{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 244445

مرغ شب عید تامین است

دبیر انجمن ملی طیور ایران گفت: با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز و حجم بالای تقاضای پرورش دهندگان مرغ گوشتی برای جوجه یک روزه، نرخ این محصول قدری افزایش پیدا کرده است و این امر به شیوع بیماری آنفلوانزای پرندگان ارتباطی ندارد.

«سعید اصغری فرد» امروز (شنبه) ، افزود: هرساله با نزدیک شدن به ایام نوروز قیمت جوجه یک روزه با افزایش تقاضا، روند رو به رشد به خود می گیرد؛ به طوری که پارسال نرخ جوجه یک روزه تا 30 هزارریال نیز رسید.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا ، وی قیمت امروز جوجه یک روزه را 21 هزار ریال عنوان کرد و گفت: انتظار افزایش منطقی قیمت جوجه یک روزه به دلیل افزایش تقاضا وجود دارد؛ به طوری که در روزهای اخیر نیز قیمت ها متغیر بود.

اصغری فرد یادآوری کرد: برای تامین مرغ گوشتی ایام نوروز از خردادماه هر سال جوجه ریزی صورت می گیرد تا در دی و بهمن ماه هر سال عرضه شود؛ به طوری که ماهانه نزدیک 105 میلیون قطعه جوجه ریزی داریم که در ماه های پایانی سال به بیش از 110 میلیون قطعه افزایش می یابد.

** معدوم شدن 930 هزار قطعه مرغ مادر ناشی از آنفلوانزای مرغی در 10 ماه گذشته

دبیر انجمن ملی طیور ایران مزارع مرغ مادر گوشتی را مصون از بیماری آنفلوانزای پرندگان ندانست و تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون به دلیل شیوع بیماری آنفلوانزای مرغی حدود 930 هزار قطعه در سنین مختلف معدوم شد که بیشترین آنها مربوط به استان های آذربایجان شرقی، مازندران و قزوین است.

به گفته وی، با وجود درگیری مزارع مرغ مادر با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اما این بیماری در افزایش قیمت جوجه یک روزه تاثیری نداشته است.

** برای تامین جوجه یک روزه عمر مرغ مادر چهار هفته افزایش یافت

اصغری فرد گفت: برای تامین جوجه یک روزه واحدهای پرورش مرغ گوشتی کشور، از 20 آذر تا 10 بهمن ماه مجوز نگهداری گله های مرغ مادر به مدت چهار هفته بیشتر صادر شد تا به متعادل نگه داشتن قیمت ها کمک کند.

** واردات 20 هزارتن تخم مرغ برای تنظیم بازار

این مقام صنفی تصریح کرد: اکنون مرغ های مادر تخمگذار نیز با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان درگیرند اما به دلیل واردات از هلند هنوز به مرحله خطر نرسیده است.

به گفته وی، با صدور مجوز واردات 20 هزارتنی تخم مرغ مشکل کنونی مرتفع می شود.

** کاهش قیمت نهاده های طیور تا هفته آتی

دبیر انجمن ملی طیور ایران افزود: با اقدام های اخیر بخش دولتی و خصوصی قیمت ذرت و سویا به سمت تعدیل شدن سوق داده شده؛ به نحوی که نرخ آن از هرکیلوگرم 11 هزار ریال به کمتر از 10 هزار ریال و حتی 9 هزار و 200 ریال نیز کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: با توجه به سفارش کشتی های حامل نهاده های دام و طیور به نظر می رسد قیمت این نهاده های اولیه تولید این هفته و هفته آتی کاهش پیدا کند که این امر نیز بر کاهش قیمت جوجه یک روزه و مرغ گوشتی تاثیرگذار است.

** مرغ شب عید تامین است

اصغری فرد گفت: با توجه به تمهیدات صورت گرفته و ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام کشور به نظر می رسد مرغ گوشتی مورد نیاز شب عید و ایام نوروز تامین است و کمبودی در این زمینه نداشته باشیم.

به گفته وی، البته افزایش قیمت داریم اما میزان آن متعادل خواهد بود.

به گزارش ایرنا، سیزدهم دی ماه رییس سازمان دامپزشکی کشور گفت: امسال در 15 استان درگیر با بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، 14 میلیون قطعه مرغ تخمگذار و بومی معدوم شد و آمارهای دیگر در این زمینه صحیح نیست.

'علیرضا رفیعی پور' افزود: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان بومی کشور ما نیست اما برخی کانون های پرورشی ما را درگیر کرده است.

کشورهای پیشرفته اروپایی، آسیای جنوب شرقی، چین، ژاپن و کره جنوبی نیز با این بیماری درگیرند.

از شهریورماه پارسال بیماری در ایران شدت گرفت و شیوع کنونی این بیماری ادامه بیماری آنفلوانزای مرغی پارسال است.

به گفته رفیعی پور، در ماه های تیر و مرداد سه مورد گزارش بیماری آنفلوانزای مرغی گزارش شد اما این بیماری در فصل سرما شدت می گیرد.

«مهدی یوسف خانی» رییس اتحادیه صنف فروشندگان پرنده و ماهی تهران نیز امروز (شنبه) گفت: قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در مرغداری ها نزدیک 47 هزارریال، میدان بهمن 63 هزارریال، کشتارگاه (نقدی) 66 هزار ریال، واحدهای صنفی عمده 67 هزار و 500 ریال و خرده فروشی ها 73 هزارو 500 ریال است.

همچنین قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ در مرغداری ها 55 هزارریال، واحدهای صنفی عمده 59 هزار ریال و خرده فروشی ها 63 هزار ریال به فروش رسیده است.

مطابق نرخ های اعلام شده، قیمت هر شانه دو کیلوگرمی تخم مرغ نزدیک به 126 هزارریال است.

ارسال نظر