت زعفران (پانزدهم مهرماه) با راه‌اندازی 25 مرکز خرید گل زعفران به قیمت گذاری و خرید گل زعفران اقدام کردند که درصورت نیاز بازار شمار این مراکز تا 120 مرکز افزایش می یابد.

وی گفت: شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران (بتکا) نیز موظف شده است در روزهای آتی وارد بازار خرید زعفران شود. همچنین در تلاشیم با تجهیز منابع ارزان قیمت تر و با کمک تسهیلات بانکی و کمک فعالان بازار سرمایه و بورس کالای ایران، نقدینگی لازم را برای خرید انواع زعفران برای اتحادیه های استانی، تعاون روستایی خراسان و کشور تهیه کنیم.

شیرزاد گفت: همواره این امکان وجود دارد که دلالان با شگرد دامپینگ صوری و ایجاد ترس از افت بیشتر قیمت، تا پیش از تاریخ پایان برداشت سی ام آذرماه امسال زعفران های خانگی کشاورزان را به بازار کشانده و قیمت حاضر را بشکنند که در صورت افت قیمت زعفران (از قیمت های کف پیشنهادی)، این سازمان همچون پارسال نسبت به خرید حمایتی اقدام می کند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری