{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 214529

سخنگوی اپل تایید کرد که در هفته اخیر اپلیکیشن‌های ایرانی به دلیل تحریم از اپ استور حذف شده‌اند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، این سخنگو در پاسخ به سایت theverge تایید کرد که اپلیکیشن های ایرانی حذف شده اند اما از دادن توضیح بیشتر خودداری کرد.

این سایت نوشت در حالی که گوگل رفتاری متفاوت از خود نشان داده و فروشگاه اندرویدی خود را به روی ایرانی ها نبسته است، اپل تحت فشار دولت ترامپ مجبور به این کار شده است.

اپل در پاسخ به توسعه دهندگان نرم افزاری روی آی او اس که اپلیکیشن‌هایشان بسته شده گفته است: طبق قوانین تحریم اپ استور نمی تواند میزبانی، توزیع و یا تجارت هر نوع اپ ایرانی را پذیرا باشد.

در همین حال توسعه دهندگان ایرانی در اقدامی خودجوش در سایت change.org با نوشتن درخواستی رسمی از تیم کوک خواسته اند تا این مانع را برطرف کند.

تاکنون  2300 نفر این نامه سرگشاده را امضاء کرده و هشتگ #StopRemovingIranianApps نیز برای آن ایجاد شده است.

این سایت همچنین از پیگیری حقوقی وزیر جدید ارتباطات درباره بسته شدن اپ های ایرانی نوشت اما گفته نشده است که این کار چگونه انجام خواهد شد؟

اما در همین رابطه دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی یا OFAC نیز در نامه‌ای رسمی درباره این رخداد و در پاسخ به یکی از توسعه دهندگان ایرانی چنین پاسخ داد:

{علی رغم لغو برخی تحریم های ثانویه در نتیجه طرح اقدام جامع یا JCPOA همچنان صادرات فناوری بر اساس بند 560.204 و انجام معاملات مالی با ایرانی‌ها طبق ITSR ممنوع است.}

اپ های حذف شده به شرح زیر است:

Delion/  DigiKala/  AloPeyk/  Takhfifan/  Alibaba/  Tap30/  Snapp/  Hamloo/  Reyhoon

فعلا سه اپ Divar، Netbarg و Aparat  حذف نشده‌اند.

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    با اینکه سال هاست از گوشی ها و محصولات اپل استفاده میکنم ولی ما هم باید خرید اپل رو تحریم کنیم مطمئنا مجبور میشه کوتاه بیاد.
    یکی از اشکالات ما مصرف کننده ها همینه که قدرت خودمون رو همیشه دست کم میگیریم .
    بنظرم حتی باید اپلیکشین تلگرام رو هم تحریم کنیم چون با توجه به اینکه 90 درصد کاربر های تلگرام ایرانی ها هستند بدون هیچ دلیل قانع کننده ای زبان فارسی رو حتی یک روز هم نذاشت روی این اپ بمونه و سریع حذف کرد بنظرم این یه توهینه به کاربر های ایرانی