{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 290248

مردم از خرید اضافه بپرهیزند

نایب رییس اول اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای با رد ادعاهای مطرح شده مبنی بر کمبود کالاهای اساسی در فروشگاه ها، تاکید کرد برخی سخنان بی مبنا در فضای مجازی سبب شده تا اشتهای خرید مردم بیش از نیاز آنها باشد؛ در حالی که مواد غذایی به وفور در کشور وجود دارد.

به پزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، بعد از اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا، 18 اردیبهشت ماه درخصوص خروج از برجام و مهلت 90 و 180 روزه برای بازگشت احتمالی تحریم ها، برخی این روزها در فضای مجازی، شایعات کمبود کالا و مواد غذایی رامطرح کردند که سبب شده شماری از شهروندان در فروشگاه ها بیش از نیاز معمول خود، اقدام به خرید کنند.

«امیر» که برای تهیه مواد غذایی به یکی از فروشگاه های بزرگ شهر مراجعه کرده بود، می گوید: فروشگاه شلوغ بود و بیشتر مردم روغن، برنج و ماکارونی می خریدند.

وی ادامه می دهد: 90 درصد قفسه روغن خالی شده بود و مسوولان فروشگاه به هر نفر سه روغن می دادند.

این صحبت ها در اتوبوس، مترو و مکان های عمومی نیز شنیده می شود و نشان می دهد با وجود تاکید و اطمینان مسئولان مبنی بر وجود کالاهای مورد نیاز به میزان کافی، برخی از شهروندان براساس این شایعات، اقدام به خرید بی از اندازه می کنند.

در این زمینه، نایب رییس اول اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای  تاکید کرد: در تامین کالاهای اساسی فروشگاه ها مشکلی نداریم و فقط درمورد برخی لوازم خانگی مشکلاتی رخ داده است.

«منصور عباسی» افزود: احتکار مواد غذایی از سوی خود مردم رخ می دهد؛ زیرا در این روزها شاهدیم برخی سودجویان با مراجعه به فروشگاه ها بیش از حد معمول کالا می خرند.

وی ادامه داد: فروشگاه ها برای مقابله با این افراد به محدودسازی فروش برخی اقلام دست زده اند تا از سودجویی این افراد جلوگیری شود.

وی سخنان و شایعات بی اساس را عامل افزایش اشتهای خرید مردم دانست و گفت: اینکه کالایی در فروشگاه بماند و عرضه نشود به صورت سیستمی امکانپذیر نیست؛ وقتی کالایی تولید می شود باید وارد چرخه فروش شود.

** تغییرات روزانه قیمت، تخلف است

نایب رییس اتحادیه فروشگاه های زنجیره ای، تغییر لحظه ای قیمت اقلام در فروشگاه ها را رد کرد و آن را یک تخلف دانست.

عباسی توضیح داد: فروشگاه های زنجیره ای نمی توانند مدام قیمت خود را تغییر دهند؛ چون اقلام آنها به طور سیستمی تهیه می شود و دخل و تصرفی در قیمت ها ندارند.

چندی پیش نیز رییس اتاق اصناف ایران  ادعای کمبود کالا در بازار را غیرواقعی و مصنوعی دانست و گفت: کمبود کالا در بازار محدود به برخی رسته ها است و در بخش کالاهای راهبردی و اساسی کمبودی نداریم.

ستاد تشدید مبارزه با احتکار و اختفای وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز پیش از این در اطلاعیه ای با اعلام فهرست کالاهای مشمول طرح مبارزه با احتکار تاکید کرد «همه کالاهای مشمول باید پس از تولید یا ترخیص از گمرک های کشور، در انبارها ثبت و در سامانه انبارها و مراکز نگهداری کالا نگهداری شود».

 برخی فروشگاه های زنجیره ای در روزهای گذشته محدودیت های فروش تعیین کرده اند که اعتراض خریداران را به دنبال داشته است. آنها به سبب ارایه تخفیف روی قیمت کالاها همیشه با استقبال مردم و البته انتقاد برخی صاحبنظران روبرو بودند.

مهمترین دلیل مخالفت این دسته از کارشناسان، آسیب فروشندگان خُرد اطراف این فروشگاه ها، امکان تبانی با شبکه توزیع و اثرگذاری بر قیمت بازار است.

در شرایطی که برخی شرکت های تولیدی و عرضه کنندگان به دلیل نوسان های ارزی، قیمت کالاهای خود را بدون توجه به نهادهای نظارتی افزایش داده اند، انتظارات تورمی خریداران نیز زیاد می شود و در آن صورت برخی شهروندان برای حفظ قدرت خرید خود و تامین کالای مورد نیاز به سوی فروشگاه های تخفیف دار می روند تا نیازهای خود را با قیمت کمتری بخرند.

ارسال نظر

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری