کد خبر 141868

اختصاص ۱۱۰ میلیارد تومان برای صیانت از فضای مجازی

وزیر ارتباطات بر لزوم ایجاد شبکه ملی مجازی و جایگزین شدن این شبکه برای ارتباطات عمومی با همان جذابیت های شبکه های مجازی تاکید کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، محمود واعظی روز سه شنبه در دیدار با آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دفتر این مرجع تقلید، گفت: خوشبختانه در سه سه سال اخیر مراجع تقلید حمایت‌های مطلوبی از دولت تدبیر و امید داشته‌اند.

وی افزود: هیچ دولتی در کشور نظام اسلامی بدون عنایت، حمایت و رهنمود مرجعیت نمی‌تواند در اداره کشور موفق باشد؛ در گذشته شاهد بودیم که دولت مشکلات خود را کم‌تر با مردم در میان گذاشته است؛ برخلاف دولت گذشته دولت روحانی هر چیزی که دارد را مدیون مرجعیت است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: امسال دولت تمرکز خود را به رونق اقتصادی اختصاص داده است که برنامه آن ایجاد ۵۰۰ هزار شغل است؛ اینکه تاکنون مشکلات اقتصادی کشور حل نشده را باید در علل مختلفی جستجو کرد؛ ولی معتقد یم که حل موضوع بیکاری مفاسد مختلفی را در جامعه به دنبال دارد.

وی با ذکر این مطلب که علائم پنج ماه اخیر برای کشور امیدوار کننده است، بیان کرد: رشد صنعت در این مدت محسوب بوده است؛ در این زمینه و برای رشد صنعتی کشور، ۷۵۰۰ واحد تعطیل و نیمه‌تعطیل شناسایی شده است که برنامه های لازم برای حل این مشکلات نیز در نظر گرفته شده است؛ صادرات نفت مطلوب‌تر شده است و در این مدت به ۱۳۰۰ واحد تولیدی تسهیلات داده شده و به ۳۵۰۰ مرکز دیگر که مشکل نقدینگی نیز کمک خواهد شد.

واعظی اظهارکرد: از رشد چهار درصدی در حوزه کشاورزی نیز نباید غافل بود؛ دولت ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم خریداری کرده است و با خرید گندم به خودکفایی رسیدایم؛ صادرات غیر نفتی نسبت به پنج ماهه سال گذشته ۲۱ درصد افزایش داشته است و خوشبختانه واردات کشور هفت درصد کاهش داشته است.

وی گفت: تراز تجاری از صادرات و واردات بدون نفت سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار مثبت شده است؛ صادرات نفت برای سال‌های تحریم زیر یک میلیون بشکه بوده و اکنون به دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه افزایش داشته است.

واعظی اظهارکرد: در راستای توسعه کشور در حوزه فناوری برنامه‌ریزی مطلوبی داریم و در همین زمینه برنامه ویژه برای قم در نظر گرفته شده تا مراکزی که تولید محتوای دینی دارند بدون دغدغه بسترهای زیرساختی فعالیت‌های خود را گسترش دهند.

وی از افزایش پنهای باند اینترنت در استان قم یاد کرد و ادامه داد: بر اساس گزارش‌های دریافت شده حجم تولیدی محتوای دینی استان قم در سطح کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد اما نگرانی وزارت مواجه شدن با پدیده جدید فضای مجازی است زیرا این فضا فرصت و تهدید بوده و باید در راستای افزایش فرصت‌ها و کاهش آسیب‌ها تلاش کنیم.

واعظمی بیان کرد: باید صفحات و بخش‌هایی که مضر خانواده‌ها است را فیلتر کنیم؛ در این راستا ۱۱۰ میلیارد تومان طی سه سال اخیر برای صیانت از فضای مجازی هزینه شده ۱۴ دانشگاه و مرکز پژوهشی در حال فعالیت هستند اما دشمن در این جنگ الکترونیک به مقابله با فیلترینگ‌ها اقدام می‌کند.

وی گفت: نهضت تولید محتوای داخلی،‌ بومی و اقتصادی باید مورد توجه قرار گیرد؛ مردم باید برای استفاده از این محتوا هزینه کم‌تری پرداخت کرده و از محتوای مطلوب‌تری استفاده کنند اما موفقیت در این راستا نیازمند فرهنگ‌سازی است.

واعظی با تاکید بر اینکه فرهنگ‌سازی بدون مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست، گفت: کمیته با حضور نمایندگان وزارت اطلاعات و کارشناسان مراجع تقلید و وزارت گردهم آیند تا بتوانیم اقدامات راهکاری را دنبال کنیم.

وزیر ارتباطات بیان کرد: وزارت اطلاعات اشراف کاملی در این حوزه دارند شبکه ملی اطلاعات یکی از مطالبات رهبر معظم انقلاب بوده که به صورت جدی مورد توجه وزارت قرارگرفته است؛ هفته آینده فاز نخست آن اجرا می‌شود؛ هزاران شبکه اجتماعی در کشور وجود دارد که با بسته شدن تلگرام به دیگر شبکه‌ها انتقال می‌یابند به همین علت راهکار فیلتر نیست بلکه باید در داخل کشور شبکه اجتماعی مطلوبی را ایجاد کنیم.

بیشتر بخوانید
ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  110 میلیارد تومن. بیا برو بعضی روستا های ما خانه بهداشت ندارن کتابخانه ندارن برنامه فضایی کشور همین چند وقت پیش اخبار گفت برای 4 میلیارد تومن تعطیل شده با پول مردم دارید چیکار می کنید؟؟؟

 • ناشناس
  ۱ ۰

  اين پولو بذاريد تو توليد مردم برند سركار ديگه وقت نميكنند بيان فضاي مجازي كه صيانت بخواد

 • علی
  ۰ ۰

  واقعا ایران مشکل مهمتر از فیلترینگ ندارد مثلا وام ازدواج نمی دهند می گویند نداریم یک بیمار پول دارو ندارد و بیمه به آن کمک نمی کند چندوقت دیگر می گویند جشن نیکوکاری است بیاید کمک کنید ولی شما این همه پول دارید هزینه می کنید برای چی آخرش هم مردم با فیلتر شکن عبور می کنند !!!!!!!!!