کد خبر 297933

رئیس اتاق بازرگانی تهران خبرداد؛

فروپاشی باند سازمان یافته جعل مدرک برای دریافت کارت بازرگانی/ پایش تمام کارت های بازرگانی صادر شد

رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: به دنبال افزایش میزان تقاضا برای دریافت ارز۴۲۰۰ تومانی در فصل بهار باندی به سرکردگی یک موسسه ثبت شرکت با سوء استفاده و جعل مدرک اقدام به دریافت کارت بازرگانی کرده بودند که با همکاری اتاق تهران و نهادهای نظارتی این باند خنثی و مورد پیگرد قانونی قرار گرفت.

به گزارش اقتصاد آنلاین ؛ مسعود خوانساری گفت: به دنبال پایش کارت های بازرگانی متوجه شدیم باندی به صورت سازمان یافته اقدام به جعل مدرک، پرداخت رشوه و همچنین سوء استفاده از هویت افراد برای دریافت کارت بازرگانی می کرده است. پس از کشف ارتباطات و دامنه حضور این باند به سرعت از طریق هماهنگی با نهادهای ذی ربط فرآیند برخورد با این گروه را آغاز کردیم.

رئیس اتاق تهران  بیان داشت: این باند موفق به دریافت تعدادی کارت بازرگانی با این روش و ثبت سفارش کالا شده بود. اما اقدام به موقع اتاق تهران موجب شد تا در فاز اول و پس از ابطال کارتهای بازرگانی که از این طریق دریافت شده بود، مانع از ترخیص کالاهای وارد شده توسط این گروه از گمرک شویم. در فاز دوم و با حضور دستگاه های مربوطه و همکاری و همانگی لازم، این باند پس از انجام تحقیقات خنثی و تمامی افراد درگیر آن مورد پیگرد قانونی قرار گرفتند.

رئیس اتاق تهران اضافه کرد: به جهت اطمینان بیشتر اتاق تهران اقدام به پایش تمام کارت های بازرگانی صادر شده طی دوره زمان بحران ارزی کرد تا هیچ مورد دارای تخلفی باقی نماند.

خوانساری افزود: اتاق تهران خرداد ماه تمامی اطلاعات و جزئیات لازم را در اختیار وزارت صنعت و گمرک قرار داد که پیش از آغاز فرآیندهای نظارتی، این دو مجموعه اقدام به توقف فعالیت های موارد مشکوک کنند. همچنین شرح کامل اتفاقات در همین دوره به اطلاع مقامات  عالی رتبه ذی ربط رسید.

رئیس اتاق تهران ادامه داد: بروز این اتفاقات سبب شد تا طی فصل بهار و تابستان سخت گیری های اتاق برای صدور کارت بازرگانی افزایش یابد و همچنین فرآیند پایش کارت های بازرگانی صادر شده هم با حضور اکیپ های حقوقی به انجام رسید که شاید این حضور برای صاحبان کارت بازرگانی دشوارهایی را ایجاد کرد. امیدوارم صاحبان کارت بازرگانی حساسیت این دوره زمانی را درک کنند. اتاق هم از صاحبان اصیل کارت بازرگانی به جهت سخت گیری های این دوره زمانی عذرخواهی می کند.

خوانساری افزود: درحال حاضر کل فرآیند صدور کارت بازرگانی مورد بازنگری قرار گرفته است و از این پس امکان هر نوع سوء استفاده ای از بین رفته است. طی سه سال گذشته بخش مهمی از فرآیند صدور کارت بازرگانی الکترونیکی شده و بزودی با استقرار سامانه های هوشمند و آغاز فعالیت اپلیکیشن اتاق تهران، عملا صدور کارت بازرگانی تمام الکترونیکی می شود. در این شرایط امکان سوء استفاده و فساد به صفر می رسد.  البته عموم فعالان اقتصادی و حتی مردم عادی باید دقت کنند که با وعده های واهی برای قرار دادن هویتشان در اختیار دیگران، فریب نخورند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر