{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 162264

چند روزی است که بازار گوشت قرمز و سفید با رشد قیمت مواجه شده است.

 رشدی که اوایل مشهود نبود اما این روزها سبد خرید مردم گویای گرانی است که به‌دلایل مختلف اتفاق افتاده است. در مورد گرانی مرغ دلیل خاصی وجود ندارد و حتی اتحادیه آن افزایش قیمت تا حدود 7 هزار و 500 تومان را مجاز می‌داند و قیمت بیش از آن را حتی در ماه آذر که همواره با افزایش قیمت مرغ روبه‌رو هستیم  منطقی نمی‌داند. فروشندگان هم در برابر این افزایش قیمت می‌گویند ما تقصیری نداریم عرضه‌کنندگان بر قیمت‌های خود افزودند. بدین جهت قیمت مرغ در برخی  مراکز فروش از 7 هزارو 600 تومان هم عبور کرده است. اما افزایش قیمت گوشت قرمز رسمیت دارد چرا که اتحادیه گوشت گوسفندی با توجه به شرایط پیش آمده رشد قیمت تا هزار تومان را معقول و بیش از آن را تخلف دانسته است.

افزایش بیش از هزار تومان تخلف است

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایران ، علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره افزایش قیمت گوشت گفت: قیمت گوشت با مصوبه اتحادیه بین 500 تا هزار تومان گران شده است. بر این اساس قرار شد گوشت شقه بدون دنبه برای عرضه به مشتری در حدود قیمتی بین 36 تا 37 هزار تومان باشد. وی درخصوص چرایی افزایش قیمت گوشت اظهار داشت: گران شدن قیمت دلار، بارش‌های اخیر و افزایش تقاضا برای خرید گوشت باعث شد افزایش قیمت اتفاق بیفتد.وی توضیح داد: برای آنکه خروج دام از کشور بواسطه افزایش قیمت ارز رخ ندهد تصمیم گرفته شد برای جلوگیری از جهش قیمت‌ها و کمبود دام تا حدودی قیمت گوشت افزایش پیدا کند. لذا افزایش بیش از هزار تومان تخلف است و واحد صنفی تخلف کرده است.

15 روز دیگر مرغ ارزان می‌شود

محمد یوسفی رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ هم  درباره افزایش قیمت مرغ در بازار این‌گونه توضیح داد که هر ساله در ماه آذر قیمت مرغ گران می‌شود اما امسال قیمت‌ها به نحوی افزایش پیدا نکرده که باعث نگرانی شود. رشد قیمت‌ها بین 2 تا 3 درصد و در برخی  مناطق به 4 درصد می‌رسد لذا رشد قیمت بیش از 7 هزارو 500 تومان منطقی نیست. وی افزود: در حالی که عنوان می‌شود قیمت مرغ از 7 هزار و 500 تومان عبور کرده اما در برخی  مناطق تهران قیمت مرغ 6 هزار و 800 تومان و در میادین سطح شهر این نرخ در حدود 6 هزارو890 تومان است. در میدان بهمن هم قیمت‌ها بیش از 6 هزار تومان نیست. وی با بیان اینکه کاهش جوجه‌ریزی رخ نداده است، اظهار داشت: در این ماه مرغداران باید خودشان را برای شب عید آماده کنند لذا مرغداری‌ها تخلیه می‌شود تا اقدامات لازم برای جوجه‌ریزی (برای پایان سال) اتفاق بیفتد. یوسفی درباره کاهش وزن مرغ هم گفت: فرآیند کاهش وزن مرغ بزودی در مرغداری‌ها انجام خواهد شد.وزن مرغ از 2 کیلو و 900 تا 3 کیلو به مرور به 2 کیلو و600 خواهد رسید تا این امر ضمن کاهش ضایعات، برای خانوارها نیز بهتر باشد.

به‌طور متوسط هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفندی در مقایسه با قیمت‌های مدت مشابه در ماه گذشته ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ تومان افزایش یافته است. در حال حاضر هر کیلوگرم گوشت گوساله ۳۱ هزار تومان، ماهیچه گوساله کیلویی ۴۲ هزار تومان و گوشت گوساله راسته کیلویی ۳۹ هزار تومان عرضه می‌شود.همچنین گوشت استیکی و گوشت گوساله فیله به‌عنوان گران‌ترین اقلام گوشت قرمز در بازار مصرف به ترتیب کیلویی ۴۹ و ۵۰ هزار تومان فروخته می‌شود.گوشت گوسفندی نیز مانند گوشت گوساله با افزایش قیمت همراه شده است.  به گفته برخی  فروشندگان، وضعیت تقاضای گوشت قرمز پایین است و بازار ظرفیت بالا رفتن قیمت‌ها را ندارد. به گفته آنها وضعیت عرضه گوشت قرمز با مشکلی مواجه نشده است و کمبودی از این بابت وجود ندارد که منجر به افزایش قیمت شود.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۱ ۰

    بیچاره این مردم...

  • ناشناس
    ۰ ۰

    مگه تو این مملکت مجوزم داریم؟

آخرین قیمت ها از کف بازار
سایر بخش های خبری