کد خبر 216677

افزایش ۱۳ میلیارد دلاری صادرات ایران به چین در دولت یازدهم

صادرات غیرنفتی ایران به چین طی دولت یازدهم ۱۳ میلیارد دلار افزایش داشته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، در این مدت ۷۵ درصد از ارز کالاهای وارداتی از چین از محل صادرات کالاهای غیرنفتی تأمین شده است.

ارزش صادرات کالاهای غیرنفتی به کشور چین در پنج ماهه اول سال‌جاری به سه میلیارد و ۷۴۳ میلیون دلار رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹.۶۴ درصد افزایش داشته است.

در پنج ماهه اول سال‌جاری ۹۰ درصد از ارز کالاهای وارداتی از کشور چین از محل صادرات کالاهای غیرنفتی تأمین شده است.

صادرات غیرنفتی کشورمان به کشور چین طی یک دهه گذشته رشد قابل ملاحظه داشته است، به طوری که طی سال‌های ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۲ مجموع صادرات ایران به چین ۱۸ میلیارد و ۷۶۷ میلیون دلار بوده در حالی که طی سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ بالغ بر ۳۲ میلیارد و ۴۴۴ میلیون دلار کشور چین کالای ایرانی خریداری کرده است.

گفتنی است واردات ایران از چین در دولت یازدهم نیز افزایش داشته است که عمده‌ترین دلیل آن برداشته شدن تحریم‌های بندری جهت تردد کشتی‌ها و امکان حمل مستقیم کالا توسط کشتی‌های بزرگ از چین به ایران بوده است.

پیش‌تر این سهم از واردات از چین به کشور امارات متحده عربی اختصاص داشت و بخش عمده‌ای از واردات ایران از چین به بنادر امارات متحده عربی منتقل و از آنجا به ایران صادر می‌شد.

همچنین شاهد کاهش واردات از امارات متحده عربی از سال ۱۳۹۲ به بعد بوده‌ایم که عمدتاً سهم کالاهای چینی است که با رفع تحریم‌ها و برقراری ارتباطات بانکی و امکان پهلوگیری کشتی‌ها در بنادر ایرانی، کشور واسطه حذف و کالاهای چینی مستقیماً از مبدأ بنادر چین به مقصد بنادر ایرانی کالاها را منتقل می‌کنند.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر